Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τοπογραφικό λάθος


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στο τοπογραφικό που συνοδεύει το συμβόλαιο αγοράς του οικοπέδου (έτος 2004...) και το οποίο επισυνάπτω, ο τοπογράφος με δική του πρωτοβουλία επεκτείνει τη γραμμή που οριοθετεί τα γειτονικά οικόπεδα (μπλε γραμμή) και διχοτομεί ένα μικρό προσκτίσμα διαιρώντας το αυθαίρετα στα δύο. Με την μπλε γραμμή, επαναλαμβάνω, ορίζεται το όριο των οικοπέδων και με κόκκινο ορίζω το μικρό προσκτίσμα. Αυτό το προσκτίσμα είναι οργανικά δεμένο και επικοινωνεί εσωτερικά με το μεγαλύτερο κτίσμα στα δεξιά. Σήμερα, θέλω να ανακαινίσω το μεγαλύτερο κτίσμα στα δεξιά και να ανακαινίσω ως τουαλέτα το μικρό προσκτίσμα με το κόκκινο. Ξεκίνησα να το κάνω και βλέπω έκπληκτος το τοπογραφικό να έχει αποτυπωθεί έτσι. Ποιες πρακτικές λύσεις υπάρχουν; Σκεφτόμουν την διόρθωση συμβολαίου αλλά το γειτονικό οικόπεδο, που έχει και ένα σπίτι που δεν φαίνεται στα αριστερά, το έχει πάρει μια τράπεζα λόγω χρεών του ιδιοκτήτη. Έχει ο ιδιοκτήτης το δικαίωμα να διορθώσει το συμβόλαιο; Από την άλλη υπάρχει κάποια άλλη λύση; Είμαι εγκλωβισμένος...

apothiki.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dimitrios75 said:

... Από την άλλη υπάρχει κάποια άλλη λύση;....

Έχεις ένα τοπογραφικό του 2004

Δεν γνωρίζουμε καν τι πράξεις έχουν γίνει μ αυτό και που και πως έγινε χρήση του. Ακόμα δεν γνωρίζουμε την ορθότητα της αποτύπωσης. 

Για να βρεις λύση είναι μονόδρομος να αναθέσεις σε έμπειρο Τοπογράφο Μηχανικό, να δει τα σχέδια, τους τίτλους και ενδεχόμενα νέα πρόσφατη και προσεγμένη νέα Τοπογραφικό Αποτύπωση ..... 

Link to comment
Share on other sites

@dimitrios75 Δυστυχώς έμπλεξες. Εφαρμόστηκε μια παλιά εσφαλμένη πρακτική κατά την οποία πολλοί έδειχναν κατά την αποτύπωση το όριο να "διχοτομεί" κτίσμα το οποίο πατούσε σε δυο οικόπεδα θεωρώντας έτσι (εσφαλμένα και πάλι) ότι υφίσταντο δυο ανεξάρτητα-εν επαφή κτίσματα. Γενικώς, η κατάσταση αυτή είναι η πλέον προβληματική, διότι όταν ένα κτίσμα πατάει ταυτόχρονα σε δυο οικόπεδα, καμία από τις ιδιοκτησίες δεν έχει την αυτοτέλεια και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί. Έκδοση Ο.Α σε "¨συγκεχυμένο" ιδιοκτησιακό προφανώς δεν μπορεί να γίνει. 

Κάνεις αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος. Πας σε έμπειρο μηχανικό (θα χρειαστεί και δικηγόρος παράλληλα) με την ελπίδα μήπως με κάποιο τρόπο μπορέσεις και "ενσωματώσεις" όλο το βοηθητικό κτίσμα στην δική σου ιδιοκτησία. Αν ακόμη υπάρχει το όμορο σε τράπεζα και δεν έχει μεταβιβαστεί το δάνειο σε fund (πράγμα σπάνιο πλέον) ίσως υπάρχει ελπίδα να βρεις κάποια άκρη. Ιδανική κατάσταση θα ήταν το βοηθητικό κτίσμα να γκρεμιστεί (αν βρεις άκρη φυσικά με το όμορο). Περισσότερα από εδώ δεν μπορούμε να πούμε. Το θέμα θέλει δουλειά, μελέτη και έμπειρους μηχανικούς να το τρέξουν.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, Didonis said:

Έχεις ένα τοπογραφικό του 2004

Δεν γνωρίζουμε καν τι πράξεις έχουν γίνει μ αυτό και που και πως έγινε χρήση του. Ακόμα δεν γνωρίζουμε την ορθότητα της αποτύπωσης. 

Για να βρεις λύση είναι μονόδρομος να αναθέσεις σε έμπειρο Τοπογράφο Μηχανικό, να δει τα σχέδια, τους τίτλους και ενδεχόμενα νέα πρόσφατη και προσεγμένη νέα Τοπογραφικό Αποτύπωση ..... 

Καλησπέρα, ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Το σίγουρο είναι οτι ο τοπογράφος έκανε λάθος αποτύπωση, αφου πήρε ενα μικρό κτίσμα και το έκοψε στην μέση. Νεο τοπογραφικό μπορεί να γίνει αλλά θα έρχεται σε αντίθεση με αυτά που καταγράφονται στο συμβόλαιο. Δηλαδή θα μου εκχωρήσει στο νέο τοπογραφικό 1,5 μέτρο οικόπεδο από την γειτονική ιδιοκτησία. Αδιέξοδο...

