Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση Βεράντας Δώματος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας είμαι τελείως άσχετος με αυτά οπότε συγχωρείστε με αν έχει απαντηθεί ξανά το θέμα, αλλά είναι απελπιστική η κατάσταση που ζω. Ο πατέρας μου και τα αδέρφια του είχαν φτιάξει μια πολυκατοικία, στην οποία συνεχίζουμε να ζούμε. Δυστυχώς ο ξάδερφος μου δεν είναι στα καλά του. Απειλεί, φωνάζει και συνήθως ζητάει παράλογα πράγματα. Για να μην τα πολυλογώ, μας "έκανε δωρεά" το ποσοστό που είχε στην ταράτσα και ο πατέρας μου με τη θεία μου αποφάσισαν να τη φτιάξουν για να τη νοικιάζουν. Στην ταράτσα υπάρχει και μεγάλη βεράντα σε σχήμα Γ. Την βεράντα που είναι μπροστά από την ταράτσα την κλείσαμε με κάγκελα, γιατί δίπλα από την ταράτσα υπάρχει πόρτα και θα μπορούσε ο καθένας να πηγαινοέρχεται στην βεράντα και ενδεχομένως να μπαίνει και στο σπίτι. Τώρα λοιπόν μας ζητάει λεφτά, το πόσα θα μας ζητήσει δεν το ξέρουμε ακόμα, γιατί λέει μας έκανε δωρεά, στην ουσία το πληρώσαμε μαύρα, μόνο το εσωτερικό μέρος και όχι την βεράντα και εφόσον κλείσαμε εκείνο το μέρος και δεν έχει πρόσβαση σε αυτό, θα πρέπει να τον αποζημιώσουμε. Το ερώτημά μου είναι αν ο χώρος της βεράντας μπροστά από το σπίτι μας ανήκει ή όχι. Στην ουσία κλείσαμε τη μισή βεράντα, ενώ το μέρος που βγαίνει από την κοινόχρηστη πόρτα είναι ελεύθερο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις μου δώσετε.   

Link to comment
Share on other sites

     Αν καταλαβα καλά, δεν εχει γινει μεταξυ σας, κανενα συμβολαιο.

   "Δωρεά" προφορικη χωρις συμβολαιο, με χρηματα "μαυρα" δεν εχει καμμια ισχυ.

  Παραμενει και αυτος συνδικαιουχος του "αερα" και συνιδιοκτητης στην χρηση του δωματος.

   Ουτε αυτος αλλαξε το Ε9 ουτε εσεις προσθεσατε τον αερα στο Ε9, αφου δεν ειχατε συμβολαιο..

 Κατ' ουσια, εχετε χτισει  σε δωμα που ηταν κοινοχρηστο και κοινοκτητο.

[ειχε υπολοιπο αχτιστου συντελεστη δομησης  το οικοπεδο;]

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει συμβόλαιο κανονικά. Απλώς γράφει δωρεά εν ζωή, ενώ στην πραγματικότητα το αγοράσαμε. Έχουν αλλάξει και τα Ε9. Τουλάχιστον τα δικά μας. Το δικό του δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  Διευκρινισθηκε το ιδιοκτησιακο του "αερα" και το δικαιωμα ην ανοικοδομησης με νομιμη αδεια.

  Αλλα αφου εχει διαμερισμα στην οιοδομη, εχει δικαιωματα στην χρηση του δωματος που παραμενει κοινοχρηστο.

    Υπολοιπο σδ. υπηρχε; Πηρατε αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη δεν γνωρίζω αν υπήρχε. Δεν ξέρω αν έχει σημασία αλλά το κτίσμα προϋπήρχε και στην ουσία αυτό μας έκανε δωρεά. Στο σχέδιο της πολυκατοικίας, το 1979, φαινόταν σαν κανονικό διαμέρισμα. Απλώς ήταν ημιτελές στην πράξη. Εμείς αυτό που κάναμε ήταν να το ηλεκτροδοτήσουμε, να βάλουμε εξωτερική και εσωτερικές πόρτες και να το βάψουμε. Φέραμε μηχανικό για την κλάση και το στείλαμε στην εφορία. Βάλαμε και κάγκελα στο μπροστινό μέρος του δώματος. Το υπόλοιπο μέρος όμως είναι ελεύθερο και υπάρχει πόρτα που περνάει από τον κοινόχρηστο χώρο. Δεν ξέρω αν κάτι από αυτά απαντάει στο ερώτημά σας όμως.

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, George123456 said:

... μας "έκανε δωρεά" το ποσοστό που είχε στην ταράτσα και ο πατέρας μου με τη θεία μου....

Για να βγει μία άκρη για τα ποια είναι τα ιδιοκτησιακά σου δικαιώματα στο ακίνητο πρέπει να κάνεις τα παρακάτω.

  1. Βρίσκεις την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας του κτηρίου
  2. Βρίσκεις και την συνημμένη κάτοψη που αφορά την στάθμη του δικού σας διαμερίσματος
  3. Βρίσκεις από την Οικοδομική Άδεια του κτηρίου την κάτοψη του ορόφου του διαμερίσματος
  4. Βρίσκεις και ένα τεχνικό γραφείο μηχανικών και τους τα δίνεις. Με βάση αυτά ενδεχόμενα θα κάνουν και αυτοψία.
  5. Ενδεχόμενα θα χρειαστεί και νομική παρουσία αν οι τίτλοι (σύσταση οριζοντίου κλπ) δεν είναι 100% σαφέστατοι 

Με αυτά θα μάθεις τι έχεις και τι δικαιώματα και υποχρεώσεις έχεις.

τα 1 και 2 ενδεχόμενα μπορείς να τα βρεις από το κτηματολόγιο

το 3 αν δεν το έχει κανένας άλλος στο κτήριο από το αρχείο πολεοδομίας.

Αν τα βρεις μόνος σου και τα παραδώσεις στο Τεχνικό Γραφείο δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις κόστος αναζήτησης και εύρεσης. Αν δεν μπορείς πληρώνεις.

 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, George123456 said:

 . Για να μην τα πολυλογώ, μας "έκανε δωρεά" το ποσοστό που είχε στην ταράτσα και ο πατέρας μου με τη θεία μου αποφάσισαν να τη φτιάξουν για να τη νοικιάζουν.

  αυτο ειχες πει στην αρχη.....

 Αρα, το 79 χτισθηκε η οικοδομη και ειχε και νομιμο  κτισμα στο δωμα. Το ποσοστο του σας το εκανε "δωρεα"

Αρα δεν ασχολουμαστε  με τον σδ.

Πότε εγινε το συμβολαιο ; Πότε κατασκευασθηκε το κιγκλιδωμα;

Αυτα

[και οσα προαναφερε ο διδονης, προ ολιγου.]

διδονη τις καλησπερες μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Το κιγκλίδωμα πριν λίγες μέρες, ενώ το συμβόλαιο το 2016. Θα προσπαθήσω να βρω και όσα αναφέρατε πιο πριν. Αν και με τον συγκεκριμένο δεν έχει πολλή σημασία αν είμαστε νόμιμοι ή παράνομοι. Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.