Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί μοντελοποίησης


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει στο παρακάτω:

 

σε σύνδεση ροπής στον ισχυρό άξονα υποσ/τος ΗΕΑ με δοκό Ιpe (που θα περιελαμβάνει ενισχυτικό έλασμα, μετωπική πλάκα κτλ κτλ) στο μοντέλο αυτός ο κόμβος θα πρέπει να πάρει περιορισμούς στροφών περί του ισχυρού άξονα του υπ/τος? Ή η δυσκολία σε στροφή περί αυτού του άξονα προκύπτει μόνο και μόνο από την γεωμετρία και την ροπή αδράνειας της διατομής στην αντίστοιχο άξονα, οπότε θεωρούμε τον κόμβο πλήρως ελεύθερο?

Link to comment
Share on other sites

κανεις το νηματικό μοντέλο κανονικά με συνέχεια.

 

απο κει και πέρα θες να διακριτοποιησεις το ακρο με μια μεταβλητη διατομη περιπου σαν το μορφωμα σου, θες να κάνεις rigid_joint στην περιοχή κάνε αλλά δεν έχει νόημα. τουλάχιστον εγω δεν βλέπω κάποιο νόημα.

 

σιγά την ανακατονομή στα μεγέθη που έχουμε

 

εγω προσωπικά και νομίζω το 99,99% των συναδέλφων, λύνω το νηματικό και διαστασιολογώ την στήριξη μετά.

 

υπάρχει βέβαια και ένα 0,01% μερακλήδων που είπε και ο ΣτεφανοςΒ

Link to comment
Share on other sites

μπα, τώρα με την αναδουλειά οι μερακλήδες αυξήθηκαν! και τι να κάνεις δηλαδή; να λύνεις σταυρόλεξα; γ..ώ την αδρεναλίνη μου!

- συμφωνώ όταν έχεις νευρο οι διαφορές είναι μικρές

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έτσι δουλεύω rigid, άκουσα όμως πρόσφατα κάποιες άλλες απόψεις και είπα να δώ μήπως έχω μείνει πίσω... thx για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

νηματικο εννοω το γραμμικό, hea ιδιο, ipe ιδιο γιατι ειχε αναφερθει και ο στεφανοςΒ χθες για προσομοιώσεις με πεπερασμενα για μεταβλητες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.