Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εύλογη αμοιβή μηχανικού για μελέτες άδειας λειτουργίας φαρμακείου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Για αγορά υπάρχοντος φαρμακείου ένας πολιτικός μηχανικός ζήτησε ****, για να ετοιμάσει τα απαραίτητα εγγραφα και σχέδια. Το θέμα είναι ότι αυτά προφανώς τα έχει έτοιμα από το προηγούμενο αφεντικό, ουσιαστικά θα βάλει μια σφραγίδα και θα χρεώσει *****.  Αξίζει; ή να ζητήσω να μου δώσει τα σχέδια δωρεάν ως νέος ιδιοκτήτης κ να πάω σε άλλον φθηνότερο να κάνει τη δουλειά; ευχαριστώ 

Πάγια τακτική στο φόρουμ η μη δημοσιοποίηση αμοιβών.  Το μήνυμά σου τροποποιήθηκε καταλλήλως. Pavlos 33

Edited by Pavlos33
ανοίχτηκε νέο θέμα-Pavlos 33
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα βάλει μόνο 1 σφραγίδα (όχι ότι δεν θα μπορούσε). Θα χρειαστεί να γίνει έλεγχος και επιβεβαίωση των σχεδίων, ίσως κάποια τακτοποίηση κλπ. Μπορείς φυσικά να ρωτήσεις και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πρόλαβα και είδα τα χρήματα που έγραψες, έχω να πω ότι το ποσό που ζήτησε είναι γελοίο!

Αν νομίζεις ότι με αυτά τα χρήματα θα σου κάνει σοβαρή δουλειά (ειδικά αν σκεφτείς ότι το φαρμακείο είναι δύσκολη περίπτωση ΚΥΕ), τότε είσαι γελασμένος (με μόνη εξαίρεση να μην αλλάξεις ούτε τα ράφια, οπότε ναι, το ποσό που ζήτησε είναι ίσα ίσα για την σφραγίδα).

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ αστείο να γίνεται αυτού του είδους η κουβέντα για τέτοια ποσά, για ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ!

Να ήταν για κανένα μπακάλικο ή κανένα σχετικό κομμωτήριο, να το συζητούσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόν τον μηχανικό συνεργάζεται και αυτή από την οποία αγοράζουμε το φαρμακείο  οπότε σίγουρα ότι αλλαγή έχει κάνει αυτά τα χρόνια είναι περασμένη στα σχέδια. Για αυτό λέω ότι είναι όλα έτοιμα και απλά χρεώνει σφραγίδες. Εγώ Ηλεκτρολόγος Μηχανικός είμαι δεν έχω ασχοληθεί με το κατασκευαστικο αλλά λίγο που ασχολήθηκα πέρσι με κενακ τις κατόψεις τις παίρνεις μια κ έξω έτοιμες δεν αλλάζουν έτσι ευκολα. Και προφανώς αν έκανε αλλαγές στα σχέδια δεν έπρεπε να καταθέσει εκ νέου φάκελο ? Αλλιώς θα ήταν παρανομη

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, prosexws_lazo said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Για αγορά υπάρχοντος φαρμακείου ένας πολιτικός μηχανικός ζήτησε ****, για να

 

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί γράφει "καλησπέρα συνάδελφοι" ενώ εκ των διατυπωθέντων μοιάζει να είναι ο ιδιοκτήτης. Κάπου λίγο μπερδεύτηκα σχετικά αφενός με την ιδιότητα κυρίου και αφετέρου  με τους αποδέκτες των ερωτημάτων που θέτει.

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός  η αδερφή μου είναι φαρμακοποιός κ αγοράζει φαρμακείο. Πάμε τώρα στο ζουμι;

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, prosexws_lazo said:

Πάμε τώρα στο ζουμι;

Το οποίο είναι ποιό; Να απαντήσουμε αν τα λεφτά που σου ζητάνε είναι πολλά ή λίγα; Γιατί αυτό βλέπω ως βασικό ερώτημα.

Μήπως να γίνοσουν λίγο πιο ακριβής και ως προς αυτό (το ζουμί); 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

 

 

Εγώ δεν κατάλαβα γιατί γράφει "καλησπέρα συνάδελφοι" ενώ εκ των διατυπωθέντων μοιάζει να είναι ο ιδιοκτήτης. Κάπου λίγο μπερδεύτηκα σχετικά αφενός με την ιδιότητα κυρίου και αφετέρου  με τους αποδέκτες των ερωτημάτων που θέτει.

 

Μόλις τώρα, JohnnyHoliday said:

Το οποίο είναι ποιό; Να απαντήσουμε αν τα λεφτά που σου ζητάνε είναι πολλά ή λίγα; Γιατί αυτό βλέπω ως βασικό ερώτημα. 

Ναι, όλα είναι έτοιμα τα χαρτιά κ ζητάει το ποσό που είδατε πριν. Πρακτικά χρεώνει τη σφραγίδα μόνο, μιας κ συνεργάζεται χρόνια με το συγκεκριμένο φαρμακειο. 

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μια χαρά είναι το ποσό που φάνηκε έστω και για λίγο.

Ισχύει πάντα βέβαια, ο παλιός κανόνας της αγοράς (τρεις προσφορές), ο οποίος σπάνια θα δώσει εσφαλμένα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.