Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση διατομών κολωνών καθ ύψος σε πολυώροφο κτίριο από μπετόν


 

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σας έχει τύχει να αυξήσετε τη διατομή σε κολώνες μπετόν καθ΄υψος; Γενικά το επιτρέπει ο κανονισμός; Το έψαξα αλλά δε βρήκα σαφή απάντηση.

Π.χ. κολώνες με διατομή 25x100 cm στο ισόγειο τον όροφο να γίνουν 25x150 cm στους πιο πάνω ορόφους. Απ' ότι θυμάμαι από τη σχολή (ΕΜΠ) δεν προτείνεται αλλά δεν είμαι σίγουρος αν απαγορεύεται κιόλας από τον Ευρωκώδικα 8. Το στατικό που χρησιμοποιώ μου το περνά, αλλά δεν μου αρέσει ως ιδέα να αυξηθεί η δυσκαμψία καθ ύψος σε αυτή τη διεύθυνση, αλλά και να μειωθεί η κανονικότητα σε όψη.

Υ.Γ. Ο λόγος που πρέπει να γίνει ειναι αρχιτεκτονικός (προφανώς) για να μειώσει τα ανοίγματα στους συγκεκριμένους ορόφους (σε ισόγειο και όροφο δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη)

Ευχαριστώ

Edited by efthymios86
Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμός δεν το απαγορεύει .

Από εκεί και πέρα υπάρχουν όντως τέτοιες περιπτώσεις.

Αν όντως το θέλει ο αρχιτέκτονας γιατί δεν μειώνετε τα ανοίγματα με τοίχους (είτε εύκαμπτους είτε δύσκαμπτους).

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω. Ο κανονισμός δεν το αναφέρει (αν αναφέρεται κάπου ρητά και μου διαφεύγει, ζητώ συγγνώμη), ξεφεύγει από την δομική απλότητα που ζητάει στα αρχικά κεφάλαια (για παράδειγμα, εδάφιο 4.2.1(2): "The guiding principles governing this conceptual design are: structural simplicity; uniformity, symmetry and redundancy") άρα απαγορεύεται. Δηλαδή, επειδή δεν απαγορεύει ρητά να βάζουμε τις υδρορροές μες στα υποστυλώματα ο Ευρωκώδικας όπως έκαναν οι ελληνικοί κανονισμοί θα γυρίσουμε στο 1980;

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, efthymios86 said:

...

Π.χ. κολώνες με διατομή 25x100 cm στο ισόγειο τον όροφο να γίνουν 25x150 cm στους πιο πάνω ορόφους. ...

...

Ο λόγος που πρέπει να γίνει ειναι αρχιτεκτονικός ...

Δεν κατέχω όπως εσείς φυσικά τα θέματα στατικών μελετών κλπ....

και στα παλιά μου τα παπούτσια αν το στατικό σου πρόγραμμα το περνά .... (χωρίς να το ξέρω καν)

Αλλά ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

Στην Αρχιτεκτονική σύνθεση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πρέπει.... ο καλός μελετητής θα βρει λύση καλή...

Πρέπει υπάρχει μόνο όταν βαρέσει ο σεισμός.... 

Και τίποτα να μη πάθει εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Didonis said:

... Αλλά ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

Στην Αρχιτεκτονική σύνθεση ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ πρέπει.... ο καλός μελετητής θα βρει λύση καλή...

Πρέπει υπάρχει μόνο όταν βαρέσει ο σεισμός.... 

Και τίποτα να μη πάθει εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα 

Μπράβο ... για να μην κουράζομαι να τα ξαναγράφω...

@efthymios86 

Σε ότι ξεφεύγει από την πεπατημένη θα πρέπει να είσαι έτοιμος να το μελετήσεις μόνος σου !!! Χωρίς προγράμματα και χωρίς να σου ξεφεύγουν κανονισμοί και κανονιστικές διατάξεις... Ακόμα και το "κομπιουτεράκι" που θα χρησιμοποιήσεις για το "πείραμά" σου, θα πρέπει να το τεστάρεις πρώτα.

Οπότε επαναλαμβάνω κι εγώ: Και τίποτα να μη πάθει, εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα.

