Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΣΕ ΕΓΣΑ 87


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας.

Πριν χρόνια έγινε ένα μπέρδεμα και αντί για τοπογραφικά βρέθηκε στην κατοχή της οικογένεια μου, ένα αρχείο .mtl.

Γνωρίζετε αν μπορώ με κάποιο τρόπο να το εξαρτήσω με τριγωνομετρικά σημεία και να μετατρέψω σε συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87.

Σας επισυνάπτω και σχετική φωτογραφία του αρχείου που έχω στην διάθεση μου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

deigma mtl arxeiou.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους (σήμερα στην Θεσσαλονίκη δρόσισε... ελαφρώς)!

Περιμένω - περιμένω μπας και γράψει κάποιος και μάθουμε κάτι από την "μοντέρνα" τοπογραφία......! (το άκουσα λοιπόν και αυτό)!!

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος, εδώ μέσα, που του ανέθεσαν να κάνει ένα "τοπογραφικό διάγραμμα" (μια τοπογραφική δουλειά τέλος πάντων) και αντί για σχέδιο να έδωσε αυτό το πράγμα ή κάτι παρόμοιο και όχι το σχέδιο???  

Μας γράφει ο συν. πως: "Πριν χρόνια έγινε ένα μπέρδεμα και αντί για τοπογραφικά βρέθηκε στην κατοχή της οικογένεια μου, ένα αρχείο .mtl."

(??? !!)

Εγώ με το φτωχό μου το μυαλό να υποθέσω πως είναι το "καρνέ" των μετρήσεων όπως το έδωσε το καταγραφικό κάποιου ταχύμετρου. 

......... Με μπερδεύει λίγο η 4η στήλη που, αν είναι των αποστάσεων και είναι πολύ μικρές......!

Συνάδελφε εγώ, πάντως, δεν πιστεύω πως, ο μηχανικός,  που κλήθηκε να σας κάνει ένα τοπογραφικό διάγραμμα, σας έδωσε ΜΟΝΟ αυτό το καρνέ χωρίς κανένα σχέδιο. Μαζί με το σχέδιο μάλλον εκτύπωσε και σας έδωσε και το καρνέ των μετρήσεων.

Απλά ... χάθηκε το σχέδιο και έμεινε, αμανάτι, το καρνέ!

Αν είναι πράγματι το καρνέ μπορείς να δώσεις συντεταγμένες στα τοποσταθερά σημεία, αλλά, αν δεν έχεις & το "κροκί" των μετρήσεων σχέδιο δύσκολα να κάνεις! 

 

Υ.γ. περιμένω να γράψει και κάποιος συνάδελφος... Μοντέρνος!

Σχολείο το κάναμε εδώ μέσα!

 

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, nbr said:

...

......... Με μπερδεύει λίγο η 4η στήλη που, αν είναι των αποστάσεων και είναι πολύ μικρές......!

...... Μοντέρνος!.....

έχεις γίνει υπερβολικά μοντέρνος 😆 και μάλλον δεν έβαλες πιθανότητα η 4η στήλη να είναι απ αυτό ....

20201111115808_stanley_tileskopiki_vathmonomimeni_klimaka_1_77_161.jpeg.7ae8df80e03c4e0df43ea393d9944955.jpeg

Link to comment
Share on other sites

H 4η στηλη ειναι λογικα υψομετρο.

Μονο αν αποτυπώσεις(εξαρτήσεις) τα σημεία S1, S2, Τ1 ίσως καταφέρεις κατι...

Με την προϋπόθεση οτι υπάρχουν επι εδάφους, ειναι σωστη η μετρηση του^...και ξέρεις και που είναι...

Καλύτερα κάντο εξαρχής να είσαι ήσυχος. 

Για το μπέρδεμα που λες, αυτος που σέβεται την δουλειά του κρατάει και αρχείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση στο ερώτημα είναι να συντάξετε τοπογραφικό διάγραμμα σε συνεργασία με διπλωματούχο μηχανικό σύμφωνα με τις ισχύουσες προδιαγραφές. Το αρχείο που έχετε σας είναι άχρηστο, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί. Κάθε άλλη πρόταση στερείται σοβαρότητας

 

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα βρεθεί κάποιος εδώ στο φόρουμ που θα προτείνει στο συν. Τρόπο παραγωγής σχεδίου. 

Η λύση είναι, αφού χάθηκε το σχέδιο, πας και μετράς εξ' αρχής και κάνεις Καινούριο τοπογραφικο. 

Απλά εγώ έγραψα περισσότερο για να δείξω, έμμεσα, πόσο, τέλος πάντων, λυπάμαι όταν βλέπω να γίνονται, από συναδέλφους, κάτι τέτοιες αναρτήσεις. 

Παρατηρώ πως, τον τελευταίο καιρό, οι αναρτήσεις αυτού του είδους πληθαίνουν. 

Edited by nbr
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 
Σκέφτηκα να ρωτήσω εφόσον έχω αυτό το αρχείο και το κροκί, μήπως θα μπορούσα να κάνω κάποια εξάρτηση με τριγωνομετρικά της περιοχής και να παραχθούν τα αντίστοιχα τοπογραφικά.

Δεν χρειάζεται να λυπάστε για τέτοιου είδους αναρτήσεις καθώς θεωρώ οτι δεν υπάρχουν "χαζές" ερωτήσεις αλλά χαζοί άνθρωποι που δεν ρωτάνε.

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για τον πολύτιμο χρόνο που διαθέσατε για να απαντήσετε. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο αυτό πρέπει να είναι mty.

Στην πρώτη σειρά είναι η στάση στησίματος και το ύψος της (ύψος οργάνου όχι υψόμετρο). Μετά ο μηδενισμός και στην συνέχεια για κάθε σημειο:

αριθμός, οριζόντια γωνία, κατακόρυφη γωνία, κεκλιμένη απόσταση, ύψος στόχου.

Το αρχείο δηλαδή δεν περιέχει συντεταγμένες αλλά τα στοιχεία των μετρήσεων και θα πρέπει να επιλυθεί για να προκύψουν συντ/νες σε τοπικό σύστημα αναφοράς καταρχήν.

Για να εξαρτηθεί η αποτύπωση θα πρέπει ή να βρεθούν οι στάσεις και να μετρηθούν σε ΕΓΣΑ ή να μετρηθούν αρκετά κοινά σημεία.

Edited by sdtopo
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ένα αρχείο μετρήσεων και προφανώς θα είχε παραδοθεί μαζί με το τοπογραφικό. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να αναπαραχθεί σήμερα γιατί

δεν γνωρίζουμε με ποια μεθοδολογία έγιναν οι μετρήσεις, με ποιο όργανο, με τι ακρίβεια κ.λ.π., Ακόμα και κροκί να υπάρχει στο οποίο να φαίνονται οι στάσεις και τα σημεία, είναι ασύμφορο από άποψη κόστους και χρόνου να ασχοληθεί κάποιος να παράξει τοπογραφικό από αυτά.

Μια νέα μέτρηση με σύγχρονα όργανα και τελείωσες, δεν υπάρχει κάτι άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.