Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ Χ,Υ ΣΕ ΚMZ AΡXEIO KAI ΣΕ SHP ΑΡΧΕΙΟ (ερώτηση ιδιώτη)


Recommended Posts

Κυριοι καλησπέρα σας και ευχαριστω πολυ για υην υποδοχη.

Θα ηθελα να με πληροφορησετε παρακαλω πως μπορω να μετατρεπω τα Χ και Υ ενος χαρτη σε αρχειο Kmz  και αρχειο Shp αν ζητηθει,ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Αν είσαι μηχανικός βάλε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου.

Βάλε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να ευχαριστησω για την αμεση απαντηση κατα δευτερον αυτα τα link τα ειχα δει αλλα οταν δινω το αρχειο προς μετατροπη δεν εχω το επιθυμητο αποτελεσμα δηλαδη εχω τα χ και υ τα ειχα μετατρεψει το πρωι σε  συντεταγμενες lat και lon. και τωρα μου τα ζητανε να τους τα στειλω σε μορφη  kmz ή shp αρχειο που ενω βρισκω καποια link δεν εχω το επιθυμητο απαοτελεσμα,ψαχνω να βρω εναν απλο μετατροπεα ωστε να δωσω τις συντεταγμενες και να μου τις μεταφρασει σε ενα απο τα παραπανω αρχεια,ευχαριστω.

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Είναι υποχρεωτικό ο τονισμός στα κείμενα και στους τίτλους για να μη κλειδώσει το θέμα

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι μηχανικός ή κατά κάποιον τρόπο "σχετικός" με αυτά τα θέματα της γεωδαισίας καλά είναι να μην επιζητάς λύσεις μέσω "ίντερνετ".

Θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στη κατανόηση των διαφόρων Datum (συστημάτων συντεταγμένων) που υπάρχουν από την επίπεδη Τοπογραφία έως και την εφαρμοσμένη Γεωδαισία. 

Στις αναρτήσεις σου αναφέρεσαι σε συντεταγμένες χ, υ (??) κάποιου χάρτη (???) και στην δεύτερη ανάρτησή σου μιλάς για lat & lon {γεωγραφικό πλάτος και γεωγρ. μήκος (??)}.

Για να σε απαντήσει κάποιος συνάδελφος θα πρέπει να μας γράψεις- παρουσιάσεις,  με μεγάλη λεπτομέρεια , τι δουλειά θέλεις να κάνεις, τι δεδομένα έχεις, τι πρέπει να παρουσιάσεις και με τι ακρίβεια επιδιώκεις να έχεις στα αποτελέσματά που θα πάρεις κλπ, κλπ.

 

Υγ. Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι δεδομένα έχεις μπροστά σου και τι επιδιώκεις να εξάγεις σαν αποτέλεσμα.   

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, G.L.K said:

.... εχω τα χ και υ ...

Τα Χ,Ψ που έχεις είναι σε ΕΓΣΑ ή άλλο σύστημα ή τοπικό δίκτυο ....

 

και φυσικά ισχύουν οι επισημάνσεις του @nbr

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε ΕΓΣΑ

8 ώρες πριν, Didonis said:

δεν μας είπες όμως αν είσαι Μηχανικός και την ειδικότητα σου ακόμα

Καλημέρα σε όλους σας,από την πρώτη στιγμή ανηρτησα σαν ιδιώτης την ερώτηση μου οπότε υπέθεσα ότι είναι αντιληπτό ότι δεν είμαι μηχανικός, ευχαριστώ πολύ πάντως γιυτην οποία ανταπόκριση σας.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω να μη θέλεις να μας πεις λεπτομέρειες του θέματος που εξετάζεις.

Πρέπει όμως και εσύ να καταλάβεις πως για να απαντήσει κάποιος συνάδελφος, ίσως και πιο μορφωμένος από εμένα, θα πρέπει να του δώσεις τα στοιχεία που έχεις μπροστά σου και πως θέλεις να τα διαχειριστείς. 

Σχέδια- χάρτες, στο σύστημα ΕΓΣΑ87, δημιουργήθηκαν για πολλούς σκοπούς (από κτηματολόγιο μέχρι και πράξεις εφαρμογής αλλά και για πολλά άλλα πράγματα). Να ξέρεις πως η  απαιτούμενη "ακρίβεια" σε μία δουλεία- μελέτη παίζει πάντα σημαντικό ρόλο (κλίμακα εργασίας)!

Συνεχίζω να μη καταλαβαίνω τι ζητάς με τις αναρτήσεις σου (αυτό φυσικά δεν παίζει κάποιο ρόλο).

 

Ρίξε μια ματιά στα θέματα της ενότητας "Downloads"! (αν και δεν ξέρω γρι από αγγλικά).

Ίσως εκεί βρεις κάτι σχετικό.

   

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, G.L.K said:

..σαν ιδιώτης...

άρα λογικά δεν μπορούν να απαιτούν την βεβαιότητα μέγιστης ακρίβειας ....

Δοκίμασε αυτό ...

και φυσικά έχε κατά νου τις επισημάνσεις του συναδέρφου τοπογράφου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.