Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ-ΙΣΟΥΨΕΙΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής έχω το περίγραμμα ενός γηπέδου και θέλω να βάλω τις ισουψείς. Είχα δει παλιότερα από ένα συνάδελφο που είχε ένα αρχείο dwg με τις ισουψείς του νομού που βρίσκομαι και έβαζε το αντίστοιχο γήπεδο με τις συντεταγμένες  αλλά δεν μου είπε που το βρήκε. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει που βρίσκουμε αυτό το αρχείο και κατά πόσο σωστό είναι αυτό; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, siaf said:

... είχε ένα αρχείο dwg με τις ισουψείς του νομού.....

...  αλλά δεν μου είπε που το βρήκε.....

Δεν μπορούμε να ξέρουμε φυσικά που το βρήκε αλλά στο Γ.Υ.Σ. μπορείς να το παραγγείλεις με πληρωμή και να στο στείλουν.

 

Υ.Γ.

Φυσικά αν κάνεις μέτρηση ανάλογη και με μεγάλη πυκνότητα δημιουργείς μεγάλης ακρίβειας ισοϋψών καμπύλων

 

Edited by Didonis
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε, θα πάρεις όσα περισσότερα σημεία γίνεται εντός του γηπέδου (οριζοντιογραφικά και υψομετρικά) και θα κάνεις υψομετρική εξάρτηση από κοντινό  τριγωνομετρικό ή άλλο εγκεκριμένο ρεπέρ.

Link to comment
Share on other sites

Μού 'λαχε να το "ακούσω" και αυτό!!!!!!!

Ισουψείς, λέει, από μακριά με "κούριερ" (ιντερνετ) !!!! (τι άλλο θα ακούσω ακόμη).

Γιατί θέλετε, τόσο απλά, να απαξιώνετε το επάγγελμα που θέλετε να κάνετε??? 

Να υποψιαστώ πως και το περίγραμμα του χωραφιού που έχεις μπροστά σου και αυτό από κάπου το έκανες "κόπυ" (όπως λέτε εσείς οι νέοι). Όχι??

Γιατί αν αυτό ήταν προϊόν αποτύπωσης, με GPS ή σταθμό, τότε θα είχες την δυνατότητα να έχεις τα υψόμετρα στα σημεία αποτύπωσης (τοποσταθερά), αφού & τα δύο όργανα δίνουν υψόμετρα!!!!!!!

Το Τοπογραφικό Διάγραμμα ενός χωραφιού είναι η πιο- πιο- πιο  απλή μορφή της τοπογραφίας. Δεν υπάρχει πιο απλή.

Πρέπει να μπορούν και να ξέρουν να την κάνουν όλοι, όσοι φυσικά θέλουν να ασχοληθούν με την Τοπογραφία.

Δεν είναι, ας πούμε, η αποτύπωση για.... ένα φράγμα σε φαράγγι !!!

Όταν, πριν κάποια πολλά χρόνια, κάναμε την μελέτη για το Φ. Αέριο, από Αλιστράτη Σερρών έως την Β. Περιοχή Δράμας,  μόνο για το χωροσταθμικό Δίκτυο (δημιουργία τριγώνων δικτύου κλπ. κλπ) όπως αυτό προέκυψε από "βάρη στην επίλυση της συνόρθωσης",  περπατήσαμε κάπου 70.000μ μόνο για το Χωρ.  αυτό δίκτυο!! ..................................................

Περιμένω λοιπόν τα επόμενα....

 

Edited by nbr
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.