Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αύξηση διατομών κολωνών καθ ύψος σε πολυώροφο κτίριο από μπετόν


 

Recommended Posts

8 ώρες πριν, efthymios86 said:

..... Γι΄ αυτό και πρότεινε την άυξηση μήκους των υποστυλωμάτων για να μειώσει το άνοιγμα 7 μέτρων και να δεχθώ τις δοκούς 25x50cm.

 

Τι άλλο θα ακούσουμε....πραγματικά έχει ξεφύγει η όλη κατάσταση. Λες και θα έστηνε Lego ο αρχ/νας να "τραβήξει" τις διατομές για να μην του χαλάει την αισθητική. Καθόμαστε και ασχολούμαστε με @@ιες. Του τραβάς ένα ξερό "όχι" και άντε γειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο αρχιτέκτονας σου που έχει σπουδάσει, σε αισθητικό ινστιτούτο, γιατί οσονούπω θα γίνει κι αυτό.

Ας μην ξεχνάμε ότι οι αρχ/νες έχουν δικαίωμα υπογραφής Στατικών - Μελέτης και το σοβαρότερο Επίβλεψης - Εφαρμογής.

Πράγματα εξωφρενικά επικίνδυνα και με τις ευλογίες του τεε και δη του εμπ.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) το γεγονός πως το στατικό πρόγραμμα δεν το απορρίπτει, δεν λέει τίποτα για το ορθό της λύσης. Το πρόγραμμα βλέπει διατομή, υπολογίζει αντοχή και διαστασιολογεί. Θα δει και την αλλαγή της ακαμψίας καθ' ύψος και θα το λάβει υπόψιν στο συγκεκριμένο έλεγχο. Δεν σημαίνει κάτι. Μπορείς να έχεις ένα κτίριο με πρώτη ιδιομορφή στρεπτική. Κανένα πρόγραμμα δεν το απορρίπτει. Όλοι όμως το αποφεύγουμε.

2) δικαίωμα του αρχιτέκτονα να ζητάει λαγούς με πατραχήλια. Είναι δική σου ευθύνη τι θα κάνεις και πού θα βάλεις την υπογραφή σου. Προσωπικά, θέλω να κοιμάμαι ήσυχος. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα διώξω μια δουλειά που δεν μου αρέσει. Σε τελική ανάλυση, μπορεί ένας άλλος μηχανικός να είναι καλύτερος από εμένα.

3) ιδέα : μπορείς να κάνεις πάχυνση της δοκού στα άκρα της (όπως στα μεταλλικά). Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά είναι εφικτό. Θα έχει το αποτέλεσμα που ψάχνεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@thstam Δεν διαφωνώ, αλλά συμπληρώνω 

1) Δεν φτάνει να μην το απορρίπτει το πρόγραμμα, πρέπει να σιγουρευτούμε ότι το λύνει κιόλας με όλους τους ελέγχους και τις διατάξεις που ισχύουν.

2) Ακριβώς

3) Αυτή είναι η ιδέα, αλλά τα περισσότερα προγράμματα δεν το λύνουν πραγματικά αυτό! Στην πραγματικότητα εδώ θα χρειαζόταν πρόγραμμα με πεπερασμένα στοιχεία για επίλυση οποιασδήποτε custom λύσης (διαγώνια ή καμπύλη πάχυνση) και όπλιση στο χέρι ή τουλάχιστον έλεγχο της όπλισης, γιατί σίγουρα θα στριμωχρούν τα πράγματα στο 25/50 του δοκαριού σε συνδυασμό και με την διαγώνια όπλιση της πάχυνσης.

Ωραία τα παραπάνω, αλλά απαιτούν και τις ανάλογες αμοιβές ... Και μετά συζητάμε ότι θέλουν ...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, thstam said:

1) το γεγονός πως το στατικό πρόγραμμα δεν το απορρίπτει, δεν λέει τίποτα για το ορθό της λύσης. Το πρόγραμμα βλέπει διατομή, υπολογίζει αντοχή και διαστασιολογεί. Θα δει και την αλλαγή της ακαμψίας καθ' ύψος και θα το λάβει υπόψιν στο συγκεκριμένο έλεγχο. Δεν σημαίνει κάτι. Μπορείς να έχεις ένα κτίριο με πρώτη ιδιομορφή στρεπτική. Κανένα πρόγραμμα δεν το απορρίπτει. Όλοι όμως το αποφεύγουμε.

