Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύρεση αριθμού Ο.Α. από Υδομ Δήμου Αθηνών για σύνταξη ΗΤΚ


Recommended Posts

συνάδελφοι καλημέρα. κάνω ηλεκτρονική αίτηση στις eservices του δήμου αθηναίων, για εύρεση σχεδίων ο.α. από το 1966-1973. όμως δεν με αφήνει να στείλω την αίτηση γιατί ζητά τον αριθμό της οικοδομικής άδειας, τον οποίο δεν τον γνωρίζω. γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση? θα πρέπει να πάω στην σωκράτους, να ψάξω η ίδια στο αρχείο? σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ένας τρόπος να ψάξεις για τον αριθμό αδείας, αν πρόκειται πχ. για οικοδομή με οριζόντιες, μπες στο Κτημ/γιο και κατέβαζε ένα ένα τα συμβόλαια από τις ιδιοκτησίες μήπως αναγράφεται σε κάποιο από αυτά. Διαφορετικά ρώτα τον εντολέα σου να ρωτήσει πχ. τον διαχειριστή αν γνωρίζει τον αριθμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Langouel said:

 γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση? 

Αν από τα ανωτέρω δεν προκύψει κάτι, θα ψάξεις στο ευρετήριο αδειών (αν υπάρχει) όπου, βάσει ονοματεπώνυμου, θα βρεις και τα υπόλοιπα. 

Είναι, ίσως, η τελευταία ελπίδα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Langouel said:

..............θα πρέπει να πάω στην Σωκράτους........

Ναι! Εκεί υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος, που θα σε βοηθήσει (αρκεί να τον πετύχεις)....

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, akis73 said:

Καλημέρα, ένας τρόπος να ψάξεις για τον αριθμό αδείας, αν πρόκειται πχ. για οικοδομή με οριζόντιες, μπες στο Κτημ/γιο και κατέβαζε ένα ένα τα συμβόλαια από τις ιδιοκτησίες μήπως αναγράφεται σε κάποιο από αυτά. Διαφορετικά ρώτα τον εντολέα σου να ρωτήσει πχ. τον διαχειριστή αν γνωρίζει τον αριθμό.

πολλοί Αρχιτέκτονες δεν γνωρίζουν ότι έχουν δικαίωμα να μπουν  εδώ https://www.ktimatologio.gr/e-services/30 και να κάνουν έρευνα 

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να βρεις τον αριθμό της άδειας μπορείς να κάνεις έρευνα στο κτηματολόγιο που λέει και ο KANA...

Ελέγχεις στα συμβόλαια των λοιπών ιδιοκτησιών αν αναγράφεται κάτι.. Αν δε βρίσκεις ρητή αναφορά μπορείς να αναζητήσεις συμβόλαια που έχουν γίνει μετά το 2011 ώστε να βρεις την δήλωση του μηχανικού (4178, 4495) και με τον ηλεκτρονικό κωδικό της δήλωσης να μπεις στο σύστημα των αυθαιρέτων να κατεβάσεις την υπαγωγή (ή την δήλωση για την έκδοση της βεβαίωσης). 

Άλλη περίπτωση είναι να μπεις στο σύστημα των αδειών και αν έχει εκδοθεί κάποια άδεια στο ακίνητο λογικά θα γίνεται περιγραφή στις "προγενέστερες πράξεις". 

Παρόμοια αναζήτηση μπορείς να κάνεις και μέσω συστήματος ηλεκτρονικής ταυτότητας. 

Και φυσικά όλα αυτά εφόσον δεν τα βρίσκει ο ιδιοκτήτης. Όταν τους λες όμως το κόστος της έρευνας, κάτι περίεργες ευθυγραμμίσεις πλανητών γίνονται και βρίσκουν τα στοιχεία άμεσα. 

Edited by jbosdas
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας λεβέντης στη Σωκράτους που γνωρίζει απέξω σχεδόν τα πάντα για το Δημο Αθηναίων... Που είναι το ακίνητο, ποιας χρονιάς ειναι η άδεια, πόσοι όροφοι, ποιος μηχανικός κ.λπ. Το τσεκάρεις με τα βιβλία και πάντα πέφτει μέσα! Το γραφω δίνοντας τέτοια βαρύτητα γιατί ο άνθρωπος είναι ενα αρχείο μονος του! 

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θύμησες τώρα ρε φίλε ΙΑΣΟΝΑ!

Επιτρέψτε μου την εκτός θέματος παρεμβολή μου

Είχαμε ένα Συν/ρχη- Διοικητή στο 513 Τ.Π (Κομοτηνή) που μόνο με την υπογραφή και τη φωτογραφία της Στρ Ταυτότητας που υπέγραφε λόγω μετάθεσης,  θυμόταν από πού είσαι –ονοματεπώνυμο-σπουδές κλπ. Ήξερε απ’ έξω τα πάντα (τρόφιμα -οπλοστάσιο– Στρ αυτοκίνητα – Νούμερα Ι.Χ Αξιωματικών -σκηνές  - τηλέφωνα άλλων μονάδων κλπ)  Ήμουν γραφέας στο 30 Γραφείο και μας χώριζε ένα νοβοπάν, οπότε άκουγα όλους τους διαλόγους του με τους αντίστοιχους υπεύθυνους Αξιωματικούς π.χ τροφίμων που δεν ήξεραν αν έχουμε Χ ή Ψ κονσέρβες ή κρέας κλπ και συνέχεια τους διόρθωνε Κατά σύμπτωση μόλις βγήκε από τη Σχολή είχε υπηρετήσει στο χωριό μου (κοντά στα Γρεβενά) και θυμόταν 3 συγχωριανούς μου με τα ονοματεπώνυμά τους και με ρώτησε αν είναι καλά. Κουφάθηκα!!

 Δεν φτάνει μόνο αυτό. Περισσότερο με τρέλανε όταν μετά την απόλυσή μου το 1978 εγώ βρέθηκα στο Έβρο και εκείνος Αντιστράτηγος  το 1984 ήρθε να επιθεωρήσει ένα φυλάκιο. Εγώ με μεγάλα μαλλιά, πάνω στο δρόμο προς το φυλάκιο, έπλενα το αυτοκίνητο μου. Σταματάει το τζιπ του, κατεβαίνει κάτω και μου λέει: Τι θες εδώ ρε ΚΑΝΑ εσύ δεν μου έλεγες  ότι είσαι από τα Γρεβενά! Αγκαλιαστήκαμε  κλπ  

Δεν έχω συναντήσει μέχρι σήμερα άλλο τέτοιο άτομο με τέτοια μνήμη!

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς Βασίλη! Κι εγώ το έκανα για να τον τιμήσω έστω και αφανώς! Τον γνωρίζω 30 χρόνια... Έχει μνήμη ελέφαντα!

Υ.Γ. Κι εγώ εκανα θητεία στο Διδυμότειχο στη Στρατονομία! Ωραίες εποχές...  

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Υπάρχει ένας λεβέντης στη Σωκράτους που γνωρίζει απέξω σχεδόν τα πάντα για το Δημο Αθηναίων... 

Ο ψηλολιγνος, αριστερά... Εγκάρδιος άνθρωπος. 🙂

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.