Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανύπαρκτος εξαερισμός αποχέτευσης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Πρόσφατα ανακάλυψα ότι δεν υπάρχει εξαερισμός αποχέτευσης στην πολυκατοικία μας καθώς πριν αρκετά χρόνια οι ιδιοκτήτες έκαναν μόνωση στην ταράτσα και ταπωσαν και τους εξαερισμους. Τα μπάνια μυρίζουν απαίσια αν και μόλις τα κάναμε ανακαίνιση. Διάβασα ότι είναι απαραίτητος ο εξαερισμός στις κατοικίες. Τι μπορεί να γίνει στην περίπτωση μου; Πρέπει να περάσει από γενική συνέλευση για να ανοίξουν και πάλι οι εξαερισμοι; Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να ορίζει την ύπαρξη τους;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Vangies said:
  1. ...Τι μπορεί να γίνει στην περίπτωση μου;....
  2. ....Υπάρχει κάποια νομοθεσία που να ορίζει την ύπαρξη τους;
  1. Εγώ στην θέση θα καλούσα άμεσα υδραυλικό έμπειρο και της εμπιστοσύνης μου να ξεταπώσει τους "εξαερισμούς". Μέτα θα έστελνα το παραστατικό πληρωμής στον Διαχειριστή να το βάλει στα κοινόχρηστα έξοδα ή να το βάλει σε Γενική συνέλευση αν το κρίνει σκόπιμο.
  2. Πρώτα απ όλα και η όποια νομοθεσία για υγιεινή θα το καλύπτει.

Οι οσμές δεν είναι το πρόβλημα, αλλά τα μικρόβια που τις προκαλούν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. 

 

Ήρθε υδραυλικός (όχι της εμπιστοσύνης μου) και είπε ότι πρέπει να βγει όλη η μόνωση γιατί δεν φαίνεται που είναι οι εξαερισμοι. Οπότε θα είναι μεγάλο το κόστος. Έτσι η διαχείριση είπε ότι πρέπει να περάσει από συνέλευση και αν αποφασιστεί να γίνει σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Vangies said:

... γιατί δεν φαίνεται που είναι οι εξαερισμοι....

οι εξαερισμοί συνήθως είναι κάθετες στήλες.

Άρα με λίγη ενασχόληση και όχι ξεπέταγμα γνωρίζοντας την θέση που είναι τα από κάτω μπάνια ή και ενδεχόμενα να φαίνονται και εκεί ορισμένοι σωλήνες βρίσκεις που είναι και με ένα κάθετο άξονα ξέρεις που είναι στην ταράτσα με απόκλιση θέσεις μερικά εκατοστά. Αυτά αφαιρεί στην όποια μόνωση ή τάπα και το βρίσκει.

 

Τέσπα.... καλή υγεία μ αυτά και μ αυτά.

Πέραν του Μηχανικού νομίζω πως είναι αναγκαίος και ένας ψυχολόγος εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.