Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαμενος Φακελος απο Πολεοδομια


Recommended Posts

Καλημερα σας. 
 

Ψαχνω τον φακελο με τα σχεδια οικοδομης μιας εξοχικης κατοικιας με οικοδομικη αδεια του 1992. 
Στην πολεοδομια που ανοικει η περιοχη δεν βρίσκεται ο φακελος. Βρεθηκε το στελεχος (το Α3 αν το λεω σωστά) αλλα οχι ο φακελος με τα σχεδια. 
 

Μου ειπαν θα συνεχισουν το ψαξιμο αλλιως θα μου δωσουν καποια βεβαιωση απώλειας φακέλου για να προχωρησω σε ανασύσταση. 
 

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

 

α)τι άλλο απαιτειται για την ανασύσταση του φακελου;

β) αν υπαρχει θα ηθελα μια τάξη μεγεθους του κόστους απο πλευρας μηχανικου που θα αναλάβει την ανασύσταση

γ) Υπαρχει περίπτωση ο πολιτικος μηχανικος που ειχε αναλαβει την αρχικη άδεια να εχει αντίγραφα των σχεδιών ; Και πως βρισκω τον Μηχανικό μετα απο τοσα χρόνια; Απο το ονοματεπώνυμο του στο google δεν καταφερα τιποτα. Εχω καποια στοιχεια ΑΜ ΥΠΔΑ και ΑΜ ΥΠΔΠ απο την σφραγιδα του στο τοπογραφικό αλλα δεν ξερω πως να τα αξιοποιήσω για να τον βρω. 

σας ευχαριστω’

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

α) Θα σου τα πει ο μηχανικός που θα αναλάβει τη διαδικασία

β) Δεν υπάρχουν σταθερές αμοιβές. Ο κάθε μηχανικός κοστολογεί τη δουλειά του διαφορετικά. Πάγια αρχή του φόρουμ είναι να μην εμπλέκεται σε θέματα αμοιβών

γ) Ακόμη κι αν βρεθεί ο μηχανικός (ίσως μέσω ΤΕΕ), ακόμη κι αν έχει τα σχέδια (σε διαφάνειες), η διαδικασία δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

@tetris
Σας ευχαριστώ για την απάντηση. 

στο link του ΤΕΕ δεν βρήκα κάτι δυστυχώς. 
 

 

@akis73

Συγγνώμη για τον τονισμό. Δεν το πρόσεξα. Στις 3 τελίτσες δεξία μου γράφει μόνο share και report και δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία το προηγούμενο post μου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kostasgp said:

στο link του ΤΕΕ δεν βρήκα κάτι δυστυχώς. 

ίσως πρόκειται για υπομηχανικό ή τεχνολόγο (ΤΕΙ), οπότε δεν είναι εκεί

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, tetris said:

ίσως πρόκειται για υπομηχανικό ή τεχνολόγο (ΤΕΙ), οπότε δεν είναι εκεί

Η σφραγίδα του Τοπογραφικού του 1991 γράφει πράγματι Πολιτικός Υ/Μηχανικός, Πτυχιούχος Α.Σ.ΥΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.