Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά για πώληση διαμερίσματος με αποδοχή κληρονομιάς σε εκκρεμότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πουλήσω ένα διαμέρισμα που κληρονόμησα  στον νομό Αττικής,έχω βρει αγοραστή απλώς δεν έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς αλλά έχω κάνει δήλωση φόρου κληρονομιάς πριν 2 χρόνια,θέλω να ρωτήσω τι δικαιολογητικά  θα χρειαστούν και πόσο χρόνο περίπου  θα παρει η διαδικασία της αποδοχής,και μετέπειτα της πώλησης. Στο περίπου ξέρω ότι η κάθε διαδικασία διαφέρει.

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος
Link to comment
Share on other sites

Παράλειψης μου σε περίπτωση που μου ζητηθεί κατοψη και οικοδομική άδεια που μπορώ να τα βρω από τον συμβολαιογράφο που έχει το αρχείο η στη πολεοδομία?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, pavlos4444 said:

...να ρωτήσω τι δικαιολογητικά  θα χρειαστούν ...

επικουρικά σε ότι αφορά έργο Μηχανικού σου συνιστώ να ξεκινήσεις από τώρα την Ηλεκτρονική Ταυτότητα Ακινήτου, και το ενεργειακό πιστοποιητικό φυσικά

για την ΗΤΚ θα πρέπει να ελεγχθεί αν το ακίνητο σου έχει και πολεοδομικές παραβάσεις. Εάν έχει (στατιστικά τα περισσότερα έχουν) θα πρέπει να "τακτοποιηθούν" με τον 4495

Συνοπτικά..... αναθέτεις σε συμβολαιογράφο τα ιδιοκτησιακά και σε Τεχνικό Γραφείο Μηχανικών τα πολεοδομικά.

Έχε έτοιμο και τον λογιστή για τα ΕΜΦΙΑ κλπ....

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το ΠΕΑ έχει ισχύ 10 χρόνια. Δες ημερομηνία.

 

(μη κάνεις παράθεση όλο το προηγούμενο κείμενο. Έγινε διαγραφή του)

Link to comment
Share on other sites

Οκ το 2020 το έβγαλα το πεα ,στην αποδοχή κληρονομιάς είναι πιο απλή η διαδικασία στη πώληση αν δεν κάνω λάθος θέλει τα περισσότερα δικαιολογητικά και τα έγγραφα του μηχανικού σωστά? 

Edited by pavlos4444
Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα, είμαστε φημισμένοι για τη γραφειοκρατία που επικρατεί και τα χιλιάδες κωλύματα, ξέρω δεν θα είναι τόσο απλό αφού σίγουρα θα μου πάρει αρκετούς μήνες μεχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία.ελπίζω να έχει υπομονή και ο αγοραστής,σε ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.