Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επαγγελματικά δικαιώματα μηχανικών Έργων Υποδομής ΤΕ


Recommended Posts

υπαρχουν οι επισημες απαντησεις στοην ΕΕΤΕΜ στην οδο μαρνης οπου καλο θα ηταν να γραφτεις οταν παρεις πτυχιο και να καταλαβεις τα δικαιωματα σου

επισης υπαρχουν εδω μεσα στο φορουμ παρα πολλα ιδια θεματα με αυτο που ανοιξες για τα δικαιωματα των Πολιτικων μηχανικων ΤΕ, κανε ενα κοπο να τα διαβασεις...

Link to comment
Share on other sites

Στο e-mail που έλαβες για να ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό σου υπήρχε σύνδεσμος για τους Κανόνες Συμμετοχής.

 

Γιατί δεν έκανες τον κόπο να τους διαβάσεις. Θα σε παρακαλούσα πολύ να διορθώσεις τον τίτλο και να ξαναγράψεις το κείμενό σου με μικρά γράμματα. Επίσης για τα Εργασιακά υπάρχει ειδική κατηγορία στο Φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Μαρία

 

Οπως είπε και ο συνάδελφος, θα σου πρότεινα και εγώ να γραφτείς μέλος στην ΕΕΤΕΜ (Επιστημονική Ενωση Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Μηχανικών) που μέχρι στιγμής αποτελεί τον μόνο φορέα που έχουμε ως μηχανικοί ΤΕ. Διευθύνσεις και σχετικές πληροφορίες θα βρεις στη διεύθυνση http://www.eetem.gr

 

Σε ότι αφορά τα επ. δικαιώματα σου, οι συνάδελφοι εκεί θα σε ενημερώσουν για το φλέγον αυτό ζήτημα. Σχετικές κουβέντες έχουν γίνει και εδώ (ψάξε λίγο τις παλιότερες δημοσιεύσεις σχετικά με τα ΤΕΙ κλπ) τις οποίες θα σου πρότεινα να διαβάσεις για να δεις τα επιχειρήματα ένθεν κι ένθεν. Τέλος, ο συνάδελφος μας *****, έχει φτιάξει ένα blog στο οποίο παραθέτει και τεκμηριώνει ενδιαφέροντα στοιχεία για το επίμαχο θέμα των δικαιωμάτων μας. Η διεύθυνση είναι

http:***************************

 

Συνδέσεις προς άλλα fora, blogs κ.λπ. στα οποία γίνονται προσβλητικές αναφορές σε μέλη του forum θα διαγράφονται. Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι απο Προεδρικα Διαταγματα και αλλες νομοθεσιες εχω ''πηξει''.....Μπορει καποιος με απλα ελληνικα να μου πει απο την στιγμη που ορκιστηκα που μπορω να βαλω την υπογραφη μου κ που οχι.Πολλοι(εντος επαγγελματος) μου λενε για διωροφες οικοδομες κ τοπογραφικα(εργων υποδομης εχω τελειωσει ετσι?)....αλλα στα Π.Δ. δεν αναφερεται τιποτα.....

Οι καθηγητες /γραμματειες/Γρ.Διασυνδεσης στις σχολες δεν εχουν ιδεα κ το site της ΕΕΤΕΜ εχει να ανανεωθει 5 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα το προεδρειο της εετεμ ποιος το ψηφιζει; Εσεις δεν το βγαζετε; Μηπως χρειαζεται να ενεργοποιηθειτε και να διεκδικησετε λιγη περισσοτερη προσοχη απο τους εκπροσωπους σας;;

Δεν θα ηθελα να με παρεξηγησετε. Ο γραπτος λογος δεν χρωματιζεται ευκολα. Αλλα μου κανει εντυπωση να ακουω απο τοσο κοσμο παραπονα και να μην αλλαζει τιποτα στο φορεα αυτο.

 

Στην τελικη αμα δεν σπρωξεις δεν κινειται τιποτα... Απαιτηστε την προσοχη και την πληροφορηση που σας αξιζει.

Link to comment
Share on other sites

_ Εγκ.51502/67 Γραφ. Πολ/μίας Αθηνών

_ Β.Δ.769/72 (ΦΕΚ 223/Α/12.12.1972) §3, §4.

_ Εγκ.6899/1779/82 (Εγκ.ΕΔ5/06/38/66/82) διευκρίνεις στο ανωτέρω.

_ Π.Δ.906/79 άρθρο 1, §1α και §2. ΜΗ ΝΟΜΙΜΟ με την απόφαση 3372/80 του Δ' τμήματος του Συμβουλίου της Επικρατείας

 

Τα δικαιώματα για οικοδομικά (μέχρι διώροφα χωρίς πρόβλεψη) αφορούν του πτυχιούχους Δομικών Έργων. Για τους Έργων Υποδομής νομίζω ότι δεν ισχύουν.

