Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα εκπονησης Η/Μ Μελετών από Ηλεκτρολόγο Τ.Ε.


Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους,

Θα μπορούσε κανείς να με διαφωτίσει σχετικά με το αν ένας Ηλεκτρολόγος Τ.Ε. έχει το δικαίωμα να εκπονήσει και να υπογράψει Ηλεκτρομηχανολογικές (Η/Μ) μελέτες κατοικιών; Όπως θα γνωρίζετε, αυτή η μελέτη περιλαμβάνει: ηλεκτρολογικά, ενεργειακή απόδοση, ψύξη και θέρμανση με τα αντίστοιχα συστήματα ψύξης και θέρμανσης, ανελκυστήρα, ύδρευση, αποχέτευση, ενεργητική και παθητική πυροπροστασία.

Σε επικοινωνία που είχα με την τοπική Πολεοδομία, μου ανέφεραν ότι για κοινά κτίρια προς κατοίκηση επιτρέπεται. Ωστόσο, για μεγαλύτερα συγκροτήματα, βιοτεχνίες, βιομηχανίες κ.λπ., ενδέχεται να υπάρχουν περιορισμοί. Από την άλλη, σε επικοινωνία με το ΕΕΤΕΜ και το ΤΕΕ, τα πράγματα περιπλέχθηκαν. Το ΤΕΕ μου είπε να ανατρέξω στο βασιλικό διάταγμα 699/1971 (ΦΕΚ 233α), κάτι που δεν με βοήθησε ιδιαίτερα.

Μπορεί κάποιος να μου επιβεβαιώσει αν οι πληροφορίες αυτές είναι ακριβείς ή όχι; κάποιος που είναι ηλεκτρολόγος Τ.Ε. με εμπειρία πάνω στις μελέτες;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας!

Edited by Goga
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορεί. Αλίμονο. Ισχύει πλέον το Προεδρικό διάταγμα 108/07.06.2013 (ΦΕΚ 141Α/12. 06.2013) https://www.hlektrologoi-tei.gr/Επαγγελματικά-Δικαιώματα-Σύνδεσμος-Ηλεκτρολόγων-ΠΣΠΗΜ–ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, skouk said:

Φυσικά και μπορεί. Αλίμονο. Ισχύει πλέον το Προεδρικό διάταγμα 108/07.06.2013 (ΦΕΚ 141Α/12. 06.2013) https://www.hlektrologoi-tei.gr/Επαγγελματικά-Δικαιώματα-Σύνδεσμος-Ηλεκτρολόγων-ΠΣΠΗΜ–ΤΕΙ

 το ΠΔ 108 δεν έχει σχέση με μελέτες, όπως εξηγεί και το link που έδωσες

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, skouk said:

Φυσικά και μπορεί. Αλίμονο. Ισχύει πλέον το Προεδρικό διάταγμα 108/07.06.2013 (ΦΕΚ 141Α/12. 06.2013) https://www.hlektrologoi-tei.gr/Επαγγελματικά-Δικαιώματα-Σύνδεσμος-Ηλεκτρολόγων-ΠΣΠΗΜ–ΤΕΙ

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η αλήθεια είναι ότι μετά από διάφορα γκουγκλαρίσματα έπεσα και εγώ πάνω σε αυτό το λινκ, αλλά δεν νομίζω να απαντάει στο συγκεκριμένο ερώτημά μου -- μπορεί και να κάνω λάθος βέβαια.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nvel said:

 το ΠΔ 108 δεν έχει σχέση με μελέτες, όπως εξηγεί και το link που έδωσες

και εγώ έτσι νόμιζα όταν το πρωτοδιάβασα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

το ΠΔ108 ισχύει για κατασκευή. λειτουργία και συντήρηση ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων. Όσον αφορά μελέτες Η/Μ η έκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων αναμένεται από το 1987. Ελλείψει προεδρικού διατάγματος ισχύει καταχρηστικά το βασιλικό διάταγμα του 1971 που αφορά υπομηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nvel said:

το ΠΔ108 ισχύει για κατασκευή. λειτουργία και συντήρηση ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων. Όσον αφορά μελέτες Η/Μ η έκδοση επαγγελματικών δικαιωμάτων αναμένεται από το 1987. Ελλείψει προεδρικού διατάγματος ισχύει καταχρηστικά το βασιλικό διάταγμα του 1971 που αφορά υπομηχανικούς.

 

Μάλλον έχετε δίκιο. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ, με παρέπεμψαν στο Βασιλικό Διάταγμα 699/1971 ΦΕΚ 233α.

Βάσει του διατάγματος: https://www.elinyae.gr/sites/default/files/2019-07/233-71.1110625647905.pdf, εμένα μου προκύπτει ότι ο ηλεκτρολόγος Τ.Ε. έχει δικαίωμα για ηλεκτρολογικές μελέτες (με συγκεκριμένους περιορισμούς που υπό συνθήκες μπορούν να αρθούν). Ίσως και να έχω άδικο όμως.

Για να καθοριστεί εάν ένας ηλεκτρολόγος Τ.Ε. μπορεί να εκπονεί ηλεκτρομηχανολογικές μελέτες που περιλαμβάνουν και ψύξη/θέρμανση, πυροπροστασία, ενεργειακή απόδοση, κτλ, δεν γίνεται αναφορά. Θα πρέπει να ανατρέξουμε σε άλλες νομοθετικές διατάξεις ή επαγγελματικούς κανονισμούς....; Το παρόν διάταγμα δεν καλύπτει ρητά αυτές τις κατηγορίες μελετών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.