Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ομπρέλες σε παραλια χωρις αδεια αλλα χωρις χρεωση.


Recommended Posts

Καλησπέρα εχω μια ερώτηση σχετικά με ένα θέμα που έχει προκύψει πρόσφατα. Κάποιος γνωστός έχει τοποθετήσει 10 ομπρέλες σε παραλία μακρυά από τον αιγιαλό 10 μέτρα πιο πίσω (από πάνω έχει δικό του οικόπεδο) για προσωπική χρήση την χρησιμοποιούν οι πελάτες του αλλά χωρίς χρέωση και εχει βάλει και ταμπέλα free for all και περιποιείται τον χώρο. Του κάναν καταγγελία αλλά αφού δεν υπήρχε οικονομική συνναλαγή και δεν τις χρέωνε δεν τον γράψαν ούτε τον σφράγισσαν. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση;  Θεωρητικά όπως το βλέπω αφού δεν βγάζει λεφτά δεν είναι παράνομος.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.  akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TheoX said:

Κάποιος γνωστός έχει τοποθετήσει 10 ομπρέλες σε παραλία μακρυά από τον αιγιαλό 10 μέτρα πιο πίσω (από πάνω έχει δικό του οικόπεδο) για προσωπική χρήση την χρησιμοποιούν οι πελάτες του αλλά χωρίς χρέωση

"Προσωπική χρήση", "πελάτες του", "χωρίς χρέωση". Το καταλαβαίνετε πιστεύω και εσείς, ότι διαβάζοντας το κάποιος, καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, JohnnyHoliday said:

"Προσωπική χρήση", "πελάτες του", "χωρίς χρέωση". Το καταλαβαίνετε πιστεύω και εσείς, ότι διαβάζοντας το κάποιος, καταλαβαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Το ότι δεν πάει καλά το χουμε καταλάβει για αυτό ρωτάω δεν χρειάζοταν να μας το επεξηγήσεις σαφή απάντηση θέλω καθώς όταν το ζήτησε προτιμησιακό δεν του το έδωσαν . Έχει δωμάτια ο άνθρωπος και σκέψου οι ομπρέλες από τον κύμα μετρημένα είναι στα 12 μέτρα. Ούτε εμποδίζει ούτε τίποτα προσπαθώ να μάθω όμως γιατί δεν του το έδωσαν προτημισιακο. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν τον γραψαν

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, TheoX said:

... για προσωπική χρήση την χρησιμοποιούν οι πελάτες του ...

3 ώρες πριν, TheoX said:

...Έχει δωμάτια ο άνθρωπος ...

  • να υποθέσω ότι είναι κάτι σαν "τουριστική" μονάδα. Σωστά?
  • να υποθέσω ότι οι ομπρέλες είναι κάτι σαν παροχή υπηρεσιών που παρέχει στους ενοικιαστές ή τουρίστες, και δεν έχει ξεχωριστή χρέωση αλλά είναι μέσα στην τιμή του δωματίου. Σαν να λέμε έχει και πρωϊνό . Σωστά?
  • να υποθέσω αν εγώ που μένω άλλου ή δεν μένω εκεί και είμαι περαστικός αν πάω να κάνω χρήση σ αυτά θα πουν όχι εδώ, αυτά δικά μας (ή κάτι σαν αυτό). Σωστά?

 

Αν σωστά και τα 3 τότε ναι κάνει εκμετάλλευση του αιγιαλού ..... έμμεσα ή άμεσα... 

οπότε ας πληρώσει ο άνθρωπος (λέω εγώ) 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Didonis said:
  • να υποθέσω ότι είναι κάτι σαν "τουριστική" μονάδα. Σωστά?
  • να υποθέσω ότι οι ομπρέλες είναι κάτι σαν παροχή υπηρεσιών που παρέχει στους ενοικιαστές ή τουρίστες, και δεν έχει ξεχωριστή χρέωση αλλά είναι μέσα στην τιμή του δωματίου. Σαν να λέμε έχει και πρωϊνό . Σωστά?
  • να υποθέσω αν εγώ που μένω άλλου ή δεν μένω εκεί και είμαι περαστικός αν πάω να κάνω χρήση σ αυτά θα πουν όχι εδώ, αυτά δικά μας (ή κάτι σαν αυτό). Σωστά?

 

Αν σωστά και τα 3 τότε ναι κάνει εκμετάλλευση του αιγιαλού ..... έμμεσα ή άμεσα... 

οπότε ας πληρώσει ο άνθρωπος (λέω εγώ) 

Έχει δωμάτια ναι. Δεν του δώσαν το προτημισιακό λέει γιατί δεν έχει καταστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος με άδεια στο οικόπεδο. Εδώ το κουλό είναι ότι ούτε να ξενοδοχεία έχουν όλα καντίνες στην Παραλία αλλά ομπρέλες έχουν. Όχι τις έχει ανοιχτές και για τους λουόμενους και συ να πας να κάτσεις δεν θα σου πεί όχι γιατί αν θες νερό πχ θα πας αναγκαστικά στο μίνι μάρκετ του καθώς δεν υπάρχει κάτι άλλο στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, TheoX said:

Εδώ το κουλό είναι ότι ούτε να ξενοδοχεία έχουν όλα καντίνες στην Παραλία αλλά ομπρέλες έχουν.

Για τις ξενοδοχειακές μονάδες δεν απαιτείται ύπαρξη ΚΥΕ. Διάβασε τον Νόμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, TheoX said:

... και συ να πας να κάτσεις δεν θα σου πεί όχι ...

οκ λοιπόν.....

βάλε και συντεταγμένες να πάω .....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JohnnyHoliday said:

Για τις ξενοδοχειακές μονάδες δεν απαιτείται ύπαρξη ΚΥΕ. Διάβασε τον Νόμο.

Mόλις τον διάβασα δεν είχα ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.