Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδοκοινοτικές συναλλαγές - Amazon (Λογιστικά)


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι ελ. επαγγελματίας και ενεργοποίησα μέσω ΔΟΥ τις ενδοκοινοτικές συναλλαγές (ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΠΑΡΟΧΗ ΛΗΨΗ ΥΠΟΧΡΕ). 

Ενδιαφέρομαι για αγορά προιόντος μέσω Amazon.it το οποίο δικαιολογώ ως ελ. επαγγελματίας. Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να περάσω το συγκεκριμένο έξοδο στον: Ανακεφαλαιωτικός πίνακας Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων Αγαθών και Λήψεων Υπηρεσιών  Φ5. Έχει κάποιος εμπειρία πάνω σε αυτό;

Προς το παρόν ανοίγοντας το Φ5 μου εμφανίζει ότι δεν έχω υποχρέωση υποβολής του. Όταν κάνω την αγορά θα με αφήσει αυτόματα; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο; 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο λέει αυτό γιατί δε θα είχες ενδοκοινοτικές ενεργοποιημένες στην περίοδο αναφοράς του Φ5 που συμπληρώνεται αυτό το διάστημα (Ιούνιος). Τώρα που άνοιξες, θα σε αφήσει τον επόμενο μήνα. Ανοίγει επειδή έχει ενεργοποιημένες συναλλαγές όχι γιατί καταλαβαίνει αν και πότε αγόρασες κάτι.

 

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, chrispl said:

Ενδιαφέρομαι για αγορά προιόντος μέσω Amazon.it το οποίο δικαιολογώ ως ελ. επαγγελματίας. Αντιλαμβάνομαι ότι πρέπει να περάσω το συγκεκριμένο έξοδο στον: Ανακεφαλαιωτικός πίνακας Ενδοκοινοτικών Αποκτήσεων Αγαθών και Λήψεων Υπηρεσιών  Φ5. Έχει κάποιος εμπειρία πάνω σε αυτό;

Μην ξεχάσεις να ανοίξεις business λογαριασμό με τον ΑΦΜ σου (ELΧΧΧΧΧΧΧΧ) και να ενημερώσεις και στο support ότι είσαι δηλωμενος/η στο VIES. Αν και amazon.it, δεν είναι πάντοτε βέβαιο ότι θα εκδώσουν σωστά τη "fattura". Έχω ψωνίσει άπειρες φορές από το 2019 έως και σήμερα, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα (πάντοτε για το ιταλικό μιλάω).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.