Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα υποχρεώσεων διαφόρων περιπτώσεων ακινήτων λόγω διατάξεων πυροπροστασίας 2024


Recommended Posts

@avgoust ωραίο το flow chart, αλλά τι γίνεται με τις εξαιρέσεις από τον απλό καθαρισμό δηλ. "διαμορφωμένοι, συντηρημένοι κήποι
ή φυτεμένες επιφάνειες ακάλυπτων χώρων κτηρίων, πολυκατοικιών, κ.ά." ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δικηγόρος της ΠΟΜΙΔΑ μου απάντησε εγγράφως ότι η υπουργική απόφαση για τα αστικά ακίνητα αφορά μόνο οικόπεδα και όχι ακάλυπτους οικοπέδων με κτίσμα όπως αρχικά είχα υποθέσει.

Πάντως συνεχίζω να έχω τις αμφιβολίες μου ότι είναι σωστή αυτή η άποψη...

Link to comment
Share on other sites

@gsaraf  Λέει η διάταξη

" 1. Οι ιδιοκτήτες, νομείς, επικαρπωτές, μισθωτές ή υπομισθωτές οικοπεδικών και λοιπών ακάλυπτων χώρων που βρίσκονται σε:
(α) Περιοχές εντός εγκεκριμένων ρυμοτομικών σχεδίων,
(β) περιοχές εντός ορίων οικισμών χωρίς εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο,
[...] 
2. Από το πεδίο εφαρμογής της παρούσας εξαιρούνται οι διαμορφωμένοι, συντηρημένοι κήποι ή φυτεμένες επιφάνειες ακάλυπτων χώρων κτηρίων, πολυκατοικιών, κ.ά. των περιοχών και εκτάσεων της §1."


Η εξαίρεση που εισάγεται με το (2) καταδεικνύει το λάθος του δικηγόρου. Αν εξαιρούνταν όλα τα αστικά ακίνητα με κτίσμα δεν θα υπήρχε το (2).Εκτός αν ο δικηγόρος αναφέρεται ακριβώς σε αυτό , δλδ στους φροντισμένους κήπους.

ΥΓ. Δλδ φαντάσου οικόπεδο με οικία , ακατοίκητη για χρόνια , που έχει γίνει ζούγκλα. Κατά τον δικηγόρο δεν έχει υποχρέωση καθαρισμού ?!

Edited by avgoust
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@jbosdas αυτά είναι στα προσεχώς... θα τα δούμε  σε ΦΕΚ του χρόνου!!!

Δεν τα βάλανε όλα μαζί για να περιορίσουν τα εγκεφαλικά... 🤪

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο το σχεδιάγραμμα! 

Η απορία μου είναι ποιους χαρακτηρισμούς των δασικών χαρτών (ΔΔ,ΑΔ κ.α.) εντάσσουμε στις δασικές εκτάσεις ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

" Δεν εφαρμόζεται ο κανονισμός πυροπροστασίας περί ακινήτων πλησίον δασικών κλπ εκτάσεων στις
 "καλλιεργούμενες εκτάσεις, "  Αυτη η εξαίρεση τι εννοει? Αν ειναι Α.Α η γη που ειναι το ακινητο εξαιρείται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.