Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση στάθμης ασανσέρ


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Σε μικρή πολυκατοικία με υπόγειο, ημιυπόγειο, ισογειο, ημιόροφο, 1ο, 2ο, 3ο, δώμα (40μ2 δωμάτιο+WC+διάδρομο, 120μ2 βεράντα),

χωρισμένο σε τρεις ιδιοκτησίες: 1) οροφομεζονέτα ισογείου (ημιυπόγειο+ισόγειο+ημιόροφος), 2) οροφοδιαμέρισμα 1ου, 3) οροφομεζονέτα 2ου (2ος+3ος+δώμα),

με κοινόχρηστο ασανσέρ με στάσεις στο υπόγειο, είσοδος πολυκατοικίας στο ισόγειο, 1ος όροφος (απευθείας μέσα στο διαμέρισμα), 2ος όροφος (απευθείας μέσα στην μεζονετά), 3ος όροφος (απευθείας μέσα στην μεζονέτα),

ως ιδιοκτήτης της οροφομεζονέτας 2ου επιθυμώ την επέκταση του ασανσέρ με στάση και στο δώμα (ουσιαστικά 4ος όροφος) προκειμένου να γίνει και το δώμα προσβάσιμο από ΑΜΕΑ, με δικά μου έξοδα, τόσο για άμεση χρήση από την οικογένειά μου (ηλικιωμένοι γονείς κ.α.) όσο και για λόγους εναρμόνισης με τα σύγχρονα δεδομένα και κοινωνικές νόρμες (ΝΟΚ κ.α.).

Το φρεάτιο του ασανσέρ συνεχίζει στο δώμα γιατί είχε γίνει πρόβλεψη να πηγαίνει μέχρι και το δώμα, απλώς είναι παταρομένο στους 50 πόντους πάνω από την πλάκα του δώματος (με τον κενό χώρο να χρησιμοποιείται αυτήν την στιγμή ως αποθηκευτικός χώρος) και το ύψος που φτάνει το φρεάτιο δεν επαρκεί για το απαιτούμενο "καπέλο". Οι βασικές εργασίες που απαιτούνται είναι κοπή της πλάκας στο ταρατσάκι της απόληξης του κλιμακοστασίου/φρεατίου ασανσέρ για να μπει το απαιτούμενο "καπέλο" στο φρεάτιο και αντικατάσταση του έμβολου του άσανσερ. Ο εγκαταστάτης του ασάνσερ εκτιμά την διάρκεια των εργασιών στις 7-10 ημέρες σύνολο.

Όλες οι αυθαιρεσίες στην δική μου ιδιοκτησία (συμπεριλαμβανομένου του αποθηκευτικού χώρου πάνω από παταρομένο φρεάτιο του ασανσερ) - αλλά και στο σύνολο της πολυκατοικιας - τακτοποιήθηκαν πρίν κάνω την αγορά του ακινήτου και εμφανίζονται κανονικά στην τελευταία τροποποίηση της σύστασης των οριζοντίων ιδιοκτησιών.

Δεδομένο οτι 1) δεν θίγεται ο φέρων οργανισμός της πολυκατοικίας, 2) δεν επηρεάζεται η πρόσβαση και λειτουργία στους λοιπούς κοινόχρηστους και ιδιωτικούς χώρους της πολυκατοικίας, 3) αναλαμβάνω ο ίδιος το συνολικό κόστος της παρέμβασης, δεν βλέπω τον λόγο για τον οποίο θα έπρεπε οι άλλοι δύο ιδιοκτήτες να αντιτείθενται στην παρέμβαση.

Οι βασικές ερωτήσεις μου είναι δύο κατηγοριών,

1) Αφου η παρεμβαση δεν επιβαρύνει το κτίριο ή τους άλλους ιδιοκτήτες (μόνο για τις 7-10 ημέρες που θα γίνονται οι εργασίες μέσα στο φρεάτιο) και έχει ως σκοπό την προσβασιμότητα ΑΜΕΑ σε όλους τους χώρους της οροφομεζονέτας μου, υπάρχει διάταξη ή μηχανισμός που να μου επιτρέπει να προχωρήσω στην παρέμβαση ακόμα και αν οι λοιποί ιδιοκτήτες αντιτείθενται /ζητάνε ανταλλάγματα? Διάβασα για την Κεντρική Επιτροπή Προσβασιμότητας του άρθρου 19 του ν. 4495/2017 (Α’ 167), στην οποία καταλαβαίνω οτι θα μπορούσα να προσφύγω. Επίσης έχω ακούσει για την ΔΑΟΚΑ. Ο πρώτος δικηγόρος που προσέγγισα δεν μπορούσε να μου απαντήσει και αναρωτιέμαι μεταξύ άλλων αν είναι θέμα συμβολαιογράφου και όχι δικηγόρου.

2) Πέραν της άδειας που απαιτείται να βγάλω για το ασανσέρ και τις εργασίες (μικρής κλίμακας αντιλαμβάνομαι), τι άλλες ενημερώσεις εγγράφων και άλλων στοιχείων της ιδιοκτησίας μου αλλά και της πολυκατοικίας πρέπει να προγραμματίσω (και να προϋπολογίσω)? 

Οποιαδήποτε σχετική πληροφορία, ιδέα ή εμπειρία από μέλη του michanikos.gr ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

1. Το δώμα είναι κοινόχρηστο (και κοινόκτητο). 'Αρα, για την όποια επέμβαση, εφαρμόζεται ο κανονισμός της πολυκατοικίας. 

