Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας με fancoil ή aircondition


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σε όλους,

κατασκευάζω μια μονοκατοικία στη Κρήτη 150τμ και αναζητώ τη καλύτερη λύση στο φλέγον αυτό θέμα της ψύξης/θέρμανσης. Έχω αφιερώσει άπειρες ώρες ψάχνοντας και μιλώντας με μηχανολόγους και έχω καταλήξει στη λύση καλών aircondition (π.χ mitsubishi LN) σε όλα τα δωμάτια έναντι της αντλίας με fancoil που πολλοί  προωθούν σήμερα.

Οι λόγοι είναι οι παρακάτω και θέλω τη γνώμη σας αν κάτι λέω λάθος ή μου διαφεύγει:

* χαμηλότερο κόστος αγοράς και εγκατάστασης. (Μόνο η αντλία πάει γύρω στα 7000 ευρώ σχεδόν όσο το κόστος των airco)

* ίδια ποιότητα θέρμανσης/ψυξης  με fancoil λόγω τρόπου λειτουργίας (αέρα). Και εδώ έχω την εξής απορία,ισχυει ότι με fancoil έχεις καλύτερη ποιότητα θέρμανσης και ψύξης λόγω του ότι δουλεύει με νερό αντί αέρα σαν μέσο που λένε κάποιοι;

* Χαμηλότερο κόστος λειτουργίας (ειδικά στη ψύξη που δίνω έμφαση λόγω υψηλών θερμοκρασιών το 1/3 του χρόνου). Οι αντλίες έχουν βαθμό απόδοσης 4-4.5 ενώ τα airco 6-8 ίσως και παραπάνω σε καλές σειρές.

* Χαμηλότερο κόστος σε περίπτωση βλάβης (θα είναι split όποτε αν κάτι χαλάσει αφορά συγκεκριμένη μονάδα και δεν «πέφτει» όλο το σπίτι όπως αν χαλάσει η αντλία νερού)

* Περισσότερες λειτουργίες (χειρισμός WiFi σε όλα τα δωμάτια ανεξάρτητα, ιονιστης, λειτουργία αφυγρανσης, 3d sensor που να στέλνει θερμοκρασία κτλ)

Να σημειωθεί ότι το σπίτι στον ενιαίο θα έχει τζάκι ενεργειακό με αεραγωγό). Επίσης θα αφήσω αναμονές για καλοριφέρ (με μονωμένες σωληνες και σωλήνες αποχέτευσης σε περίπτωση που χρειαστεί να μπουν ακόμα και fancoil δαπέδου) χωρίς να τα συνδέσω για να δω αν καλύβομαι από τα air condition και ανάλογα. Επίσης θα επενδύσω τα χρήματα που θα εξοικονομήσω για να βάλω φωτοβολταϊκά. 
Πως σας φαίνεται το παραπάνω; Χάνω κάτι; Αν ναι θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 1:03 ΠΜ, ΣταυροςΜ said:

....Αν ναι θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας. 

έχεις αρκετό ακάλυπτο στο Οικόπεδο σου?

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 1:03 ΠΜ, ΣταυροςΜ said:

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σε όλους,

κατασκευάζω μια μονοκατοικία στη Κρήτη 150τμ και αναζητώ τη καλύτερη λύση στο φλέγον αυτό θέμα της ψύξης/θέρμανσης. Έχω αφιερώσει άπειρες ώρες ψάχνοντας και μιλώντας με μηχανολόγους και έχω καταλήξει στη λύση καλών aircondition (π.χ mitsubishi LN) σε όλα τα δωμάτια έναντι της αντλίας με fancoil που πολλοί  προωθούν σήμερα.

