Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερικό δάπεδο σε *ελαφρά* μεταλλική


Recommended Posts

Σε διώροφο κτίριο κατοικίας από ελαφρά μεταλλική (μη υφιστάμενο) το πάτωμα θα το κάνω από κόντρα πλακέ θαλάσσης.

Συνηθίζεται και OSB αλλά δε μου γεμίζει το μάτι καθώς το κτίριο θα γίνει σε ορεινή περιοχή με πολλούς μήνες χιονισμένους, θα είναι εξοχικό και ενδεχόμενη υγρασία δεν θα προληφθεί έγκαιρα από τον ιδιοκτήτη.

Επειδή δεν έχω ξαναδουλέψει ξύλινο πάτωμα έχω κάποιες ερωτήσεις:

- Το ξύλο το βάφουμε με τίποτα για προστασία πριν κολλήσουμε πλακάκια;

- Στην τουαλέτα που αναμένουμε να πέφτουν νερά, λαμβάνουμε κάποια έξτρα προστασία εκτός από το πλακάκι;

- Το πιο σημαντικό: Το (σκεπασμένο) μπαλκόνι του 1ου ορόφου θα είναι εσοχή πάνω από το ισόγειο. Και το εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες πάτωμα του μπαλκονιού, θα είναι μέρος της οροφής του ισογείου. Το φοβάμαι πολύ αυτό. Κάποια δικιά σας εμπειρία πάνω στο θέμα;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

ΥΓ: Η πρώτη μου ερώτηση στο forum ως Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός :-)

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mikiszezas said:

Σε διώροφο κτίριο

Τι ακριβώς εννοείς με το "ελαφρά μεταλλική"? Μήπως είναι καμιά περίεργη "πατέντα" προκάτ?

Και πόσο "ελαφρά" είναι με φορτίο χιονιού?

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2024 at 7:07 ΜΜ, tetris said:

Τι ακριβώς εννοείς με το "ελαφρά μεταλλική"? Μήπως είναι καμιά περίεργη "πατέντα" προκάτ?

Και πόσο "ελαφρά" είναι με φορτίο χιονιού?

"Ελαφρές Μεταλλικές Κατασκευές" καλούνται αυτές που έχουν ως δομικά στοιχεία, διαμορφωμένη λαμαρίνα (ψυχρή έλαση).

Διέπεται από τον EC-3 και υπάρχει και σαν ξεχωριστό μάθημα στο ΕΜΠ:

http://labmetalstructures.civil.ntua.gr/cms/el/education/undergratuate-courses/58-light-metal-structures

Link to comment
Share on other sites

On 17/7/2024 at 9:06 ΠΜ, mikiszezas said:

Το φοβάμαι πολύ αυτό.

Απ' ό,τι φαίνεται δεν έχεις εμπειρία σε παρόμοιες κατασκευές. Γιατί, λοιπόν, δεν προτιμάς τη συμβατική μέθοδο (ο.σ. ή μεταλλική σύμμικτη) ώστε να είσαι καλυμμένος?

Σε ό,τι αφορά στην επίστρωση των δαπέδων, το πλακάκι απαιτεί άκαμπτο υπόστρωμα. Πώς θα το εξασφαλίσεις?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, tetris said:

Απ' ό,τι φαίνεται δεν έχεις εμπειρία σε παρόμοιες κατασκευές. Γιατί, λοιπόν, δεν προτιμάς τη συμβατική μέθοδο (ο.σ. ή μεταλλική σύμμικτη) ώστε να είσαι καλυμμένος?

Σε ό,τι αφορά στην επίστρωση των δαπέδων, το πλακάκι απαιτεί άκαμπτο υπόστρωμα. Πώς θα το εξασφαλίσεις?

Το μαθηματικό κομμάτι, νομίζω, ότι το έχουμε παρα-σπουδάσει. Οπότε είναι πάρα πολύ εύκολο να πετύχεις μικρά βέλη στο ξύλο. "Άκαμπτο" δεν υπάρχει έτσι κι αλλιώς.

Αυτό που ρωτάω είναι κατασκευαστικές -οικοδομικές- λεπτομέρειες.

Απ' ότι καταλαβαίνω από την απουσία σχολίων, μάλλον θα αποφύγω μπαλκόνι σε εσοχή που μπορεί να οδηγήσει σε αστοχία υγρομόνωσης και να έχω ροές στο ισόγειο (πόσο μάλλον επειδή είναι εξοχικό και οι ροές μπορεί να υπάρχουν για ολόκληρους μήνες χωρίς ο ιδιοκτήτης να είναι παρών, προκαλώντας μεγάλες ζημιές). Θα προσανατολιστώ προς μπαλκόνι σε εξοχή που έχει το πλεονέκτημα της σκίασης και στο επίπεδο του εδάφους.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.