2. Για εναλλακτικές λύσεις, θα πρέπει να το δει μηχανικός επί τόπου

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, tetris said:

1. Το δώμα είναι κοινόχρηστο (και κοινόκτητο). 'Αρα, για την όποια επέμβαση, εφαρμόζεται ο κανονισμός της πολυκατοικίας. 

2. Για εναλλακτικές λύσεις, θα πρέπει να το δει μηχανικός επί τόπου

Καλημέρα, ευχαριστώ για το σχόλιο. Το δώμα (ταράτσα, απόληξη κλιμακοστασίου, κλιμακοστάσιο, δωμάτια δώματος) έχουν δωθεί όλα αποκλειστική χρήση στην μεζονέτα. Δεν υπάρχει κοινόχρηστο μέρος. Η εσωτερική σκάλα της μεζονέτας είναι η σκάλα της πολυκατοικίας που έχει δοθεί αποκλειστική χρήση. Οι θύρες του ασανσέρ ανοίγουν απευθείας μέσα στη μεζονέτα. Πρόσβαση στο δώμα και στην ταράτσα και όλα του τα μέρη έχει μόνο η οροφομεζονέτα δευτέρου. Θα προσθέσω την διευκρίνιση στην αρχική καταχώρησή μου.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, EPapa said:

....Δεν υπάρχει κοινόχρηστο μέρος. .....

....έχει δοθεί αποκλειστική χρήση. ......

Ενημερωτικά.... οι κοινόχρηστοι χώροι με αποκλειστική χρήση δεν παύουν να είναι κοινόκτητοι χώροι .... με ειδικά δικαιώματα και υποχρεώσεις απ όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου.

Μία ενημέρωση σου από νομικό θα σου φανεί χρήσιμο ..... 

 

Υ.Γ.

και με βάση την πολεοδομική νομοθεσία όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι πρέπει να έχουν πρόσβαση όλοι με τουλάχιστον 90εκ πλάτος διαδρόμου αν υπάρξει η ανάγκη.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Didonis said:

Ενημερωτικά.... οι κοινόχρηστοι χώροι με αποκλειστική χρήση δεν παύουν να είναι κοινόκτητοι χώροι .... με ειδικά δικαιώματα και υποχρεώσεις απ όλους τους συνιδιοκτήτες του ακινήτου.

Μία ενημέρωση σου από νομικό θα σου φανεί χρήσιμο ..... 

 

Υ.Γ.

και με βάση την πολεοδομική νομοθεσία όλοι οι κοινόχρηστοι χώροι πρέπει να έχουν πρόσβαση όλοι με τουλάχιστον 90εκ πλάτος διαδρόμου αν υπάρξει η ανάγκη.

Ευχαριστώ για το σχόλιο. Η διαχείριση των κοινόχρηστων/κοινόκτητων χώρων που έχουν δοθεί προς αποκλειστική χρήση στις ιδιοκτησίες ρυθμίζεται μέσα από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Έγινε ενδελεχής επεξεργασία και τροποποίηση τόσο της σύστασης των οριζοντίων ιδιοκτησιών της πολυκατοικίας όσο και του κανονισμού από συμβολαιογράφο και δικηγόρο πριν περιέλθει το ακινήτο στην κατοχή μου. Δεν τίθενται θέματα σχετικά με τις αποκλειστικές χρήσεις και προσβάσεις, ούτε για τις υποχρεώσεις του κάθε ιδιοκτήτη σε θέματα συντήρησης κλπ των χώρων αποκλειστικής χρήσης που έχει ο καθένας (όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας έχουν τέτοιους χώρους).

Το ερώτημά μου έχει να κάνει με την δημιουργία μιας νέας στάσης του κοινόχρηστου ανελκυστήρα μέσα στην οριζόντια ιδιοκτήσια μου, όπως υπάρχουν ήδη τρεις τέτοιες στάσεις σε δική μου και σε μια ακόμα άλλη οριζόντια ιδιοκτήσια της πολυκατοικίας (από πλευράς μου για λόγους προσβασιμότητας ΑΜΕΑ), αν απαιτεί συναινέση όλων των ιδιοκτητών ή καλύπτομαι από διατάξεις αναβάθμισης της προσβασιμότητας ΑΜΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις τις απαιτούμενες εργασίες, ούτε να εκδώσεις την απαιτούμενη άδεια εάν δεν συμφωνήσουν οι συνιδιοκτήτες.

Αναζήτηση τρόπου για το αντίθετο θα σου κοστίσει τζάμπα χρήμα χρόνο και ψυχική οδύνη.

Δεν έχει σημασία αν είναι σωστό δίκαιο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, όμως αυτό είναι.

Link to comment
Share on other sites

On 6/27/2024 at 10:48 PM, cvlengnr said:

Δεν μπορείς να κάνεις τις απαιτούμενες εργασίες, ούτε να εκδώσεις την απαιτούμενη άδεια εάν δεν συμφωνήσουν οι συνιδιοκτήτες.

Αναζήτηση τρόπου για το αντίθετο θα σου κοστίσει τζάμπα χρήμα χρόνο και ψυχική οδύνη.

Δεν έχει σημασία αν είναι σωστό δίκαιο ή δεν ξέρω και γω τι άλλο, όμως αυτό είναι.

Καλημέρα, ευχαριστώ για το σχόλιο. Συμφωνώ απόλυτα. Μέχρι τώρα άλλωστε οι ιδιοκτήτες δεν είχαμε γενικά προστριβές. Ήθελα όμως να γνωρίζω το κανονιστικό πλαίσιο και τις επιλογές μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.