Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος σύνδεση ηλεκτρικής κουζίνας


Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα! 

Αρχικά να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι ηλεκτρολόγος όμως έχω αρκετές γνώσεις επί του θέματος τουλάχιστον για τα απλά πράγματα, οπότε σας παρακαλώ μην μου πει  κάποιος γιατί δεν κάλεσα ηλεκτρολόγο ή κάτι τέτοιο, δεν το έκανα απλούστατα γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι μόνος μου με αυτά.

Επί του θέματος τώρα το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι το εξής:

Πρόσφατα μετακόμισα από ένα σπίτι σε ένα άλλο και την μετακόμιση την έκανα μόνος μου οπότε μόνος μου σύνδεσσα και τις συσκευές στο καινούργιο σπίτι. Παρόλα αυτά στην σύνδεση της κουζίνας έκανα βλακεία γιατί δεν άνοιξα το κουτί με τις κλέμες απλά συνέδεσα το είδη υπάρχουν καλώδιο της κουζίνας στην κλέμα του σπιτιού σύμφωνα με τους χρωματισμούς και εφόσον επιβεβαίωσα ότι το καφέ καλωδίο του σπιτιού  είναι η φάση. Το ξέρω ότι έπρεπε να ελέγξω την κλέμα της κουζίνας όμως δυστυχώς δεν το έκανα διότι υπέθεσα πώς η φάση θα είναι το καφέ άλλωστε αυτό είναι το λογικό. Για κακή μου τύχη όμως αυτός που είχε συνδέσει πιο πριν στο προηγούμενο σπίτι την κουζίνα το καφέ το είχε στον ουδέτερο και το μπλε στην φάση όμως το συνειδητοποίησα κατόπιν εορτής. 

Όταν σύνδεσα και ανέβασα την ασφάλεια δεν μου την έριξε δεν έκανε τίποτα περίεργο απλά δεν ανάβε η κουζίνα ούτε η εστία ούτε ο φούρνος τίποτα. Έτσι αποφάσισα να ανοίξω το κουτί και να συνειδητοποιήσω ότι τα καλώδια τελικά ήταν ανάποδα. Φυσικά τα διόρθωσα και την ξανοδοκίμασα αλλά και πάλι τίποτα.

Μπορεί κάποιος να μου πει πιθανές βλάβες και πώς να εντοπίσω γενικότερα τι μπορώ να κάνω;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.... αλλά μπας και σου έκαψε κάποια ασφάλεια της κουζίνας που συνέδεσες ή κάτι άλλο στην ίδια την συσκευή (πχ πλακέτα αν έχει)

 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Didonis said:

κι εγώ άσχετος με τα ηλεκτρολογικά.... αλλά μπας και σου έκαψε κάποια ασφάλεια της κουζίνας που συνέδεσες ή κάτι άλλο στην ίδια την συσκευή (πχ πλακέτα αν έχει)

 

Και εγώ αυτό σκέφτηκα όμως πρώτον δεν ξέρω αν έχει ασφάλειες που μακάρι να έχει και δεύτερο δεν θέλω να αρχίσω και να λύνω όλη την κουζίνα χωρίς να ξέρω τι είναι και τι να μετρήσω. Φυσικά αν δεν υπάρξει άλλη λύση θα το κάνω εννοείται.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Στα απλά φορτία χωρίς φίλτρα αρμονικών και άλλα σύνθετα εξαρτήματα, ακόμα κι αν βάλεις τη φάση στον ουδέτερο και τον ουδέτερο στη φάση συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά. Ίσως δηλαδή να μη φταίει αυτό που δε λειτουργεί η κουζίνα σου. Ίσως και να φταίει όμως γιατί ίσως η κουζίνα και να έχει κάποια διάταξη που να μην επιτρέπει να συνδέσεις τον ουδέτερο στη φάση και τη φάση στον ουδέτερο. 

Εν πάσει περιπτώσει.

Πώς επιβεβαίωσες ακριβώς ότι η φάση είναι το καφέ; Με δοκιμαστικό ή πολύμετρο; Αν το δοκίμασες το καφέ καλώδιο με δοκιμαστικό και είναι ενεργό, τότε δοκίμασε να συνδέσεις ένα άλλο φορτίο, π.χ. μια λάμπα, για να επιβεβαιώσεις και τη συνέχεια του ουδετέρου. Αν το άλλο φορτίο σου (η λάμπα) λειτουργεί, τότε φταίει η κουζίνα σου και δε μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή περαιτέρω.

Edited by Τρελός Επιστήμων
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν όπως έχει συνδέσει τα καλώδια διαρρέονται απο ρεύμα, αλλά αν δεν λειτουργούν τα μάτια και ο φούρνος, ίσως να είναι θέμα του ψηφιακού ρολογιού της κουζίνας, όπως συμβαίνει στη δική μου συσκευή.

Πιθανόν να χρειάζεται να ρυθμίσεις το ρολόι για να λειτουργήσει....η δική μου κουζίνα λειτουργεί με ένδειξη της ώρας στις 12:00.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλώδια διαρρέονται κανονικά από ρεύμα τα έχω ελέγξει.

Τώρα όσον αφορά το ρολόι η δική μου κουζίνα δεν έχει οθόνη οπότε φαντάζομαι δεν έχει και ρολόι 

Σωστά;

 

5 ώρες πριν, Τρελός Επιστήμων said:

Στα απλά φορτία χωρίς φίλτρα αρμονικών και άλλα σύνθετα εξαρτήματα, ακόμα κι αν βάλεις τη φάση στον ουδέτερο και τον ουδέτερο στη φάση συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά. Ίσως δηλαδή να μη φταίει αυτό που δε λειτουργεί η κουζίνα σου. Ίσως και να φταίει όμως γιατί ίσως η κουζίνα και να έχει κάποια διάταξη που να μην επιτρέπει να συνδέσεις τον ουδέτερο στη φάση και τη φάση στον ουδέτερο. 

