Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία με κτηματολόγιο


Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο που έχω κληρονομήσει από τον πατέρα μου με τις τρεις αδερφές μου που είχε το 100% , ερώτηση,1ον) δεν έχω κάνει αποδοχή κληρονομιάς και κανένας άλλος και 2ον)την δήλωση θα κάνει ο ένας κληρονόμος με το ποσοστό στο 100% και θα πληρώσουμε ένα δικαίωμα 35€ η ο καθένας θα κάνει δήλωση το ποσοστό του 25% και θα πληρώσουμε και οι 4 από 35€ έκαστος?

Link to comment
Share on other sites

Στο κτηματολόγιο δηλώνεις όταν ολοκληρωθεί και παει να μεταγραφεί η πράξη αποδοχής κληρονομιάς. Σε τι φάση βρίσκεσαι; Ολοκλήρωθηκε η αποδοχή ;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, pavlos4444 said:

την δήλωση θα κάνει ο ένας κληρονόμος με το ποσοστό στο 100% και θα πληρώσουμε ένα δικαίωμα 35€ η ο καθένας θα κάνει δήλωση το ποσοστό του 25% και θα πληρώσουμε και οι 4 από 35€ έκαστος?

Αυτό. Για αυτό άλλωστε λέγεται και δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Στο κτηματολόγιο δηλώνεις όταν ολοκληρωθεί και παει να μεταγραφεί η πράξη αποδοχής κληρονομιάς. Σε τι φάση βρίσκεσαι; Ολοκλήρωθηκε η αποδοχή ;

Όχι ακόμα δεν έχουμε προβεί σε αποδοχή κληρονομιάς είναι ακόμα στο όνομα τού θανόντος το ακίνητο,και θα γίνει με τα δικαιολογητικά που είναι τα εξής 

Μη δημοσίευσης διαθήκης 

Μη αποποίησης κληρονομιάς 

Ληξιαρχική πράξη θανάτου 

Πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών 

Τίτλος θανόντος 

 

7 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Αυτό. Για αυτό άλλωστε λέγεται και δικαίωμα.

Δηλαδή άμα ήταν ο ίδιος θα πλήρωνε ένα δικαίωμα 35€ και τώρα θα πληρώσουμε ο καθένας από 4 δικαιώματα.35Χ4=140€ καλά πήγε αυτό,εγώ νόμιζα το δηλώσεις στο όνομα του θανόντος και όταν γίνει αποδοχή κληρονομιάς πάει στους 4 με το συμβόλαιο αποδοχής κληρονομιάς και του πιστοποιητικού μεταγραφής.

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote". Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, pavlos4444 said:

Δηλαδή άμα ήταν ο ίδιος θα πλήρωνε ένα δικαίωμα 35€ και τώρα θα πληρώσουμε ο καθένας από 4 δικαιώματα.35Χ4=140€ καλά πήγε αυτό

Ναι άμα. Καλά πηγαίνει, χρόνια τώρα.

Μπρος στα έξοδα συμβολαιογραφικής πράξης και μετεγγραφής στο Κτηματολογιο, τα τριάντα πέντε ευρώ είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Edited by JohnnyHoliday
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλώνονται και ακίνητα πριν γίνει η αποδοχή της κληρονομιάς, με τα δικαιολογητικά της κληρονομιάς.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

Ναι άμα. Καλά πηγαίνει, χρόνια τώρα.

Μπρος στα έξοδα συμβολαιογραφικής πράξης και μετεγγραφής στο Κτηματολογιο, τα τριάντα πέντε ευρώ είναι σταγόνα στον ωκεανό.

Όντως σταγόνα στον ωκεανό ειδικά αν μέσα περιλαμβάνει δηλώσεις φόρου κληρονομιάς διορθώσεις ε9 σύνταξη συμβολαίων όλα από τον συμβολαιογράφο θα βγάλει καλή σούμα και ειδικά αν υπάρχουν κωλύματα με το εμβαδό και θέλει και μηχανικό, βέβαια τα πιο σημαντικά είναι η δήλωση φόρου κληρονομιάς και το κτηματολόγιο που έχουν προθεσμία και πρόστιμα,το συμβολαιογράφο έγγραφο μπορείς να το κάνεις και μετά από 20 χρόνια απλώς μετα δεν μπορείς να διαχειριστείς το ακίνητο πχ να το πουλήσεις η να χτίσεις.

 

1 ώρα πριν, Παπλωματούχος Μηχανικός said:

Δηλώνονται και ακίνητα πριν γίνει η αποδοχή της κληρονομιάς, με τα δικαιολογητικά της κληρονομιάς.

Αυτό πρόκειται να κάνω, μέχρι να γίνει η αποδοχή θα μας πάρει μηνες η και χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, pavlos4444 said:

... και ειδικά αν υπάρχουν κωλύματα με το εμβαδό και θέλει και μηχανικό, ...

είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που δεν υπάρχουν προβλήματα με υφιστάμενες καταστάσεις σε σχέση με τα παλαιά σχέδια...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.