Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπερα.Μενω σε διαμερισμα 100 τ.μ. . Ρολοι ττιφασικο και σταθερο μπλε τιμολογιο στη ΔΕΗ. Εχω αντλια θερμοτητος και funcoil. Εχω συσκευες οικιακες τις πιο οικονομικες -συγχρονες. Φυσιολογικη χρηση 2 ατομων .Διαπιστωσα στους τελευταιους λογαριασμους της ΔΕΗ αδικαιολογητα υψηλή κατανάλωση . 1300~1400 Kwh /μηνιαίως. Τοποθετησα πρόσφατα μετρητή ραγας ψηφιακο και διαπιστωσα σε αυτον ακριβώς ΔΙΠΛΑΣΙΑ καταγραφη αποτι στον μετρητη της ΔΕΗ.  Πριν την τοποθετηση στη ραγα μετρήσσμε με αμπεροτσιμπιδα καταναλωςεις. Αυτες βρέθηκαν  λογικες !Τσεκαρα με κλειστο γενικο για πιθανη ρευματοκλοπή αλλα ήταν αρνητικο. Η κατανάλωση "φαινεται" παλι υψηλοτατη στο ρολόι. Διαπίστωσα πως ο δισκος του ρολογιου δεν κινειται ομαλα αλλά κάνει αλματα επιταχυνομενος .

Τι φταιει ; Τι να κανω ;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι ο δικό σου μετρητής 

7 λεπτά πριν, geniusbit said:

... Τοποθετησα πρόσφατα μετρητή ραγας ψηφιακο και διαπιστωσα σε αυτον ακριβώς ΔΙΠΛΑΣΙΑ καταγραφη αποτι στον μετρητη της ΔΕΗ.  ....

Δηλαδή ο μετρητής της ΔΕΗ μετράει μόνο τις μισές κιλοβατώρες από αυτές που μετράς στον ψηφιακό μετρητή ???

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, ppanag said:

Είσαι σίγουρος ότι ο δικό σου μετρητής 

Δηλαδή ο μετρητής της ΔΕΗ μετράει μόνο τις μισές κιλοβατώρες από αυτές που μετράς στον ψηφιακό μετρητή ???

 

Απαντήσεις :

Εχω τσεκαρει αλλεπαλληλες και ενδιάμεσες ενδειξεις μετρησης τοσο του μετρητη ραγας στον πινακα μεσα οσο και του ρολογιου της ΔΕΗ , την ιδια στιγμη (...ανεβοκατεβαινω μεψτο σσανσερ)

 

Εχω τσεκαρει και την ΣΥΝΟΛΙΚΗ απο την ωρα τοποθετησης του μετρητή ραγας ως σημερα . Παλι το ιδιο 

 

 

Οι συνεχόμενες δημοσιεύσεις-παραθέσεις δεν επιτρέπονται. Τα μηνύματά σου συγχωνεύτηκαν. Αν προκύπτει η ανάγκη συμπλήρωσης της αρχικής δημοσίευσης, χρησιμοποίησε την επιλογή  «επεξεργασία» και αν θέλεις να παραθέσεις τμήματα μηνυμάτων από περισσότερα posts επίλεξε "multiquote". Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος. Το μήνυμά σου έχει τροποποιηθεί. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν, ppanag said:

Συνεπώς ο μετρητής της παροχής έχει πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει να το αναφέρεις στον ΔΕΔΔΗΕ

Το πιθανοτερο φαινεται αυτο . Αλλά μάλλον ειναι ελαττωματικος και ο ψηφισκος ραγας ! Σημερα θα τον αντικαστησω με άλλον αλλης εταιρειας για να δω .

Για την αξιοπιστια των ΤΕΧΝΙΚΩΝ ελεγχων  του ΔΕΔΗΕ εχω ακουσει διαφορα ... Μπορω να ζητησω να παρευρισκεται και ενας δικος μου εμπειρογνωμονας στο εργαστηριο ελεγχων ;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω, αλλά θέλει σίγουρες κινήσεις, γιατί σε περίπτωση που βρεθεί ότι ο μετρητής λειτουργεί σωστά, τότε θα χρεωθείτε όλο το κόστος ελέγχου και αντικατάστασης...

Είναι προτιμότερο ο ειδικός να κάνει τους ελέγχους στη δική σας εγκατάσταση πρώτα !!!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ppanag said:

Είσαι σίγουρος ότι ο δικό σου μετρητής 

Δηλαδή ο μετρητής της ΔΕΗ μετράει μόνο τις μισές κιλοβατώρες από αυτές που μετράς στον ψηφιακό μετρητή ???

Εντός της ημερας θα ανεβασω επεξεργασμενο (προσωπικα δεδομενα) Video οπου με ΑΠΟΛΥΤΗ λεπτομερεια θα φαινεται η λειτουργια του δισκου του ρολογιου κλπ, ώστε μα εχω γνωμη πιο ειδικων για το αν φταιει ο μετρητης της ΔΕΗ ή οχι .

Σας Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. akis73

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.