Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΦΡΑΧΤΗ ΜΕ WPC


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

σκέφτομαι να αλλάξω την παλιά περίφραξη στο οικόπεδό μου και να βάλω μια με WPC. Εδώ όμως ακούω διάφορα πχ ότι αν την φτίαξεις ΜΟΝΟ με WPC και χαμηλό ύψος πχ 1 μέτρο, δε χρειάζεται άδεια (αν είχα και τσιμεντόλιθο από κάτω, σίγουρα ήθελε άδεια). Μπορείτε να μου πείτε τι ισχύει γιατι ρώτησα δυο μηχανικούς και πήρα δυο διαφορετικές απαντήσεις.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι με ενδιαφέρει η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ. Πρόπερσι έκανα τακτοποίηση αυθαιρέτων και θέλω όλες οι επόμενες ενέργειες μου να είναι στο γράμμα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ρώτησα δυο μηχανικούς και πήρα 3 διαφορετικές γνώμες έχει αρχίσει να με κουράζει τα τελευταία 25 χρόνια... 😅

Προτείνω να ζητάτε γραπτή προσφορά εργασιών, συμπεριλαμβανομένου και του ερωτήματος αν απαιτείται άδεια πολεοδομίας, έγκριση άλλου φορέα, εισφορές προς δημόσιους φορείς ή οτιδήποτε άλλο αφορά το έργο ως υποχρέωση του ιδιοκτήτη και άπτεται της γνώσης και του αντικειμένου του μηχανικού.

Από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω ότι δεν πήρατε τίποτα σπουδαίο γραπτά.

Για να απαντήσουμε εμείς βέβαια θα έπρεπε να γνωρίζουμε τα στοιχεία της ιδιοκτησίας.

Γενικά δεν υπάρχει περίφραφη χωρίς άδεια.

Πολύ σωστά σκέφτεστε να διαφυλάξετε τη νομιμότητα του ακινήτου σας, ώστε να διαφυλάσεται και η αξία του ως περιουσιακό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.