Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιμετώπιση διάτρησης σε κοιτόστρωση


 

Recommended Posts

Συμφωνώ και σημειώνω ότι τα περισσότερα προγράμματα πεπερασμένων δεν κάνουν έλεγχο διάτρησης. Εγώ παρατηρώ συχνά πυκνά προβλήματα με διάτρηση (έλεγχος vrdc με τη μέθοδο του Ευρωκώδικα) γιατί οι περισσότερες κατόψεις που έρχονται στα χέρια μου είναι με μεγάλα ανοίγματα και προβόλους.

Από ότι καταλαβαίνω πάντως στις θεμελιώσεις απλά έχουν θεσπιστεί κάποιες εμπειρικές τιμές πάχους αναλόγως των ορόφων και του εδάφους και τα περιθώρια να αυξήσεις για να μην είσαι αντιοικονομικος είναι μειωμένα (και συμφωνώ εν μέρει γιατί τόσα χρόνια δεν έχω ακούσει ποτέ για αστοχία γενικής κοιτοστρωσης).

Edited by Vasilis101
Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2024 at 11:24 PM, Vasilis101 said:

Οι έλεγχοι τάσεων απαλλάσσονται κυρίως με προέκταση κατά πλάτος.

On 8/17/2024 at 5:29 PM, Vasilis101 said:

με επέκταση 1.5μ έως 2μ περιμετρικά για αντιμετώπιση της διάτρησης στα περιμετρικά υποστυλώματα

Όταν κολλάς με το όμορο/α οικόπεδο/α, πώς το αντιμετωπίζεις? (μιας και η προέκταση πέραν των περιμετρικών υποστυλωμάτων σε 1 ή και 2 πλευρές είναι αδύνατη)

Το ότι έχεις θέμα με την διάτρηση, πώς προέκυψε? Πώς έκανες τους απαραίτητους ελέγχους σε διάτρηση?

 

On 8/21/2024 at 3:52 PM, ilias said:

Προσωπικά όλες τις κοιτοστρώσεις μου τις λύνω με πεπερασμένα στοιχεία

On 8/21/2024 at 3:52 PM, ilias said:

Δεν έχω πάρει ποτέ alert για διάτρηση

Ποιο πρόγραμμα fem χρησιμοποιείς που κάνει έλεγχο σε διάτρηση?

Link to comment
Share on other sites

ok,νόμιζα οτι είχες fem που κάνει παράλληλα και ελέγχο σε διάτρηση και μου έκανε εντύπωση.

Κάπου είδα οτι έγραφες πως δουλεύεις statics. Στήνεις μοντέλο και στο fespa? Διότι πώς περνάς αλλιώς τα φορτία ανωδομής στο fepla?

Κάνεις έλεγχο διάτρησης σε όλα τα κατακόρυφα στοιχεία? Τα φορτία τα αντλεί το drill απευθείας από το μοντέλο του fespa ή χειροκίνητα?

Αν δεν έχεις θέμα σε διάτρηση, πώς και βάζεις κρυφοδοκό? Επειδή αυτές οι κρυφοδοκοί μπαίνουν εμπειρικά,με τι πλάτος την κάνετε την κρυφοδοκό,με πόσες τμήσεις τους συνδετήρες της και τι διαμήκη οπλισμό βάζετε?

# άνω/κάτω σας έχει τύχει ποτέ πάνω από Φ16/10? Το σύνηθες είναι Φ14/10?

Δεν δουλεύω κοιτοστρώσεις άνευ δοκών, εξού και οι ερωτήσεις. Βέβαια είναι της μόδας πλεόν,διότι δεν μπλέκεις με μπαζώματα εσωτερικά και εδαφόπλακα ->  τελικό δάπεδο η κοιτόστρωση, έχει εύκολη σκυροδέτηση-σιδέρωμα. Πάντως υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις σε παρόμοια κτίρια σε παρόμοια εδάφη, από 60cm έως 120cm και εύλογα απορείς.

Edited by zenmechanics
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.