Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όριο οικοπέδου σε κοινοτικό δρόμο εντός οικισμού


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στο οικόπεδο μου. Η είσοδος είναι σε κοινοτικό δρόμο και τώρα γίνεται το νέο τοπογραφικό καθώς το παλαιότερο που πήρα όταν αγόρασα το οικόπεδο (περιλαμβάνει και οικία) δεν ήταν με ΕΓΣΑ87. Η μάντρα του οικοπέδου μου σταματάει περίπου 2 μέτρα από τον δρόμο από την μία πλευρά ενώ από την άλλη πλευρά το γειτονικό χωράφι έχει κάνει προέκτασή της μάντρας και εφάπτεται παράλληλα με το δρόμο.

Επειδή το οικόπεδο μου είναι χωρισμένο με κάθετη (ποσοστό επί του οικοπέδου από την πίσω πλευρά έχει άλλη είσοδο) τώρα παρουσιάζεται ένα πρόβλημα.

Υπάρχει το κομμάτι έκτασης 11 τετραγωνικών που ενώ φαίνεται ως δικό μου στο παλιό τοπογραφικό, ο δήμος μου ανέφερε πως πρέπει να θεωρηθεί κοινόχρηστο και πως εάν το εκμεταλλευτώ θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν μπορούν να μου το πουν επίσημα καθώς δεν βρίσκουν στοιχεία παρά μόνο εάν γίνουν κάποιες διαδικασίες όπως  θα πρέπει να γίνει χάραξη του ορίου αυτού από μηχανικό, να διενεργηθεί αυτοψία, να γίνει έλεγχος παλαιότερων τίτλων κλπ.

Φυσικά ο ιδιοκτήτης της 2 ιδιοκτησίας του οικοπέδου μου δεν δέχεται να αφαιρεθούν τα 11 τετραγωνικά γιατί χάνει και αυτός λόγο του ποσοστου που του αναλογεί από το οικόπεδο.

Η ερώτησή μου είναι εάν υπάρχει κάποια νομοθεσία η δεδικασμένο για αντίστοιχες περιπτώσεις.

Θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση κάποιου γνώστη...

Ευχαριστώ

παρατηρήσεις και φωτογραφίες.pdf

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Γιαννης Γκ. said:

Η ερώτησή μου είναι εάν υπάρχει κάποια νομοθεσία η δεδικασμένο για αντίστοιχες περιπτώσεις.

Αφού σε ενδιαφέρει μόνον αυτό, το ερώτημά σου είναι καθαρά νομικής φύσεως. Συνεπώς, απευθύνεσαι σε δικηγόρο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Από τεχνικής άποψης όμως ισχύει κάτι τέτοιο; Δηλαδή τα 11 τετραγωνικά να είναι του δήμου ενώ φαίνονται στο τοπογραφικό ως δικά μου και ενώ ο δήμος για να μου δώσει επίσημη απάντηση θα πρέπει να προβεί σε όλες τις κινήσεις που προανέφερα καθώς δεν βρίσκει τίποτα στα αρχεία του;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Γιαννης Γκ. said:

....ο δήμος .....

...Δεν μπορούν να μου το πουν επίσημα καθώς δεν βρίσκουν στοιχεία παρά μόνο εάν γίνουν κάποιες διαδικασίες όπως  θα πρέπει να γίνει χάραξη του ορίου αυτού από μηχανικό, να διενεργηθεί αυτοψία, να γίνει έλεγχος παλαιότερων τίτλων κλπ.

 

31 λεπτά πριν, Γιαννης Γκ. said:

...Από τεχνικής άποψης όμως ισχύει κάτι τέτοιο; ...

όταν και αν υπάρξει επίσημη απόφαση τότε από "τεχνικής άποψης" δεν θα σας ανήκει ....

Έως τότε κορόνα γράμματα ..... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.