Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό καθεστώς και αντιρρήσεις


Recommended Posts

Χρειάζομαι την βοήθεια σας στο εξής,. Έχω αποστείλει στον οικείο δήμο ένα έγγραφο με συμβόλαια και τοπογραφικά που αποδεικνύουν ότι μέρος δρόμου που βρίσκεται παραπλεύρως της οικίας μου είναι ιδιοκτησία μου από το 1935. Ο δρόμος δεν έχει χαρακτηριστεί. Και αποδυκνυεται και από το τελευταίο τοπογραφικό διάγραμμα όπου περιγράφει τα πάντα με νόμους . Ζητάω από τον δήμο να μου απαντήσει εγγράφως εάν έχει κάποιο έγγραφο όπως πράξη απολοτριωσης ή πράξη παραχώρησης την οποία δεν γνωρίζω. Ειδάλλως θα θεωρήσω ότι είναι ιδιοκτησία μου και θα τον οριοθετησω. Είναι δρόμος  με άνοιγμα 6 μετρα. Ο οποίος καταλήγει σε παραλια. Η αλήθεια είναι πως δεν επιθυμώ να περιφραξω ούτε να εμποδίσω κανεναν. Το κάνω απλά γιατί με έχουν μουρλανει στην καταγγελια ο δημος. Μια για της γλάστρες και μια για το αμάξι μου. Κάποιος γείτονας που έκανε αίτημα εάν είναι δημοτικος ή ιδιωτικος του απάντησαν το εξής " είναι προβλεπόμενη οδός από το εγκεκριμένο σχέδιο πόλης ΦΕΚ 233 α/1905 και συνεπώς πρόκειται για δημοτική οδό.". Να σας επισημάνω πως σε όλα τα τοπογραφικά φαίνεται σαν ρυμοτομουμενο. κομμάτι. Ποια η γνώμη σας? Μπορεί ο δήμος να υποστηρίξει κάτι τέτοιο? Βάση της απάντησης του. Ενημέρωσα εγγράφως και την αστυνομία.  Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

1. Τα τοπογραφικά διαγράμματα δεν αποδεικνύουν τίποτε ως προς την κυριότητα

2. Προφανώς ο δρόμος υφίσταται, ως έχει, εδώ και πολλά χρόνια, συνεπώς ο κοινόχρηστος χαρακτήρας του ΔΕΝ αμφισβητείται.

3. Η τοποθέτηση ιδιωτικών αντικειμένων (γλάστρες) επί κοινόχρηστου χώρου απαγορεύεται. Εξαιρείται η στάθμευση οχήματος επί του οδοστρώματος, εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα στην κυκλοφορία.

4. Οι προσωπικές διαμάχες δεν είναι αντικείμενο του παρόντος φόρουμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, tetris said:

1. Τα τοπογραφικά διαγράμματα δεν αποδεικνύουν τίποτε ως προς την κυριότητα

2. Προφανώς ο δρόμος υφίσταται, ως έχει, εδώ και πολλά χρόνια, συνεπώς ο κοινόχρηστος χαρακτήρας του ΔΕΝ αμφισβητείται.

3. Η τοποθέτηση ιδιωτικών αντικειμένων (γλάστρες) επί κοινόχρηστου χώρου απαγορεύεται. Εξαιρείται η στάθμευση οχήματος επί του οδοστρώματος, εφόσον δεν δημιουργεί πρόβλημα στην κυκλοφορία.

4. Οι προσωπικές διαμάχες δεν είναι αντικείμενο του παρόντος φόρουμ

Ούτε τα συμβόλαια? Που υπάρχουν από την εξαγορά του οικοπέδου έως σήμερα? 

 

Edited by Kikikiki
Link to comment
Share on other sites

On 4/8/2024 at 8:28 ΠΜ, Kikikiki said:

Ούτε τα συμβόλαια? Που υπάρχουν από την εξαγορά του οικοπέδου έως σήμερα? 

Αν το συμβόλαιο ήταν σχετικά πρόσφατο (το πολύ 20ετίας) και με εξάρτηση των κορυφών κατά ΕΓΣΑ '87, δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Αν όμως ισχύει το 2, ξεχνάς το συμβόλαιο του 1935.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.