 

Για τους Πολιτικούς Μηχανικούς Πανεπιστημίων και Πολυτεχνείων:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA/POLITIKOI%20MHXANIKOI

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα το προεδρειο της εετεμ ποιος το ψηφιζει; Εσεις δεν το βγαζετε; Μηπως χρειαζεται να ενεργοποιηθειτε και να διεκδικησετε λιγη περισσοτερη προσοχη απο τους εκπροσωπους σας;;

Δεν θα ηθελα να με παρεξηγησετε. Ο γραπτος λογος δεν χρωματιζεται ευκολα. Αλλα μου κανει εντυπωση να ακουω απο τοσο κοσμο παραπονα και να μην αλλαζει τιποτα στο φορεα αυτο.

 

Στην τελικη αμα δεν σπρωξεις δεν κινειται τιποτα... Απαιτηστε την προσοχη και την πληροφορηση που σας αξιζει.

 

Η αλήθεια είναι ότι όντως η ΕΕΤΕΜ είναι λίγο δυσκίνητη. Μην ξεχνάς όμως ότι ΔΕΝ είναι ΝΠΔΔ όπως το ΤΕΕ αλλά ΝΠΙΔ και ούτε τυγχάνει της γερής χρηματοδότησης που έχει το ΤΕΕ. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και τα μέλη της διοίκησης της ΕΕΤΕΜ είναι εργαζόμενοι που συχνά είναι αναγκαζμένοι το πρωί να πηγαίνουν στις δουλειές τους (ή έτσι επιβλήθηκε από μερικούς οργανισμούς, βλέπε ΔΕΗ, ΟΣΕ). Ως εκ τούτου υπάρχει και αντικειμενική δυσκολία (οικονομική και θεσμική). Δεν τους δικαιολογώ, θα μπορούσαν να κάνανε περισσότερα, απλά αναφέρω το πως έχει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Ειμαι αποφοιτος εργων υποδομης και εδω και ενα χρονο ασχολουμαι σαν ελευθερος επαγγελματιας με την συνταξη τοπογραφικων.

Θέλω να διευρείνω τη δουλειά μου αλλα δε ξερω αν εχω δικαιώματα για να πάρω καποιο δημόσιο εργο (νομαρχίας ή δήμου) ή αν έχουμε δικαίωμα να εκδήδουμε οικοδομικές άδειες.

Παρακαλω αν κάποιος έχει ασχοληθεί και ξέρει ας με φωτήσει λιγακι.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το Συμβούλιο της Επικρατείας με την απόφαση 678/2005 ακυρώνει το ΠΔ 318/94. Επομένως το συγκεκριμένο ΠΔ δεν ισχύει.

 

Διόρθωση (πάμε άλλη μια φορά μιας και κάθε φορά λειτουργούμε επιλεκτικά):

 

Ακυρώνει(; ) την παράγαφο 2 του 1ου άρθρου του συγκεκριμένου ΠΔ. Έτσι από το ΠΔ318/94 ισχύουν ακόμη τα εξής:

 

 

[ΙΣΧΥΕΙ από 7-10-94] (ΦΕΚ-167/Α/94)

Επαγγελματικά δικαιώματα πτυχιούχων των Τμημάτων:

α) Πολιτικών Δομικών 'Εργων, β) Πολιτικών 'Εργων Υποδομής,

γ) Τοπογραφίας, της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών και

Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΤΕΙ).

 

'Εχοντας υπόψη:

 

1. Τη διάταξη του εδαφ.γ της παρ.2 του Αρθ-25 του Ν-1404/83 Α/173).

 

2. Τη διάταξη του Αρθ-29Α του Ν-1558/85, όπως προσετέθη με το Αρθ-27 του Ν-2081/92 (Α/154).

 

3. Τις διατάξεις του Συμβουλίου Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΣΤΕ) πρακτ. 10/9-5-89, 12/12-3-92 και 13/11-1-94).

 

4. Το γεγονός ότι από τις διατάξεις του παρόντος διατάγματος δεν προκαλείται δαπάνη σε βάρος του κρατικού προϋπολογισμού.

 

5. Την αρ.Γνωμ-490/94 του ΣΤΕ με πρόταση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Χωροταξίας και Δημοσίων 'Εργων και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων,

 

Αποφασίζουμε:

 

ΑΡΘΡΟΝ-1.

