Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λεπτή τσιμεντοκονία σε πυλωτη


Recommended Posts

Καλησπέρα

Σε πυλωτη 115τμ η οποία έχει οπλισμένο σκυρόδεμα ως βάση θέλω να εφαρμόσω τσιμεντοκονία και επάνω να κάνω στάμπα με σιλικόνη εφαρμόζοντας όλη την διαδικασία (τελείωμα με σπάτουλα, σκλήρυντης μπετου με χρώμα, σιλικόνη για σχέδιο κλπ).

Το θέμα μου είναι ότι το ύψος της τσιμεντοκονίας που θα ρίξω στο ψηλότερο σημείο θα είναι 4εκ και στο χαμηλότερο 1.5εκ. 

Πριν την εφαρμογή της τσιμεντοκονίας θα εφαρμόσω η χαλαζιακο ασταρι η γαλάκτωμα αραιωμένο με νερό.

Σκέψη μου είναι:

1)Για πάχος 1.5-2.5 εκ υαλοπλεγμα με με 5*5εκ μελι ή πλέγμα μεταλλικό 5*5εκ κελί με πολύ λεπτό σίδηρο (τύπου σίτα)  - τσιμέντο 40kg - 80lt ποταμισια αμμο- 100 γρ ίνες - 25lt υγρά (νερό και γαλάκτωμα με αναλογία 5:1).

2) Για  πάχος έως 4-2εκ πλέγμα 10*10 με λεπτό σίδηρο - μείγμα με αναλογίες 40kg τσιμέντο (42.5N) - 50lt άμμο ποταμισια- 70lt γαρμπιλι (κοκκομετρια εως 10mm) - ίνες 100γρ - 25lt υγρά (νερό και γαλάκτωμα με αναλογία 7:1).

Είναι εντάξει αυτές οι αναλογίες ή έχετε να προτείνετε κάτι?

Γιάννης Τ.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπαίνουν αυτοκίνητα μέσα, δεν νομίζω ότι 1.5 εκατοστό είναι αρκετό... ότι και να βάλεις.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχω θέμα ρωγμών από τα αυτοκίνητα, πόσο πάχος πρέπει να έχω? Αν πρέπει να πάω σε 5-6 πόντους δεν φτάνει για να δώσω σωστές ρύσεις σε σχέση με την είσοδο.

Θα μου πείτε βάλε πλακάκι αλλά πάλι πρέπει να μπει λεπτή στρώση τσιμεντοκονίας γτ οι κλίσεις είναι προς τα μέσα στην πυλωτη. Αντί τα νερά να οδηγούνται προς τα έξω μαζεύονται στο κέντρο. Αυτός είναι και ο λόγος που θέλω να φτιάξω-επισκευασω την πυλωτη. Είναι πυλωτη μονοκατοικίας οπότε χρησιμοποιείται αρκετά ως χωρος ψυχαγωγίας.

Ευχαριστώ.

Edited by giannis_1989
Link to comment
Share on other sites

Τη λύση να βάλετε μία σχάρα στο σημείο που μαζεύονται τα νερά την έχετε σκεφτεί? ( και ένα σκάψιμο για τη σωλήνα που θα οδηγεί τα νερά έξω)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.