Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαχωρισμος παροχής ρεύματος σε εξ αδιαιρέτου διαμέρισμα


Recommended Posts

Ο πατέρας μου με τον αδερφό του έχουν κληρονομήσει απο τους γονείς τους εξ αδιαιρέτου ένα ισόγειο διαμέρισμα περίπου 100 τετραγωνικών . Λόγω οικονομικών δυσκολιών έκαναν μόνο αποδοχή κληρονομιάς και δε προχώρησαν σε διαχωρισμό (δε γνωρίζω τον ακριβή νομικό όρο) του διαμερίσματος ώστε να συσταθούν δύο ανεξάρτητες οικίες.

Τώρα εκεί κατοικεί ο αδερφος του πατέρα μου με τη συζυγό του και κάνουν χρήση του ρεύματος και έχουν αφήσει κάποια δωμάτια κενά (το μισό διαμέρισμα) στα οποία έχει πρόσβαση ο πατέρας μου χωρίς να κατοικεί όμως. Το ρεύμα το πληρώνει ο αδερφός του και ο πατέρας μου δε καίει ρεύμα γιατί δε πηγαίνει εκεί . Δεν υπάρχει κάποια διαφωνία και αντιδικία σε κάτι μεταξύ τους.

Θα ήθελα να ρωτήσω για το μέλλον αν ο πατέρας μου μεγαλώσει και χρειαστεί να μείνει εκεί για να τον έχουμε κοντά μας μαζί με τη μητέρα μου, (κατοικώ στον επάνω όροφο) γίνεται στο υπάρχον ρολόι ρεύματος να γίνει νόμιμα διαχωρισμός του σε δύο ίσα τμήματα μέσα στο υπάρχον διαμέρισμα ώστε να μπορούν να μένουν και οι δύο οικογένειες χωρίς να γίνουν δύο ξεχωριστά διαμερίσματα;

Μέχρι τώρα ήξερα οτι δε γίνεται αλλά κάπου διάβασα για διαχωρισμό παροχής ρεύματος και δεν ξέρω αν είναι αυτό που ζητάω. Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός στον (ενιαίο) μετρητή δεν είναι νόμιμος. Προηγείται ο (νόμιμος) διαχωρισμός του διαμερίσματος, και μετά το καθένα αποκτά το δικό του μετρητή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, tetris said:

Ο διαχωρισμός στον (ενιαίο) μετρητή δεν είναι νόμιμος. Προηγείται ο (νόμιμος) διαχωρισμός του διαμερίσματος, και μετά το καθένα αποκτά το δικό του μετρητή.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν τα δωμάτια που χρησιμοποιεί ο πατέρας σου έχουν ξεχωριστές ασφάλειες στον ηλεκτρικό πίνακα, τότε πιστεύω ότι ένας ηλεκτρολόγος θα μπορούσε να εγκαταστήσει μετρητές στον πίνακα (νομίζω ονομάζονται κιλοβατωρόμετρα), ώστε να μετράται η κατανάλωση. Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να τοποθετηθούν μετρητές κατανάλωσης ρεύματος στις πρίζες, αν και έτσι δεν θα μετράται η κατανάλωση των φώτων. Επιπλέον, θα ήταν σωστό να γίνει επιμερισμός των παγίων εξόδων του λογαριασμού ρεύματος και ο σχετικός υπολογισμός με βάση τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panagiοtis said:

Αν τα δωμάτια που χρησιμοποιεί ο πατέρας σου έχουν ξεχωριστές ασφάλειες στον ηλεκτρικό πίνακα, τότε πιστεύω ότι ένας ηλεκτρολόγος θα μπορούσε να εγκαταστήσει μετρητές στον πίνακα (νομίζω ονομάζονται κιλοβατωρόμετρα), ώστε να μετράται η κατανάλωση. Εναλλακτικά, θα μπορούσαν να τοποθετηθούν μετρητές κατανάλωσης ρεύματος στις πρίζες, αν και έτσι δεν θα μετράται η κατανάλωση των φώτων. Επιπλέον, θα ήταν σωστό να γίνει επιμερισμός των παγίων εξόδων του λογαριασμού ρεύματος και ο σχετικός υπολογισμός με βάση τις μετρήσεις.