 

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@dimitrios75 Δυστυχώς έμπλεξες. Εφαρμόστηκε μια παλιά εσφαλμένη πρακτική κατά την οποία πολλοί έδειχναν κατά την αποτύπωση το όριο να "διχοτομεί" κτίσμα το οποίο πατούσε σε δυο οικόπεδα θεωρώντας έτσι (εσφαλμένα και πάλι) ότι υφίσταντο δυο ανεξάρτητα-εν επαφή κτίσματα. Γενικώς, η κατάσταση αυτή είναι η πλέον προβληματική, διότι όταν ένα κτίσμα πατάει ταυτόχρονα σε δυο οικόπεδα, καμία από τις ιδιοκτησίες δεν έχει την αυτοτέλεια και δεν μπορεί να μεταβιβαστεί. Έκδοση Ο.Α σε "¨συγκεχυμένο" ιδιοκτησιακό προφανώς δεν μπορεί να γίνει. 

Κάνεις αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος. Πας σε έμπειρο μηχανικό (θα χρειαστεί και δικηγόρος παράλληλα) με την ελπίδα μήπως με κάποιο τρόπο μπορέσεις και "ενσωματώσεις" όλο το βοηθητικό κτίσμα στην δική σου ιδιοκτησία. Αν ακόμη υπάρχει το όμορο σε τράπεζα και δεν έχει μεταβιβαστεί το δάνειο σε fund (πράγμα σπάνιο πλέον) ίσως υπάρχει ελπίδα να βρεις κάποια άκρη. Ιδανική κατάσταση θα ήταν το βοηθητικό κτίσμα να γκρεμιστεί (αν βρεις άκρη φυσικά με το όμορο). Περισσότερα από εδώ δεν μπορούμε να πούμε. Το θέμα θέλει δουλειά, μελέτη και έμπειρους μηχανικούς να το τρέξουν.

Καλησπέρα, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σκέφτομαι λογικά οτι μια λύση είναι η διόρθωση συμβολάιου οπου πρέπει να βρω τους νομιμους κληρονόμους αυτου που πούλησε το οικόπεδο το 2004 και πέθανε...και να τους πείσω να κάνουμε αλλαγές στο συμβόλαιο.... Η άλλη λύση να μου μεταβιβάσει ο διπλανός (ένας από τους κληρονόμους) το μισό κτίσμα οπου μιλάμε στην ουσία για έκταση 3Χ1,5μ αλλά το θέμα είναι οτι πλέον το έχει πάρει κάποιο fund to οικόπεδο. Η τρίτη λύση είναι να προχωρήσω στην κατασκευή και απλά άτυπα να χρησιμοποιήσω και το άλλο μισό κομμάτι του κτίσματος. Το θέμα είναι οτι θα χρειαστώ και ένα επισκευαστικό δανειο και δεν ξέρω τι περιπλοκές δημιουργουνται. θα χρειαστώ να δημιουργήσω ταυτότητα κτιρίου; Θα ψειρίσει κάποιος το κτίριο και θα μου πει οτι η μισή σου η τουαλέτα δεν φαίνεται κάπου; 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, dimitrios75 said:

.....Θα ψειρίσει κάποιος το κτίριο και θα μου πει οτι ....

ναι και θα σου πει ότι βρήκε κατσαρίδες και όχι μόνο ψείρες ....

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, dimitrios75 said:

....... Η τρίτη λύση είναι να προχωρήσω στην κατασκευή και απλά άτυπα να χρησιμοποιήσω και το άλλο μισό κομμάτι του κτίσματος. Το θέμα είναι οτι θα χρειαστώ και ένα επισκευαστικό δανειο και δεν ξέρω τι περιπλοκές δημιουργουνται. θα χρειαστώ να δημιουργήσω ταυτότητα κτιρίου; Θα ψειρίσει κάποιος το κτίριο και θα μου πει οτι η μισή σου η τουαλέτα δεν φαίνεται κάπου; 

Το ξεχνάς.  Σου έχω αναλύσει το πρόβλημα και τι πρέπει να κάνεις. 

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@dimitrios75 .......Πας σε έμπειρο μηχανικό (θα χρειαστεί και δικηγόρος παράλληλα) με την ελπίδα μήπως με κάποιο τρόπο μπορέσεις και "ενσωματώσεις" όλο το βοηθητικό κτίσμα στην δική σου ιδιοκτησία. Αν ακόμη υπάρχει το όμορο σε τράπεζα και δεν έχει μεταβιβαστεί το δάνειο σε fund (πράγμα σπάνιο πλέον) ίσως υπάρχει ελπίδα να βρεις κάποια άκρη. Ιδανική κατάσταση θα ήταν το βοηθητικό κτίσμα να γκρεμιστεί (αν βρεις άκρη φυσικά με το όμορο). Περισσότερα από εδώ δεν μπορούμε να πούμε. Το θέμα θέλει δουλειά, μελέτη και έμπειρους μηχανικούς να το τρέξουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.