2) δικαίωμα του αρχιτέκτονα να ζητάει λαγούς με πατραχήλια. Είναι δική σου ευθύνη τι θα κάνεις και πού θα βάλεις την υπογραφή σου. Προσωπικά, θέλω να κοιμάμαι ήσυχος. Ακόμα και αν αυτό σημαίνει πως θα διώξω μια δουλειά που δεν μου αρέσει. Σε τελική ανάλυση, μπορεί ένας άλλος μηχανικός να είναι καλύτερος από εμένα.

3) ιδέα : μπορείς να κάνεις πάχυνση της δοκού στα άκρα της (όπως στα μεταλλικά). Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά είναι εφικτό. Θα έχει το αποτέλεσμα που ψάχνεις.

To 3 εφαρμοζόταν παλιά σε μεγάλου μήκους δοκάρια.Το έχω εφαρμόσει σε μεγάλα ανοίγματα χωρίς κανένα πρόβλημα. Αρκεί να βοηθάει και το λογισμικό.Κάτι τέτοιο δηλαδή

Είναι πολύ καλό  αλλά βλέπω τον Αρχιτέκτονα να ουρλιάζει.

 

Paper1.pdf

Link to comment
Share on other sites

On 15/7/2024 at 7:24 ΠΜ, efthymios86 said:

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σας έχει τύχει να αυξήσετε τη διατομή σε κολώνες μπετόν καθ΄υψος; Γενικά το επιτρέπει ο κανονισμός; Το έψαξα αλλά δε βρήκα σαφή απάντηση.

Π.χ. κολώνες με διατομή 25x100 cm στο ισόγειο τον όροφο να γίνουν 25x150 cm στους πιο πάνω ορόφους. Απ' ότι θυμάμαι από τη σχολή (ΕΜΠ) δεν προτείνεται αλλά δεν είμαι σίγουρος αν απαγορεύεται κιόλας από τον Ευρωκώδικα 8. Το στατικό που χρησιμοποιώ μου το περνά, αλλά δεν μου αρέσει ως ιδέα να αυξηθεί η δυσκαμψία καθ ύψος σε αυτή τη διεύθυνση, αλλά και να μειωθεί η κανονικότητα σε όψη.

Υ.Γ. Ο λόγος που πρέπει να γίνει ειναι αρχιτεκτονικός (προφανώς) για να μειώσει τα ανοίγματα στους συγκεκριμένους ορόφους (σε ισόγειο και όροφο δεν υπάρχει τέτοια ανάγκη)

Ευχαριστώ

Χρησιμοποιώ πολλές φορές τις παρακάτω συστάσεις,

20240716_140543.jpg

20240716_140552.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πώς θα διαστασιολογήσει ο efthymios την δοκό, είναι δικό του θέμα. Επίσης δικό του θέμα είναι και η αμοιβή του.

Ζήτησε την γνώμη μας για ένα τεχνικό θέμα και του είπα την ιδέα μου. Αυτός θα κρίνει αν του ταιριάζει και αν μπορεί να την εφαρμόσει.

Προσπαθώ να απαντώ πάντα επί του θέματος, αλλιώς η συζήτηση ξεφεύγει και τελικά δεν καταλήγει πουθενά.

@kfilΕυχαριστώ για την πρόταση του βιβλίου. Γνωστός ο Priestley.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kfil said:

Χρησιμοποιώ πολλές φορές τις παρακάτω συστάσεις,

Πόσα χρόνια πίσω. Το είχα πάρει από τον Κλειδαριθμο όταν είχε πρωτοβγεί. Μετά από καιρό, βρήκα και το αγγλικό (το αμετάφραστο δηλαδή), για να κατανοώ κακώς μεταφρασμένα τμήματα του κειμένου (αν και γενικά, είναι πολύ καλά μεταφρασμένο).

Link to comment
Share on other sites

Πες του ότι είναι άρρωστος αν  τον ενοχλεί αισθητικά + 5 εκ σε πλάτος και σε ύψος δοκού...γιατί μάλλον δεν θα έχει ιδέα πόσο είναι τα 5 εκ. 

Από εκεί και πέρα, το θεωρώ τέρμα λάθος να αυξηθεί η διατομή καθ' υψος για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν αναφερθεί. Από όπου και να το πιάσεις λάθος είναι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.