Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηχορύπανση από κλιματιστικό επιχείρησης - Μηχανικός για τεχνική έκθεση/πραγματογνωμοσύνη


Recommended Posts

Καλημέρα σας και καλό μήνα.
 
Το κλιματιστικό γειτονικής επιχείρησης ηχορυπαίνει.
 
Ζήτησα επανειλημμένα από την επιχείρηση να επιλύσει το πρόβλημα αλλά αρνήθηκε, παρόλο που αναγνώρισε ότι φέτος τα μηχανήματα δουλεύουν :
 - με μεγαλύτερη ένταση, και 
 - σε συχνότερο ρυθμό.
Επίσης, επέμειναν ότι τηρούν την νομοθεσία. Βέβαια, όταν ρώτησα πόσα ντεσιμπέλ [db] είναι ο θόρυβος του κλιματιστικού, με αγνόησαν (2 φορές).
 
Κάνοντας έρευνα για την σχετική νομοθεσία, προέκυψαν το σχετικό Π.Δ. και τα σχετικά Φ.Ε.Κ.
 
Αναζητώντας τις αρμόδιες υπηρεσίες, κατέληξα ότι είναι 5.
Ωστόσο, πριν ξεκινήσω τις επαφές, αποφάσισα να επικοινωνήσω με δικηγορικό γραφείο ώστε να συντονιστούν σωστά οι ενέργειες.
Και, σε περίπτωση που η επιχείρηση επιμείνει, να ξεκινήσουν οι επόμενες ενέργειες, οι οποίες φαίνεται ότι μάλλον είναι τα ασφαλιστικά μέτρα ή/και άσκηση αγωγής, ίσως και κάτι άλλο. 

Μου είπαν ότι θα χρειαστεί τεχνική έκθεση/πραγματογνωμοσύνη από μηχανικό.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν στην παρούσα ομάδα υπάρχουν μηχανικοί που να έχουν πείρα σε αυτού του είδους την τεχνική έκθεση/πραγματογνωμοσύνη.
Εάν όχι, με ποιον τρόπο θα μπορούσα να τους/τις αναζητήσω ;
 
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 
Μετά τιμής.
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι οτι ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει κατι που θα γινει δεκτο.

Το θέμα είναι αστικού δικαίου και θα πρέπει να μιλήστε με την αστυνομία κανοντας καταγγελία (θα μετρήσει πιο πολύ αν αυτό γίνεται και σε ώρες κοινής ησυχίας), καθώς αυτοί διαθέτουν ηχόμετρο (με αποδεκτές μετρήσεις).

Οποιαδήποτε άλλη μέτρηση δεν θα είναι δεκτή..και τα ασφαλιστικά μετρα νομιζω ειναι η μόνη γρηγορη οδος. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GeorgeVasil said:

Γνώμη μου είναι οτι ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει κατι που θα γινει δεκτο.

Το θέμα είναι αστικού δικαίου και θα πρέπει να μιλήστε με την αστυνομία κανοντας καταγγελία (θα μετρήσει πιο πολύ αν αυτό γίνεται και σε ώρες κοινής ησυχίας)

Οποιαδήποτε άλλη μέτρηση δεν θα είναι δεκτή..και τα ασφαλιστικά μετρα νομιζω ειναι η μόνη γρηγορη οδος. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδιαίτερα χρήσιμες σκέψεις σας.

Και εγώ έχω αμφιβολίες κατά πόσον η ηχομέτρηση από μηχανικό θα ληφθεί σημαντικά υπ'όψιν σε ένα Δικαστήριο, δεδομένου ότι η οικονομική συναλλαγή θεωρώ ότι θα μείωνε την αξιοπιστία ενώπιον του Δικαστηρίου.
Το ενδεχόμενο να μην γίνει καθόλου δεκτή, δεν το είχα σκεφτεί, άρα περιττή δαπάνη.

Συνεπώς, αστυνομία ή/και λοιπές αρμόδιες υπηρεσίες, και εάν η επιχείρηση δεν επιλύσει το ζήτημα, τότε ασφαλιστικά μέτρα ή οτιδήποτε άλλο προτείνει το δικηγορικό γραφείο (μου είχαν αναφέρει και για "αγωγή").