Καλό είναι μετά την εφαρμογή μιας μελέτης να κοιμόμαστε ήσυχοι ...

Το δε πρόγραμμα που θα το υπολογίσει ... εφόσον τελικά επιτρέπεται ... θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτούμε ότι ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, efthymios86 said:

Ο λόγος που πρέπει να γίνει ειναι αρχιτεκτονικός (προφανώς) για να μειώσει τα ανοίγματα στους συγκεκριμένους ορόφους

εμφανές μπετόν θέλει να δείξει?

γιατί σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να βάλει τούβλο, τσιμεντοσανίδα κλπ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, efthymios86 said:

Ο λόγος που πρέπει να γίνει ειναι αρχιτεκτονικός (προφανώς) για να μειώσει τα ανοίγματα στους συγκεκριμένους ορόφους

Συμφωνώντας με τους ανωτέρω συναδέλφους, να προτείνω μια μέση λύση?Αν ο αρχιτέκτονας είναι αμετακίνητος, του λες να υπογράψει τη στατική (και αντισεισμική) μελέτη που θα εκπονήσεις, εξηγώντας του γιατί δεν το κάνεις εσύ. Κατά 90% θα αρνηθεί. Οπότε...

Γενικά, μην ψαρώνεις με ό,τι σου ζητάνε. Κάνε το σωστό, κι άσε τους να ψάχνουν για αυτοφωράκηδες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που το ζητά ο Αρχιτέκτονας είναι για να περιορίσει τις διαστάσεις των δοκών σε 25x50cm. Επειδή έχω άνοιγμα 7m, του πρότεινα δοκούς 30x60 και τις απέρριψε επειδή του χαλούν την αισθητική. Στο ισόγειο και τον όροφο δεν του χαλούν την αισθητική, οπότε τις δέχθηκε. Γι΄ αυτό και πρότεινε την άυξηση μήκους των υποστυλωμάτων για να μειώσει το άνοιγμα 7 μέτρων και να δεχθώ τις δοκούς 25x50cm.

Με πείσατε συνάδελφοι, ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Πολύ απλά θα το απορρίψω και θα του πω να βρει άλλο συνάδελφο να του υπογράψει αλλά να κάνει και μια προσευχή ταυτόχρονα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που θα αγκυρώσεις συνάδελφε τα κολωνοσίδερα της κρυφοδοκού του 1,50 μ τοιχίου;

Θα το κάνεις εν μέρει φυτευτό;; (!)

Πάντως δεν είναι καλό να διώχνεις έτσι δουλειές πριν εξαντλήσεις όλα τα σενάρια και να κάνεις επιλύσεις.

7,00 m δοκάρι δεν είναι και απαγορευτικό, λύστο με τη ροπή της μονοπάκτου για το άνοιγμα, δες τι οπλισμό σου δίνει και κυρίως αν χωράει για να σκυροδετηθεί σωστά. Και μετά πας σε δεύτερες σκέψεις.

Edited by ilias
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, efthymios86 said:

Ο λόγος που το ζητά ο Αρχιτέκτονας ...

Μου θυμίζεις μια παλιά ιστορία. Πριν καμιά 20αριά χρόνια, σε μελέτης διώροφης μεζονέτας, ο αρχιτέκτονας ζητούσε πολύ μικρή κρέμαση σε αμφιέρειστο δοκάρι με μεγάλο άνοιγμα. Προσπάθησα να το επιλύσω αλλά δεν έβγαινε, παρά μόνο με μπαλαμούτι. Του το εξήγησα (καθώς και στους ιδιοκτήτεςπου ήταν φίλοι μου και με ήθελαν στο έργο) και του είπα ότι, αν επιθυμούσε συνεργασία, η μόνη λύση ήταν να υπογράψει τα στατικά. Αρνήθηκε, και χωρίσαμε πολιτισμένα😄

Το αποτέλεσμα: βρήκαν κάποιον που υπέγραφε ό,τι να 'ναι, αλλά εγώ κοιμόμουν ήσυχος και η φιλία με τους ιδιοκτήτες δεν διερράγη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.