Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέσεις στάθμευσης (υπολογισμός, εξαγορά)


Recommended Posts

42 λεπτά πριν, Vasili said:

Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις σε ποιο νόμο το βρίσκω αυτό γιατί σήμερα στην Πολεοδομία δεν ήξεραν να μου πουν με σαφήνεια αν μπορώ ή όχι.

Εχω δει τον 690/1979 που αναφέρει 200 τ.μ. οικόπεδο (έχω 285) και το ΦΕΚ 230Α 17.09.1996 το οποίο ισχύει στην περιοχή μου και δεν αναφέρει ελάχιστο εμβαδόν οικοπέδου.

Δες το αρθρο 17 παρ 6β πιστευω να σε καλυπτει με δεδομενο οτι υπαρχει ηδη διαμορφωμενη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα συνάδελφοι,

ακολουθει μια περίπτωση ενος ημιτελους κτιρίου με αδεια του 1991 που βρίσκεται στο στάδιο του ολοκληρωμένου Φ.Ο. και αποτελείται απο οροφοδιαμερίσματα.

Ο πελάτης θέλει να προχωρήη στην αποπεράτωση και να κάνει δύο διαμερίσματα ανα όροφο οπου  προκύπτει οτι πρέπει να γίνει εξαγορά θέσεων στάθμευσης καθώς το κτίριο έγινε μετά τον ν. 960/1979 (ΦΕΚ 194 Α’).

Εχει κάνει κάποιος αποπεράτωση τέτοιας περίπτωσης? και αν ναι πως συμπεριφερόμαστε  με την αποπεράτωση και την εξαγορά μαζί?

Σκέφτομαι πως πρέπει να κάνω αναθεώρηση έντυπης άδειας  ( ως πρός τίς αλλαγές που προανέφερα) , ποιά είναι η άποψή σας?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπερα,

θα ήθελα να ρωτησω, σε οικοπεδο 300τμ στην Αττική, με ΣΔ 0.8 , βγαζουμε αδεια για μεζονετα 180τμ.

Αρα χρειαζομαστε 2 θεσεις σταθμευσης τις οποιες τοποθετουμε στη πρασια.

Μελλοντικα οι πελατες θελουν να κανουν απο πανω προσθηκη διαμερισματος 60τμ , οποτε και θα χρειαστει λογικα ακομη μια θεση σταθμευσης.

Τι γίνεται αν δεν χωράει στον ακαλυπτο χωρο? η μονη λυση ειναι η εξαγορά?

 

Και ενα 2ο θεμα.

Τη μια θεση τη τοποθετω καθετα στο δρομο και την αλλη θεση παραλληλα με το δρομο.

και οι δυο ειναι εντος πρασιας (πρασια = 4μ). Αλλαζει η απαιτουμενη διασταση ?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

54 λεπτά πριν, dimitris GM said:

στο ΦΕΚ Δ167/1993

εχει τις προδιαγραφες με υποδειγματα για τις ΘΣΑ

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Νομιζω μελετώντας το οτι ειναι ενταξει απο διαστασεις. 

Στελνω και προχειρο σχεδιο πως τις εχω τοποθετησει. 

Για τη μελλοντικη κατοικια γνωριζει κανεις αν τοτε που θα ειναι υφισταμενη κατασκευη, υπαρχει καποια εξαιρεση και αποδεσμευτουμε απο  τη 3η θεση σταθμευσης? 

 

Παρατήρηση.

Είναι υποχρεωτικός από του καόνες του φόρουμ ο τονισμός των λέξεων για να μη αφαιρεθούν τα κείμενα σου.

πατάς τις 3 τελίτσες άνω δεξιά του κειμένου σου και επιλέγεις επεξεργασία να τα διορθώσεις.

Didonis

 

 

Αδεια_γκαραζ-Model.pdf

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, kris archi said:

....

Στελνω και προχειρο σχεδιο πως τις εχω τοποθετησει. 

.....

λάθος τοποθέτηση.

Όταν θα είναι παρκαρισμένο αυτοκίνητο στην θέση ΑΒ- πως θα μπορεί να μπει ή να βγει αυτοκίνητο από την θέση ΕΖ??

κολυμπώντας από την πισίνα .... 😀

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Didonis said:

κολυμπώντας από την πισίνα .... 😀

Ναι, άμα είναι αμφίβιο...

Αλλά, να πω την κακία μου

Τι σόι πισίνα είναι αυτή, με διαστάσεις μικρότερες από μια θ.σ.?

Νόμιζα ότι οι μικροαστικές ονειρώξεις (μεζονέτα με πισίνα, κι ας είναι και γούρνα για πάπιες), είχαν τελειώσει με την έλευση της κρίσης

Δυστυχώς, ο νεοέλληνας δεν διορθώνεται με τίποτε...

 

@kris archi

Δεν υπάρχει απαλλαγή από την μελλοντικά απαιτούμενη θ.σ.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Στη συγκεκριμένη περίπτωση φαίνεται οκ, όμως οι περισσότεροι ξεχνούν τον έλεγχο:

"Το άθροισμα των ανοιγμάτων εισόδων εξόδων των χώρων στάθμευσης σε κάθε πρόσωπο του οικοπέδου, δεν μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ του μήκους του προσώπου... " (Διαφορετικά έγκριση απο Σ.Α.)

Για μελλοντική δέσμευση, έχεις πρόσωπο και σε 2η πρασιά, έχει χώρο. (Ανοίγεις την περίφραξη, χωρίς αυτό να σημαίνει αναγκαστικά ότι θα πρέπει να βρίσκεται αυτοκίνητο μέσα. Εξάλλου πόσα ΙΧ να έχει μια οικογένεια).

Μην τους ακούς τους κακοπροαίρετους 😋 απο πάνω.  Το Ν έχουν ακόμη. Εγώ άνετα παρκάρω το αυτοκίνητο σε 5,5μ θέση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις. 

Με ελιγμο νομιζω μπαινεις και βγαινεις απο την παραλληλη στο δρομο θεση, αλλωστε γι αυτο ειναι μεγαλυτερες σε μηκος οι παραλληλες θεσεις γιατι χρειαζονται παραπανω χωρο (οχι τοσο φυσικα ωστε να χρειαζεται να μπεις στη πισινα και να γινεις αμφιβιο).

Το αθροισμα του ανοιγματος το εχω ελεγξει ειναι μικροτερο απο το μισο του μηκους του προσωπου του οικοπεδου σε εκεινη τη πλευρα. 

 

Να επιβεβαιωσω και κατι εδω μαζι σας, γιατι εχω ακουσει και τα δυο. Εμεις εχουμε μια κατοικια 180τμ. 

Χρειαζομαστε δυο θεσεις σωστα? Γιατι λεει 1 θεση ανα κατοικια Ή ανα 100 τετραγωνικα. Πηρα στη πολεοδομια και μου ειπαν οτι λαμβανεις υποψιν το σδ σου και εφοσον ειναι 180τμ /100τμ βγαινει 1,8 αρα 2 θεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.