Οι λόγοι είναι οι παρακάτω και θέλω τη γνώμη σας αν κάτι λέω λάθος ή μου διαφεύγει:

* χαμηλότερο κόστος αγοράς και εγκατάστασης. (Μόνο η αντλία πάει γύρω στα 7000 ευρώ σχεδόν όσο το κόστος των airco)

* ίδια ποιότητα θέρμανσης/ψυξης  με fancoil λόγω τρόπου λειτουργίας (αέρα). Και εδώ έχω την εξής απορία,ισχυει ότι με fancoil έχεις καλύτερη ποιότητα θέρμανσης και ψύξης λόγω του ότι δουλεύει με νερό αντί αέρα σαν μέσο που λένε κάποιοι;

* Χαμηλότερο κόστος λειτουργίας (ειδικά στη ψύξη που δίνω έμφαση λόγω υψηλών θερμοκρασιών το 1/3 του χρόνου). Οι αντλίες έχουν βαθμό απόδοσης 4-4.5 ενώ τα airco 6-8 ίσως και παραπάνω σε καλές σειρές.

* Χαμηλότερο κόστος σε περίπτωση βλάβης (θα είναι split όποτε αν κάτι χαλάσει αφορά συγκεκριμένη μονάδα και δεν «πέφτει» όλο το σπίτι όπως αν χαλάσει η αντλία νερού)

* Περισσότερες λειτουργίες (χειρισμός WiFi σε όλα τα δωμάτια ανεξάρτητα, ιονιστης, λειτουργία αφυγρανσης, 3d sensor που να στέλνει θερμοκρασία κτλ)

Να σημειωθεί ότι το σπίτι στον ενιαίο θα έχει τζάκι ενεργειακό με αεραγωγό). Επίσης θα αφήσω αναμονές για καλοριφέρ (με μονωμένες σωληνες και σωλήνες αποχέτευσης σε περίπτωση που χρειαστεί να μπουν ακόμα και fancoil δαπέδου) χωρίς να τα συνδέσω για να δω αν καλύβομαι από τα air condition και ανάλογα. Επίσης θα επενδύσω τα χρήματα που θα εξοικονομήσω για να βάλω φωτοβολταϊκά. 
Πως σας φαίνεται το παραπάνω; Χάνω κάτι; Αν ναι θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη σας. 

μαζι σου. Συμφωνω απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, georges81 said:

για να βαλει δεξαμενη υγραεριου?

όχι.... για μια δεξαμενή στην τελική δεν χρειάζεσαι μεγάλο ακάλυπτο

11 λεπτά πριν, antloukidis said:

Μάλλον γεωθερμία σκέφτεται...

ναι....

οριζόντια χαμηλού βάθους (1,5μ-2μ).... θα έχει σταθερή θερμοκρασία εκεί κάπου στους 18-20 βαθμούς όλο τον χρόνο.... και χωρίς αντλία θερμότητας με πιο απλές επιλογές δροσίζει ή θερμαίνει ανάλογα την εποχή συμπληρωματικά το ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Didonis said:

... και χωρίς αντλία θερμότητας.

Δεν γίνεται χωρίς!

Απλά θα είναι διαφορετική... (νερού - νερού αντί αέρα-νερού)

Link to comment
Share on other sites

γίνεται γίνεται....

απλά δεν έδωσες προσοχή ότι γράφω βοηθά συμπληρωματικά το ακίνητο .... το οποίο θα έχει την βασική θέρμανση ή ψύξη με τις ενεργοβόρες συσκευές και αυτό που εγώ συμπληρώνω θα βοηθά αξιοποιώντας την φυσική τάση του θερμού αέρα να ανεβαίνει και του ψυχρού να κατεβαίνει ....

ή θα πρέπει να κάνω μια ενδεικτική προμελέτη σε κάποιο σενάριο κτηρίου ή ένα σύντομο τηλεφωνικό μπλα μπλα μαζί και θα γίνει άμεσα κατανοητό ....

Είπαμε εσύ Μηχανολόγος.... θέλεις μοτέρ, γρανάζια κλπ..... εγώ Αρχιτέκτονας όσο λιγότερο μπορώ να κάνω χρήση ή την συμμετοχή  στα μοτέρ γρανάζια κλπ αξιοποιώντας την φύση τόσο πιο καλά....

Στο τέλος φυσικά πάντα πρέπει να γίνει η βέλτιστη επιλογή και ο συνδυασμός 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.