Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αντλία θερμότητας Μidea


Recommended Posts

Καλημέρα σας, 

Τον τελευταίο καιρό έχω παρατηρήσει κάτι ανωμαλίες στην αντλια μου.

Αρχικα όσοι δεν ξέρουν από τα σύμβολα του χειριστηρίου θα τα εξηγήσω τωρα όσο καλύτερα μπορώ.

Όπως θα δείτε και στην φωτο. Πανω αριστερά έχει ένα σύμβολο με εναν ανεμιστήρα. Πάει να πει πως ειναι στην ρύθμιση για fancoil. Όταν βλέπουμε τις 2 γραμμουλες διπλα του πάει να πει " fancoil : ON " κι όταν δεν τις έχει σημαίνει "fan coil "OFF". Όταν τα fc μου είναι κλειστά τότε βλέπουμε ένα σκέτο ανεμηστηράκι. Όταν ανοίξω κάποιο fc τότε βλέπουμε ένα ανεμηστηράκι να βγάζει αέρα (προστίθενται 3 γραμμούλες)

Κάτω δεξιά έχει ένα σύμβολο με ένα τριγωνάκι σαν το σύμβολο "play" αυτό σημαίνει πως δουλεύει η αντλία του νερού που κυκλοφορεί τα νερά. 

Άρα όταν τα fancoil είναι on. Πρέπει να ειναι κι αυτό on ώστε να κυκλοφορεί το νερό στα fc. 

και υπάρχει κι άλλο ένα σύμβολο που δεν φαίνεται στην φώτο τώρα, που είναι όταν δουλεύει ο compressor για να ζεστάνει η να ψύξει τα νερά. Αυτό ανάβει και κλείνει αυτόματα όταν θελήσει η αντλία.

 κάτι μέρες παρατήρησα ότι το σύμβολο του fancoil είναι μόνιμα στο on. Κι ας έχω κλειστά όλα τα fancoil. Και το σύμβολο που μοιάζει με play ειναι επίσης πάντα εκεί. Η αντλια μου κυκλοφορεί τα νερά nonstop. 24/7 κι ας μην έχω τα fc ανοικτά.

ένω κανονικα αν είχα κλειστά  τα fc έπρεπε να έβλεπα:

1. το σθμβολο με το ανεμιστήρακι χωρίς τις γραμμές (off)

2.το σύμβολο της αντλίας νερού να μην ήταν εκεί

Κι όταν άνοιγα κάποιο fc τότε να άνοιγαν.

20240805_104228.jpg

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Edited by prg
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς οι ρυθμίσεις είναι λάθος.

Είτε βρίσκεις το instalation manual και το προσπαθείς μόνος σου είτε φωνάζεις κάποιον, που ασχολείται με AΘ, να στο ρυθμίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.