Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΚΑΔ


Recommended Posts

Καλημέρα,

χρειάζομαι τα φώτα σας. Εδώ και δύο χρόνια εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός σε μια τεχνική εταιρεία ,στην οποία έχω κάνει συμμετοχή στην επίβλεψη ως αρχιτέκτονας κάποιων έργων (άδειες). Ψάχνοντας για να κάνω και παράλληλη έναρξη , είδα ότι με έχουν προσλάβει με ΚΑΔ σχεδιαστή και όχι με ΚΑΔ μηχανικού. Θα πράξω τα δέοντα εννοείτε τώρα που το ξέρω αλλά πιστεύετε θα έχω πρόβλημα για τα έργα που έχω ήδη συμμετάσχει; Γιατί φαίνεται σαν να συμμετέχω σε έργα σαν μηχανικός χωρίς να δουλεύω στην ουσία σαν ένας. Έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης ή ο λάθος ΚΑΔ είναι ευθύνη του εργοδότη και του λογιστή του;

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2024 at 11:44 ΠΜ, NIKOS95 said:

Καλημέρα,

χρειάζομαι τα φώτα σας. Εδώ και δύο χρόνια εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός σε μια τεχνική εταιρεία ,στην οποία έχω κάνει συμμετοχή στην επίβλεψη ως αρχιτέκτονας κάποιων έργων (άδειες). Ψάχνοντας για να κάνω και παράλληλη έναρξη , είδα ότι με έχουν προσλάβει με ΚΑΔ σχεδιαστή και όχι με ΚΑΔ μηχανικού. Θα πράξω τα δέοντα εννοείτε τώρα που το ξέρω αλλά πιστεύετε θα έχω πρόβλημα για τα έργα που έχω ήδη συμμετάσχει; Γιατί φαίνεται σαν να συμμετέχω σε έργα σαν μηχανικός χωρίς να δουλεύω στην ουσία σαν ένας. Έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης ή ο λάθος ΚΑΔ είναι ευθύνη του εργοδότη και του λογιστή του;

Αν είσαι με πρόσληψη δεν υπάρχει ΚΑΔ. Ο ΚΑΔ αφορά ελεύθερους επαγγελματίες. Σε έχουν προσλάβει σαν σχεδιαστή και πιθανότατα να σε ασφαλίζουν στο ΙΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ (όλα ανήκουν στον ΕΦΚΑ). Αν είσαι με μπλοκάκι, δηλαδή τους κόβεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών, τότε ο ΚΑΔ αφορά εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Με πρόσληψη είμαι. Απο οτι καταλαβαίνω δεν υπάρχει πρόβλημα για την συμμετοχή σε έργα ως μηχανικός στο ΤΕΕ, που είναι και αυτό που με προβλημάτισε πιο πολύ. Τωρα μένει το τι έχω χάσει  που δεν με ασφαλίζει ως μηχανικό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.