Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιμετώπιση διάτρησης σε κοιτόστρωση


 

Recommended Posts

2 ώρες πριν, ilias said:

Το ότι θα συμφωνούσα σε κάτι μαζί σου πραγματικά με ξεπερνάει........

Ποτέ μη λες ποτέ. Το ότι έχουμε διαφωνήσει (και μάλιστα χοντρά) δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κοινές απόψεις.

2 ώρες πριν, ilias said:

Συνεπώς η εμπειρία μετράει και είναι αυτή που θα σε κάνει λιγότερο φοβισμένο......

Σαφώς, γιαυτό κι επιμένω ότι, είτε θα πρέπει να καταστεί υποχρεωτική η πρακτική εξάσκηση πριν το δίπλωμα, είτε ότι θα πρέπει να εφαρμοστεί ο θεσμός του δόκιμου μηχανικού. Διότι, δεν μπορεί να σου ζητάνε τουλάχιστον 3ετή εμπειρία (ΜΕΚ) για κατασκευή ενός ισογείου 10 μ² και για μελέτη ενός μεγαθηρίου να επαρκεί ο τίτλος σπουδών.

2 ώρες πριν, JohnnyHoliday said:

η δοκός είναι θηλυκού γένους.

αυτά παθαίνουμε όταν έχουν μπλεχτεί τα γένη και δεν ξερουμε ποιός είναι ποιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/26/2024 at 4:07 PM, zenmechanics said:

Δεν βλέπω να εφαρμόζεται αυτό,όλοι θέλουν ως τελική επιφάνεια δαπέδου την κοιτόστρωση.

Γίνεται μια χαρα προς τα κατω.

Μου εχει τυχει, λιγο φασαρια στην εκσκαφη και στο μπετον καθαριότητας (γιατι καπως πρεπει να το περιορίσεις για να πεσει την ιδια μερα).... και ολα ΟΚ. 

Βεβαια αν το υπολογιζα εγω δεν θα το εκανα, ή θα το εκανα σε μεγαλυτερη περιοχη απο το να το κανω σε ενα 3x3. Σεβαστήκαμε όμως τον μελετητή..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να δικαιολογώ τις επιλογές μου αριθμητικά.. πλέον κυκλοφορεί πολύ το πάχος θεμελίων τυποποιημένα αναλόγως ορόφων και εδάφους και δε συμφωνώ καθόλου. Εγώ ρωτάω συγκεκριμένα για τη διάτρηση καθώς ο δόκιμος τρόπος για αντιμετώπιση της είναι θεμελίωση με εσχάρα πεδιλοδοκων που κανένας αρχιτέκτονας δε τη θέλει πλέον. 

Η εμπειρία είναι σχετική όσον αφορά αντισεισμικές μελέτες γιατί δεν έχει γίνει κάποιος ισχυρός σεισμός για να δουν οι μηχανικοί των τελευταίων ετών πως συμπεριφέρθηκαν τα κτίρια τους. Οπότε ας καλύπτουμε εμείς τους κανονισμούς που είναι και το ζητούμενο του επαγγέλματος μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.