Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαιτούμενες Η/Μ Μελέτες για Ριζική Ανακαίνιση


alekws

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, νέος στο χώρο των κτιριακών εγκαταστάσεων και μόλις έκλεισα την πρώτη μου δουλειά.

Πρόκειται για ένα κατάστημα ισογείου που θα μετατραπεί σε τρία μικρά διαμερίσματα.

Θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος, να μου πει ποιές είναι οι απαιτούμενες ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες ή οποιαδήποτε άλλο έγγραφο θα χρειαστεί να παραδώσω από τη μεριά μου,

ή τουλάχιστον πού μπορώ να βρω σχετικές τεχνικές ή νομικές πληροφορίες online, στο ΤΕΕ για παράδειγμα ή οπουδήποτε αλλού.

 

Σας ευχαριστώ πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή συνάδελφε.

Απαιτείται Άδεια για Αλλαγή Χρήσης & Διαχωρισμό.

Φαντάζομαι ότι κάποιος Αρχιτέκτων ή  Πολ.Μηχ. το έχει αναλάβει αυτό.

Από Μελέτες Η/Μ ΟΛΕΣ!

Από λοιπά "έγγραφα" απαιτούνται, από εσάς,  1) συμφωνητικό με τον πελάτη, καλόν είναι να θεωρηθεί το γνήσιο της υπογραφής και των δύο - γίνεται πλέον μέσω gov.gr  -, 2) Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών δική σας, 3) πληρωμή του αναλογούντος ΦΕΜ και έκδοση της σχετικής Βεβαίωσης της ΑΑΔΕ.

Καλή αρχή και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πολύ σωστά όπως ανέφερε ο συνάδελφος οι εργασίες απαιτούν άδεια.
Χρειάζεται και έλεγχος αν επιτρέπεται τέτοια αλλαγή χρήσης ή όχι απο τον κανονισμό της οικοδομής.

Επίσης ο συνάδελφος που θα αναλάβει το κομμάτι της άδειας να ελέγξει και τη νομιμότητα του χώρου.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Τα λοιπά θέματα με άδειες, τα έχει αναλάβει η συνεργάτιδά μου, Πολιτικός Μηχανικός. Θα της προωθήσω τις απαντήσεις σας και ίσως βοηθήσουν σε κάτι που της διαφεύγει.

Ενημερωτικά, η πρώτη άδεια είναι του 1972.

Όσον αφορά τα Η/Μ, όταν λέτε όλες τις μελέτες και διορθώστε με αν κάνω λάθος, εννοείτε: Ηλεκτρολογικά, Ύδρευση-Αποχέτευση, Πυροπροστασία (Ενεργητική-Παθητική), Ψύξη-Θέρμανση.

Όμως Φωτοτεχνία, Πυρόσβεση χρειάζονται;

Επίσης σχετικά με την Ενεργειακή απόδοση, σύμφωνα με το άρθρο 5 του 3661/2008 τα υφιστάμενα κτίρια χρειάζονται μόνο ΠΕΑ (όταν είναι <1000τ.μ.) και όχι ΚΕΝΑΚ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά συνάδελφοι!

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, alekws said:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Τα λοιπά θέματα με άδειες, τα έχει αναλάβει η συνεργάτιδά μου, Πολιτικός Μηχανικός. Θα της προωθήσω τις απαντήσεις σας και ίσως βοηθήσουν σε κάτι που της διαφεύγει.

Ενημερωτικά, η πρώτη άδεια είναι του 1972.

Όσον αφορά τα Η/Μ, όταν λέτε όλες τις μελέτες και διορθώστε με αν κάνω λάθος, εννοείτε: Ηλεκτρολογικά, Ύδρευση-Αποχέτευση, Πυροπροστασία (Ενεργητική-Παθητική), Ψύξη-Θέρμανση.

Όμως Φωτοτεχνία, Πυρόσβεση χρειάζονται;

Επίσης σχετικά με την Ενεργειακή απόδοση, σύμφωνα με το άρθρο 5 του 3661/2008 τα υφιστάμενα κτίρια χρειάζονται μόνο ΠΕΑ (όταν είναι <1000τ.μ.) και όχι ΚΕΝΑΚ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά συνάδελφοι!

 

Θα δείτε τι γράφει ο ΝΟΚ (Ν. 4067/12) όπως σήμερα, το τονίζω, ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.