Ευχαριστώ πολύ! Αυτή η διαδικασία με τους μετρητές επιτρέπεται; Ειναι νόμιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να απαγορεύεται κάτι τέτοιο. Ωστόσο, πιστεύω ότι αν μείνει εκεί, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δηλωθεί η νέα κατοικία στην εφορία, εάν κάποιος θέλει να είναι απόλυτα νόμιμος, κάτι που θα γνωρίζει καλύτερα ένας λογιστής. Επίσης, αν χρειάζεται να επιμεριστούν τα πάντα, τότε μάλλον θα πρέπει να γίνει κάτι και με το νερό, τη θέρμανση (εκτός και αν αυτή είναι με ρεύμα) και φυσικά τα κοινόχρηστα.

Παρεμπιπτόντως, αν γινόταν διαχωρισμός όπως λες, κάτι που, αν δεν κάνω λάθος, ονομάζεται διαμερισμάτωση, τότε πιστεύω ότι το κόστος θα ήταν τόσο μεγάλο (λόγω του μηχανικού αλλά και των εκτεταμένων τεχνικών εργασιών) που δεν θα συνέφερε. Επιπλέον, πιθανότατα θα απαιτούνταν και ομοφωνία από τους υπόλοιπους ενοίκους, γιατί θα χρειαζόταν νέα είσοδος αλλά και αλλάζει η σύσταση με τα χιλιοστά. Ίσως η πώληση και ο διαμοιρασμός των χρημάτων ή η αγορά του μεριδίου του άλλου να ήταν πιο εύκολη λύση.

Αυτά πάντα με κάθε επιφύλαξη.

Επίσης, έχω δει σε γνωστό μου μια αντίστοιχη περίπτωση, όπου νοικιάζουν το σπίτι 2 αδέλφια και μοιράζονται τα έσοδα, αλλά και αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

Edited by panagiοtis
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, panagiοtis said:

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί να απαγορεύεται κάτι τέτοιο. Ωστόσο, πιστεύω ότι αν μείνει εκεί, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να δηλωθεί η νέα κατοικία στην εφορία, εάν κάποιος θέλει να είναι απόλυτα νόμιμος, κάτι που θα γνωρίζει καλύτερα ένας λογιστής. Επίσης, αν χρειάζεται να επιμεριστούν τα πάντα, τότε μάλλον θα πρέπει να γίνει κάτι και με το νερό, τη θέρμανση (εκτός και αν αυτή είναι με ρεύμα) και φυσικά τα κοινόχρηστα.

Παρεμπιπτόντως, αν γινόταν διαχωρισμός όπως λες, κάτι που, αν δεν κάνω λάθος, ονομάζεται διαμερισμάτωση, τότε πιστεύω ότι το κόστος θα ήταν τόσο μεγάλο (λόγω του μηχανικού αλλά και των εκτεταμένων τεχνικών εργασιών) που δεν θα συνέφερε. Επιπλέον, πιθανότατα θα απαιτούνταν και ομοφωνία από τους υπόλοιπους ενοίκους, γιατί θα χρειαζόταν νέα είσοδος αλλά και αλλάζει η σύσταση με τα χιλιοστά. Ίσως η πώληση και ο διαμοιρασμός των χρημάτων ή η αγορά του μεριδίου του άλλου να ήταν πιο εύκολη λύση.

Αυτά πάντα με κάθε επιφύλαξη.

