Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καφετέρια- παιδότοπος


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα

Θέλω να ανοίξω έναν παιδότοπο ,

Στην αρχή είχα το θέμα της χρήσης γης επειδή θέλω να ανοίξω το κατάστημα σε περιοχή ΒΙΟΠΑ χαμηλής όχλησης επειδή μόνο εκεί υπάρχουν μεγάλα κτίρια (>500m2) ,τελικά πήρα χρήση γης για αναψυκτήρια με το ΠΔ59/2018 και το ΦΕΚ 2019 για τους παιδότοπους που λέει ότι ο παιδότοπος μπορεί να υπάρχει σε μικτή δραστηριότητα με ΚΥΕ κλπ. 

Το θέμα μου τώρα είναι ότι όλα τα κτίρια εκεί είναι βιομηχανικά, μιας και τα καταστήματα σε εκτός σχεδίου πάνε μέχρι 600τμ , τι ακριβώς γίνεται τώρα με την χρήση του κτιρίου ,με ενημέρωσαν ότι η χρήση του σε ΚΥΕ δεν αλλάζει αφού όλα τα κτίρια είναι >600τμ, στην περιοχή (Παγανη Μυτιλήνης) υπάρχουν κι άλλα καταστήματα και λιανικής σε κτίρια 600τμ++ λογικά μην νόμιμα σε βιομηχανικά κτίρια. 

Υπάρχει κάποια λύση για να γίνει καφετέρια, σνακ μπαρ,παιδοτοπος σε βιομηχανικο κτίριο?

Αν όχι μπορεί να γίνει με κύρια δραστηριότητα πχ κετερινγκ και να ακολουθήσει το Αναψυκτήριο/παιδοτοπος μετά? 

Ψάχνω να βρω μια λύση απεγνωσμένα, διότι δεν υπάρχουν αλλού κτίρια 500++ τμ

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Θεμιστοκλής Βουσβούνης said:

....

Το θέμα μου τώρα είναι ότι όλα τα κτίρια εκεί είναι βιομηχανικά....

....Ψάχνω να βρω μια λύση απεγνωσμένα...

Διαδικασία Άδειας Δόμησης για αλλαγή χρήσης υπό την προϋπόθεση ότι θα μπορεί να τηρήσει τις όποιες απαιτήσεις υπάρξουν ανά κτήριο και θέση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Didonis said:

Διαδικασία Άδειας Δόμησης για αλλαγή χρήσης υπό την προϋπόθεση ότι θα μπορεί να τηρήσει τις όποιες απαιτήσεις υπάρξουν ανά κτήριο και θέση.

Γίνεται ενώ τα περισσότερα γήπεδα έχουν χτισμένα πάνω από 600m2? Που είναι το όριο καταστημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Μα πως να ξέρω αφού δεν γνωρίζω καν θέση και όρους δόμησης περιοχής κι το ίδιο σημαντικό την υπάρχουσα Οικοδομική Άδεια και τα σχέδια της (διάγραμμα κάλυψης τοπο, κατοψεις κλπ)

Πρέπει να αναθέσεις σε Τεχνικό Γραφείο να κάνει προέλεγχο ακινήτου..... όχι γενικά ..... 

Ενδεχόμενα να υπάρχει και η δυνατότητα τμήμα του ακινήτου να αλλάξει χρήση.

Είναι πολλοι οι παράγοντες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε μπορέσεις @Didonis (ή οποίος συντονιστής είναι υπεύθυνος εν πάση περιπτώσει) ας διορθώσει και τον τίτλο (από καφετιέρα -> καφετέρια).

 

Έγινε

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Βιομηχανικό κτίριο δεν μπορεί να αλλάξει χρήση σε κατάστημα αν το κτίριο  είναι μεγαλύτερο από 550 τμ. 

Σημ.: Εμπορικό Κέντρο μπορεί να γίνει σε κτίριο μέχρι 4.500 τμ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς αν μπορεί να γίνει κάπως με μεικτή άδεια με άλλη κυρια δραστηριότητα ώστε να μην έχω θέμα?

Πχ κετερινγκ, η χονδρεμποριο η κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.