Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ - ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα κύριοι/ίες,

Έχοντας ολοκληρώσει τις σπουδές μου ως Αυτοματιστής, θέλησα να αποκτήσω τα επαγγελματικά μου δικαιώματα χάρη στο πτυχίο μου κάνοντας αίτηση για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και αναγγελία άσκησης επαγγέλματος. 

Ως πτυχιούχος λοιπόν, συνειδητοποίησα ότι οι Αυτοματιστές στην Ελλάδα δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μπορούν να βγάλουν μόνο αναγγελλία άσκησης  ως ΠΔ εργοδηγού (2η;) και ηλεκτροσυγκολλητή.. Κάτι το οποίο με εξοργίζει γιατί είμαστε το μοναδικό τεχνολογικό τμήμα που δεν έχει δικαιώματα και επίσης μου το ζητάνε πολλές βιομηχανίες ως απαραίτητο για την πρόσληψη μου.

Έχοντας λοιπόν απογοητευτεί και αδικηθεί σε αυτό το κομμάτι γιατί το πτυχίο Αυτοματισμού είναι από μόνο του πολύ ισχυρό, ψαχνω για μια λύση/απόδραση ώστε να αποκτήσω μια άδεια ή περισσότερες αναγγελλίες εργασίας.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα "ξεκλειδώσω" και πως; Είτε μια κάποια προϋπηρεσία είτε με κάποιο έξτρα χαρτί (μεταπτυχιακό); Και αν ναι, ποιο είναι αυτό και τι επιλογές έχω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, VagelisOr said:

Καλησπέρα κύριοι/ίες,

Έχοντας ολοκληρώσει τις σπουδές μου ως Αυτοματιστής, θέλησα να αποκτήσω τα επαγγελματικά μου δικαιώματα χάρη στο πτυχίο μου κάνοντας αίτηση για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και αναγγελία άσκησης επαγγέλματος. 

Ως πτυχιούχος λοιπόν, συνειδητοποίησα ότι οι Αυτοματιστές στην Ελλάδα δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και μπορούν να βγάλουν μόνο αναγγελλία άσκησης  ως ΠΔ εργοδηγού (2η;) και ηλεκτροσυγκολλητή.. Κάτι το οποίο με εξοργίζει γιατί είμαστε το μοναδικό τεχνολογικό τμήμα που δεν έχει δικαιώματα και επίσης μου το ζητάνε πολλές βιομηχανίες ως απαραίτητο για την πρόσληψη μου.

Έχοντας λοιπόν απογοητευτεί και αδικηθεί σε αυτό το κομμάτι γιατί το πτυχίο Αυτοματισμού είναι από μόνο του πολύ ισχυρό, ψαχνω για μια λύση/απόδραση ώστε να αποκτήσω μια άδεια ή περισσότερες αναγγελλίες εργασίας.

Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα "ξεκλειδώσω" και πως; Είτε μια κάποια προϋπηρεσία είτε με κάποιο έξτρα χαρτί (μεταπτυχιακό); Και αν ναι, ποιο είναι αυτό και τι επιλογές έχω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο 

Ποια Σχολή έχετε τελειώσει;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, VagelisOr said:

Τμήμα μηχανικών αυτοματισμου ΤΕ, (σχολή τεχνολογικών εφαρμογών)

Γεγονός είναι ότι, κακώς φυσικά, οι απόφοιτοι ΤΕΙ στερούνται επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Το ΠΔ του 2018 αφορά μόνον τους αποφοίτους ΑΕΙ.

Υποτίθεται ότι ετοιμάζεται αντίστοιχο και για τους από ΤΕΙ, αλλά το ακούμε χρόνια.

Δεν γνωρίζω αν η ΕΕΤΕΜ μπορεί να απαντήσει στο ερώτημα σας.

Θα έλεγα να καλέσετε στο Γραφείο Επαγγελματικών Θεμάτων του ΤΕΕ στην Θεσσαλονίκη (2310883146), μήπως γνωρίζουν αυτό που ρωτάτε περί Μεταπτυχιακού το οποίο θα σας δώσει δικαιώματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.