Εν πάσει περιπτώσει.

Πώς επιβεβαίωσες ακριβώς ότι η φάση είναι το καφέ; Με δοκιμαστικό ή πολύμετρο; Αν το δοκίμασες το καφέ καλώδιο με δοκιμαστικό και είναι ενεργό, τότε δοκίμασε να συνδέσεις ένα άλλο φορτίο, π.χ. μια λάμπα, για να επιβεβαιώσεις και τη συνέχεια του ουδετέρου. Αν το άλλο φορτίο σου (η λάμπα) λειτουργεί, τότε φταίει η κουζίνα σου και δε μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή περαιτέρω.

Λοιπόν ναι για τις άλλες συσκευές το γνωρίζω αυτό που λες όμως η κουζίνα είναι απαραίτητο να συνδεθεί η φάση στην φάση και ο ουδέτερος στον ουδέτερο γιατί έχει τρεις θέσεις για τη φάση που γεφυρώνονται μεταξύ τους εκτός αν έχεις τριφασικό ρεύμα που σε εκείνη την περίπτωση μπαίνει η κάθε φάση στη θέση της χωρίς γεφύρωση. και ο ουδέτερος έχει δύο συνήθως επαφές που επίσης γεφυρώνονται για τον ίδιο λόγο.

Τώρα ναι την φάση την βρήκα με δοκιμαστικό. Στην κλέμα του σπιτιού το δοκιμαστικό άνναβε στο καφέ δηλαδή στη φάση και δεν αναβε καθόλου στον ουδέτερο δηλαδή στο μπλε όμως όταν τα σύνδεσσα στην κουζίνα το δοκιμαστικό ανάβει κανονικά στην φάση και ανάβει πολύ πολύ λίγο και στον ουδέτερο και αυτό δεν ξέρω αν είναι λογικό.

 

28 λεπτά πριν, sakischa said:

Λοιπόν ναι για τις άλλες συσκευές το γνωρίζω αυτό που λες όμως η κουζίνα είναι απαραίτητο να συνδεθεί η φάση στην φάση και ο ουδέτερος στον ουδέτερο γιατί έχει τρεις θέσεις για τη φάση που γεφυρώνονται μεταξύ τους εκτός αν έχεις τριφασικό ρεύμα που σε εκείνη την περίπτωση μπαίνει η κάθε φάση στη θέση της χωρίς γεφύρωση. και ο ουδέτερος έχει δύο συνήθως επαφές που επίσης γεφυρώνονται για τον ίδιο λόγο.

Τώρα ναι την φάση την βρήκα με δοκιμαστικό. Στην κλέμα του σπιτιού το δοκιμαστικό άνναβε στο καφέ δηλαδή στη φάση και δεν αναβε καθόλου στον ουδέτερο δηλαδή στο μπλε όμως όταν τα σύνδεσσα στην κουζίνα το δοκιμαστικό ανάβει κανονικά στην φάση και ανάβει πολύ πολύ λίγο και στον ουδέτερο και αυτό δεν ξέρω αν είναι λογικό.

Επίσης ναι έχεις δίκιο θα δοκιμάσω αν λειτουργεί σωστά το κύκλωμα με κάποιο άλλο φορτίο σε ευχαριστώ

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote". Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2024 at 11:29 ΠΜ, sakischa said:

συμμετοχής

On 17/8/2024 at 11:29 ΠΜ, sakischa said:

Τα καλώδια διαρρέονται κανονικά από ρεύμα τα έχω ελέγξει.

Τώρα όσον αφορά το ρολόι η δική μου κουζίνα δεν έχει οθόνη οπότε φαντάζομαι δεν έχει και ρολόι 

Σωστά;

 

Λοιπόν ναι για τις άλλες συσκευές το γνωρίζω αυτό που λες όμως η κουζίνα είναι απαραίτητο να συνδεθεί η φάση στην φάση και ο ουδέτερος στον ουδέτερο γιατί έχει τρεις θέσεις για τη φάση που γεφυρώνονται μεταξύ τους εκτός αν έχεις τριφασικό ρεύμα που σε εκείνη την περίπτωση μπαίνει η κάθε φάση στη θέση της χωρίς γεφύρωση. και ο ουδέτερος έχει δύο συνήθως επαφές που επίσης γεφυρώνονται για τον ίδιο λόγο.

Τώρα ναι την φάση την βρήκα με δοκιμαστικό. Στην κλέμα του σπιτιού το δοκιμαστικό άνναβε στο καφέ δηλαδή στη φάση και δεν αναβε καθόλου στον ουδέτερο δηλαδή στο μπλε όμως όταν τα σύνδεσσα στην κουζίνα το δοκιμαστικό ανάβει κανονικά στην φάση και ανάβει πολύ πολύ λίγο και στον ουδέτερο και αυτό δεν ξέρω αν είναι λογικό.

 

Επίσης ναι έχεις δίκιο θα δοκιμάσω αν λειτουργεί σωστά το κύκλωμα με κάποιο άλλο φορτίο σε ευχαριστώ

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote". Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

 

Παιδια τελικά το θέμα ήταν στην ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού. Ενό η φάση έφερνε τάση κανονικά, ο ουδέτερος μαλον είναι καπου κομμένος.

Πάντως σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. 

Ελπίζω στο μέλλον να μπορέσω να φανώ σε κάποιον από εσάς και εγώ χρήσιμος καλή συνέχεια καλοκαιριού σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.