Επίσης, έχω δει σε γνωστό μου μια αντίστοιχη περίπτωση, όπου νοικιάζουν το σπίτι 1 αδέλφια και μοιράζονται τα έσοδα, αλλά και αυτό δημιουργεί προβλήματα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, mariaapostolou said:

 

Λογικά πώληση θα γίνει μετά το θάνατο τους από τους κληρονόμους. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι τώρα μας εξυπηρετεί και τις δύο οικογένειες για τα γεράματα των γονιών μας καθώς ειναι οικογενειακή πολυκατοικία και στους επάνω ορόφους μένουμε τα παιδιά τους ώστε να μπορούμε να τους προσέχουμε. Έχει δύο εισόδους το ισογειο διαμέρισμα στην αυλή και είναι έτσι η διαρρύθμιση του ώστε κλείνοντας δύο εσωτερικές πόρτες να μετατρέπεται σε δυο διαμερίσματα. Μπορεί κάποιος να αδικείται με πολύ μικρη διαφορά εκατοστών αλλα δεν αποτελεί αυτό προβλημα στην παρούσα φάση. Κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει, το νερό ειναι πιο μικρό έξοδο και εύκολο στη διαχείριση του οπότε το βασικό πρόβλημα είναι το ρεύμα.

Επίσης αν μείνουν και οι γονείς μου εκεί φυσικά θα το δηλώσουν σαν κύρια κατοικία τους στην εφορία. Θα είναι στην ουσία σαν να μένουν όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, mariaapostolou said:

Λογικά πώληση θα γίνει μετά το θάνατο τους από τους κληρονόμους. Το θέμα είναι ότι έτσι όπως είναι τώρα μας εξυπηρετεί και τις δύο οικογένειες για τα γεράματα των γονιών μας καθώς ειναι οικογενειακή πολυκατοικία και στους επάνω ορόφους μένουμε τα παιδιά τους ώστε να μπορούμε να τους προσέχουμε. Έχει δύο εισόδους το ισογειο διαμέρισμα στην αυλή και είναι έτσι η διαρρύθμιση του ώστε κλείνοντας δύο εσωτερικές πόρτες να μετατρέπεται σε δυο διαμερίσματα. Μπορεί κάποιος να αδικείται με πολύ μικρη διαφορά εκατοστών αλλα δεν αποτελεί αυτό προβλημα στην παρούσα φάση. Κεντρική θέρμανση δεν υπάρχει, το νερό ειναι πιο μικρό έξοδο και εύκολο στη διαχείριση του οπότε το βασικό πρόβλημα είναι το ρεύμα.

Επίσης αν μείνουν και οι γονείς μου εκεί φυσικά θα το δηλώσουν σαν κύρια κατοικία τους στην εφορία. Θα είναι στην ουσία σαν να μένουν όλοι μαζί.

Οποτε αυτό με τους μετρητές ίσως να είναι η λύση. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα ρωτήσω πως  μπορεί να γίνει αυτό στην πράξη εναν ηλεκτρολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν ασφάλειες που αντιστοιχούν στο μισό σπίτι είναι εύκολο να μπουν στον πίνακα οι μετρητές, εκτός και αν ο πίνακας δεν χωράει και χρειαστεί και αλλαγή πίνακα.

Ωστόσο, υπάρχουν συσκευές που ονομάζονται Μετρητές Κατανάλωσης Ρεύματος, οι οποίες συνδέονται στην πρίζα και παρέχουν πρίζα με οθόνη που μετρά την κατανάλωση. Οι τιμές τους ξεκινούν από περίπου 10 ευρώ, και απλώς τις τοποθετείς χωρίς να χρειάζεται ηλεκτρολόγος. Δηλαδή, θα έπρεπε να τοποθετηθεί μία τέτοια συσκευή σε κάθε πρίζα του μισού σπιτιού.

Ωστόσο, σε αυτή την περίπτωση, χρειάζεται εμπιστοσύνη ότι οι συσκευές θα είναι πάντα συνδεδεμένες. Επιπλέον, δεν θα μετράται η κατανάλωση των φώτων, η οποία, με τους σύγχρονους LED λαμπτήρες, είναι ένα μικρό έξοδο.

 

device.jpg

Edited by panagiοtis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.