Σας ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Giannis Kiousis said:

Και εγώ έχω αμφιβολίες κατά πόσον η ηχομέτρηση από μηχανικό θα ληφθεί σημαντικά υπ'όψιν σε ένα Δικαστήριο, δεδομένου ότι η οικονομική συναλλαγή θεωρώ ότι θα μείωνε την αξιοπιστία ενώπιον του Δικαστηρίου.
Το ενδεχόμενο να μην γίνει καθόλου δεκτή, δεν το είχα σκεφτεί, άρα περιττή δαπάνη.

Συνεπώς, αστυνομία ή/και λοιπές αρμόδιες υπηρεσίες, και εάν η επιχείρηση δεν επιλύσει το ζήτημα, τότε ασφαλιστικά μέτρα ή οτιδήποτε άλλο προτείνει το δικηγορικό γραφείο (μου είχαν αναφέρει και για "αγωγή").

Οπως τα λετε ειναι. Επιδιώξτε μετρηση για παραβίαση ωρων ησυχιας.

 

Την 3 φορα θα του κανει μήνυση η αστυνομια και παει αυτοφωρο. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2024 at 11:27 AM, GeorgeVasil said:

Την 3 φορα θα του κανει μήνυση η αστυνομια και παει αυτοφωρο. 

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν γνώριζα αυτήν την λεπτομέρεια

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2024 at 1:04 ΜΜ, GeorgeVasil said:

Γνώμη μου είναι οτι ο μηχανικός δεν μπορεί να κάνει κατι που θα γινει δεκτο.

Το θέμα είναι αστικού δικαίου και θα πρέπει να μιλήστε με την αστυνομία κανοντας καταγγελία (θα μετρήσει πιο πολύ αν αυτό γίνεται και σε ώρες κοινής ησυχίας), καθώς αυτοί διαθέτουν ηχόμετρο (με αποδεκτές μετρήσεις).

Οποιαδήποτε άλλη μέτρηση δεν θα είναι δεκτή..και τα ασφαλιστικά μετρα νομιζω ειναι η μόνη γρηγορη οδος. 

 

On 7/9/2024 at 11:29 ΠΜ, Giannis Kiousis said:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν γνώριζα αυτήν την λεπτομέρεια

Δεν ισχύουν αυτά. Δεν προβλέπει κανένας νόμος τέτοια ηχομέτρηση από τη Αστυνομία. Και ούτε φυσικά το άλλο με το αυτόφωρο.

Link to comment
Share on other sites

@pegiavass

το άρθρο 10 του νόμου 4637 προβλέπει ότι όλες οι παραβάσεις των προεδρικών διαταγµάτων της παραγράφου 1 περίπτωση α΄ του άρθρου 12 του ν. 1481/1984 και των αστυνοµικών διατάξεων της παραγράφου 3 εδάφιο β΄ του ίδιου άρθρου τιµωρούνται µε φυλάκιση έως πέντε µηνών ή χρηµατική ποινή έως εκατόν πενήντα ηµερήσιες µονάδες.

Η ηχορύπανση από πταίσμα χαρακτηρίστηκε πλημμέλημα, άρα αυτόφωρο.

Μια χαρά ισχύει. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2024 at 9:34 PM, GeorgeVasil said:

@pegiavass

το άρθρο 10 του νόμου 4637 προβλέπει ότι όλες οι παραβάσεις των προεδρικών διαταγµάτων της παραγράφου 1 περίπτωση α΄ του άρθρου 12 του ν. 1481/1984 και των αστυνοµικών διατάξεων της παραγράφου 3 εδάφιο β΄ του ίδιου άρθρου τιµωρούνται µε φυλάκιση έως πέντε µηνών ή χρηµατική ποινή έως εκατόν πενήντα ηµερήσιες µονάδες.

Η ηχορύπανση από πταίσμα χαρακτηρίστηκε πλημμέλημα, άρα αυτόφωρο.

Μια χαρά ισχύει. 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση.

Ψάχνοντας τον νόμο 4637, είδα ότι αναφέρεται αναλυτικά εδώ,
Άρθρο 10: Διατάραξη ησυχίας
https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/578067/nomos-4637-2019

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.