Επαγγελματικά Δικαιώματα Πτυχιούχων των Τμημάτων:

 

α) Πολιτικών Δομικών 'Εργων, β) Πολιτικών 'Εργων Υποδομής, γ) Τοπογραφίας.

 

1. Οι Πτυχιούχοι Μηχανικοί Τεχνολογικής Εκπαίδευσης, των Τμημάτων Πολιτικών Δομικών 'Εργων, Πολιτικών 'Εργων Υποδομής και Τοπογραφίας, της Σχολής Τεχνολογικών Εφαρμογών των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και τεχνικές γνώσεις τους, ασχολούνται είτε αυτοδύναμα, είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες, στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα με τη μελέτη, έρευνα και εφαρμογή της τεχνολογίας πάνω σε σύγχρονους και ειδικούς τομείς έργων και εργασιών της ειδικότητάς τους.

 

3. Οι πτυχιούχοι των αναφερομένων στην παρ.1 του Αρθ-1 του παρόντος διατάγματος τμημάτων εξελίσσονται μέσα στη διοικητική και τεχνική ιεραρχία των επιχειρήσεων και υπηρεσιών των σχετικών με τον τομέα της ειδικότητάς τους. Επίσης μπορούν να καλύπτουν τις θέσεις υπευθύνων στελεχών που προβλέπονται από τη νομοθεσία που ισχύει κάθε φορά για τη λειτουργία επιχειρήσεων και υπηρεσιών της ειδικότητάς τους.

 

4. Οι παραπάνω πτυχιούχοι απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την ισχύουσα κάθε φορά νομοθεσία. Επίσης μπορούν να απασχοληθούν και ως μέλη ερευνητικών ομάδων σε θέματα της ειδικότητάς τους.

 

ΑΡΘΡΟΝ-2.

 

Η ισχύς αυτού του Προεδρικού Διατάγματος αρχίζει από τη δημοσίευσή του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Στον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων αναθέτουμε τη δημοσίευση και εκτέλεση του παρόντος διατάγματος.

 

Αθήνα, 21 Σεπτεμβρίου 1994.

 

 

Σχολιασμός επί του ΠΔ

 

Μήπως τελικά το μόνο που κατάφερε το ΤΕΕ ήταν αντί να έχουμε συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα, όπως όριζε η παράγραφος 2, τελικά να έχουμε γενικά δικαιώματα στους τομείς των γνώσεών μας χωρίς περιορισμούς; Επίσης είναι άξιο αναφοράς το γεγονός ότι η ακύρωση μιας παραγράφου δεν αποτελεί ακύρωση ολόκληρου του ΠΔ. Τα υπόλοιπα υπόκεινται στη σφαίρα της προπαγάνδας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Ειμαι αποφοιτος εργων υποδομης και εδω και ενα χρονο ασχολουμαι σαν ελευθερος επαγγελματιας με την συνταξη τοπογραφικων.

Θέλω να διευρείνω τη δουλειά μου αλλα δε ξερω αν εχω δικαιώματα για να πάρω καποιο δημόσιο εργο (νομαρχίας ή δήμου) ή αν έχουμε δικαίωμα να εκδήδουμε οικοδομικές άδειες.

Παρακαλω αν κάποιος έχει ασχοληθεί και ξέρει ας με φωτήσει λιγακι.

Ευχαριστω

 

Στα τρία χρόνια από την ημερομηνία λήψης του πτυχίου σου έχεις δικαίωμα εγγραφής στα Νομαρχιακά Μητρώα της οικείας Νομαρχίας για έργα προϋπολογισμού έως 47.000,00 ευρώ χωρίς το ΦΠΑ (εννοείται της ειδικότητας σου). Με τη συμπλήρωση πενταετίας και με αποδεδειγμένη εμπειρία 15.000,00 ευρώ για δημόσια έργα ή 30.000,00 ευρώ για ιδιωτικά εγγράφεσαι στο ΜΕΚ Α1. Η εμπειρία αποδεικνύεται με τιμολόγια ή/και βεβαιώσεις υπηρεσιών κλπ.

 

Οι απόφοιτοι έργων υποδομής δεν έχουν δικαίωμα να εκπονούν μελέτες Αρχιτεκτονικών-Στατικών-Θερμομόνωσης κτιριακών έργων καθώς δεν αποτελούν αντικείμενο της ειδικότητάς τους. Δεν μπορώ όμως να απαντήσω με την ίδια βεβαιότητα για μελέτες διαμόρφωσης περιβάλλοντος χώρου και ύδρευσης-αποχέτευσης κτιρίων. Βέβαια στην πράξη τα πράγματα μπορεί να είναι έως και πολύ διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.