Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι γίνεται στην περίπτωση που ο επιβλέπων ΔΕΝ κάλεσε ελεγκτή δόμησης;


Recommended Posts

Μου έτυχε μια περίπτωση φίλου που πάει να ξεκαθαρίσει τα κληρονομικά του, και διαπίστωσε πως ο εκλιπών πατέρας του το 2017 είχε βγάλει άδεια εντός οικισμού για προσθήκη αποθήκης. Η αποθήκη κατασκευάστηκε. Τώρα λοιπόν προσπαθεί να διορθώσει Ε9 στο οποίο δεν φαίνεται η νέα επιφάνεια της αποθήκης. Κατά τον έλεγχο λοιπόν της άδειας που είναι ακόμη σε ισχύ με τις παρατάσεις, διαπιστώθηκε ότι ο μηχανικός που την ανέλαβε τότε δεν κάλεσε ελεγκτή δόμησης ούτε για αρχικό ούτε για τελικό έλεγχο.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να γίνει στην περίπτωση αυτή;

Edited by bleo8onhs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φίλος σου και κληρονόμος καλεί τον επιβλέποντα Μηχανικό της Οικοδομικής Άδειας και βρίσκουν την λύση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Didonis said:

Ο φίλος σου και κληρονόμος καλεί τον επιβλέποντα Μηχανικό της Οικοδομικής Άδειας και βρίσκουν την λύση.

Φαντάζεσαι εσύ καμία λύση; Οι κλισέ απαντήσεις δεν βοηθάνε.

Αυτό που σκέφτομαι εγώ είναι η λύση της νομιμοποίησης αυθαίρετου μετά το 11 με πληρωμή του 20% του προστίμου.

Αλλά ο επιβλέπων φέρει ευθύνη.

Edited by bleo8onhs
  • Upvote 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς όλα τα δεδομένα δεν φαντάζομαι τίποτα.....

Ο Μηχανικός που ήταν μελετητής ή και επιβλέποντας έχει όλα τα δεδομένα. 

Ενδεχόμενα ακόμα να μη είχε καν ενημερωθεί από τον τότε ιδιοκτήτη αν ξεκίνησε την κατασκευή ή τι προέβλεπαν όλες οι μελέτες της άδειες...

Και οτιδήποτε άλλο.

Μη πάτε με φαντασίες.

Βήμα Α

να βρει τον Μηχανικό.

Αν δεν υπάρχει ή κάτι άλλο πάμε πλαν Β

να αναθέσει σε άλλο μηχανικό γνώστη δομικών κατασκευών να αναλάβει τις όποιες διαδικασίες.

 

Το μαντείο των Δελφών δεν λειτουργεί εδώ και αιώνες πια.

 

Εδιτ

Υ.Γ.

Αν όμως αφορά υπόθεση που σκοπεύεις να αναλάβεις και ζητάς βοήθεια τι και πως για καλημέρα, αλλάζει η συζήτηση.

 

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Didonis said:

Χωρίς όλα τα δεδομένα δεν φαντάζομαι τίποτα.....

Ο Μηχανικός που ήταν μελετητής ή και επιβλέποντας έχει όλα τα δεδομένα. 

Ενδεχόμενα ακόμα να μη είχε καν ενημερωθεί από τον τότε ιδιοκτήτη αν ξεκίνησε την κατασκευή ή τι προέβλεπαν όλες οι μελέτες της άδειες...

Και οτιδήποτε άλλο.

Μη πάτε με φαντασίες.

Βήμα Α

να βρει τον Μηχανικό.

Αν δεν υπάρχει ή κάτι άλλο πάμε πλαν Β

να αναθέσει σε άλλο μηχανικό γνώστη δομικών κατασκευών να αναλάβει τις όποιες διαδικασίες.

 

Το μαντείο των Δελφών δεν λειτουργεί εδώ και αιώνες πια.

 

Εδιτ

Υ.Γ.

Αν όμως αφορά υπόθεση που σκοπεύεις να αναλάβεις και ζητάς βοήθεια τι και πως για καλημέρα, αλλάζει η συζήτηση.

 

Καλημέρα. Όλα τα δεδομένα τα έχεις. Έχουμε μια οικοδομή που έγινε και δεν κλήθηκε ελεγκτής δόμησης. 

Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Ιδανικά αν κάποιος ξέρει αν υπάρχει διάταξη σε κάποιο νόμο που να περιλαμβάνει την περίπτωση. Είναι αμαρτία να πάμε με νομιμοποίηση και να κυνηγάει τον μηχανικό για να πληρώσει το πρόστιμο, πειθαρχικά και ιστορίες. Μιλάμε για 170τμ αποθήκη, θα βγάλει 100000€ πρόστιμο ανέγερσης, 20000€ δεν είναι λίγα λεφτά για να ψάχνουμε ποιος θα τα πληρώσει.

Δεδομένο είναι επίσης ότι φταίει ο μηχανικός. Ο νόμος λέει πως ο επιβλέπων μηχανικός είναι υπεύθυνος για να καλέσει ελεγκτή. Δεν υπάρχει το δεν με ενημέρωσαν. Έχεις αναλάβει οικοδομή, την επιβλέπεις, και ενδιαφέρεσαι για αυτήν. Δεν την παρατάς. Εδώ δεν είναι μεγαλούπολη, όταν βγάζω μια άδεια, την άλλη μέρα πάω και χαράζω και ξεκινάει. Σε μια βδομάδα καλώ ελεγκτή. Για τη δεύτερη να το καταλάβω. Για την πρώτη δεν υπάρχει δικαιολογία.

Δεν είμαι ο πολίτης που κάνει ερώτηση σε ένα φόρουμ μηχανικών για να απαντήσεις πήγαινε στο μηχανικό που το ανέλαβε.

Η ερώτηση ήταν πολύ σαφής και με όλα τα δεδομένα. Κακώς έγραψα το στορι της υπόθεσης. 

Θα μιλήσω με το ΤΕΕ

  • Upvote 1
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, bleo8onhs said:

Φαντάζεσαι εσύ καμία λύση; Οι κλισέ απαντήσεις δεν βοηθάνε.

....

16 λεπτά πριν, bleo8onhs said:

.... Όλα τα δεδομένα τα έχεις. ....

πρώτα απ όλα..... έκανες έδιτ εκ των υστέρων της δικής μου απάντησης και πρόσθεσες το "κλισέ απαντήσεις"

αφού λοιπόν θεωρείς κλισέ τις δικές μου απαντήσεις περιττεύει κάθε δική μου προσπάθεια να συνδράμω σε ερωτήσεις σου.

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι κατάλαβα η οικοδομή ξεκίνησε το 2017, αλλά τον επιβλέποντα μηχανικό τον θυμήθηκαν το 2024 ... Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρώτα πρέπει να συνεννοηθούν με τον επιβλέποντα και μετά όλα τ' άλλα, ώστε αν δεν τους κάνει να συνεχίσουν με άλλον. Κάλλιο αργά παρά αργότερα.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1. Αυθαίρετο κτίριο για το οποίο έχει εκδοθεί Άδεια, ή όποια μάλιστα είναι εν ισχύ;;;

2. ΜΗΝ ρίχνετε τόσο εύκολα ευθύνες για θέμα για το οποίο ΔΕΝ έχετε ΑΜΕΣΗ ιδία γνώση. 

3. Βήμα 1ο, ως ΟΡΘΩΣ ΗΔΗ ειπώθηκε: η επικοινωνία με τον Επιβλέποντα, τον οποίο, όπως και πάλι ΟΡΘΩΣ ΗΔΗ ειπώθηκε, θυμήθηκαν μετά από ΕΠΤΑ ΕΤΗ.

4. Βήμα 2ο: ερώτηση στην οικεία ΥΔΟΜ.

Edited by kierion
Συμπλήρωση
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ppanag said:

Απ' ότι κατάλαβα η οικοδομή ξεκίνησε το 2017, αλλά τον επιβλέποντα μηχανικό τον θυμήθηκαν το 2024 ... Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρώτα πρέπει να συνεννοηθούν με τον επιβλέποντα και μετά όλα τ' άλλα, ώστε αν δεν τους κάνει να συνεχίσουν με άλλον. Κάλλιο αργά παρά αργότερα.

 

3 ώρες πριν, kierion said:

1. Αυθαίρετο κτίριο για το οποίο έχει εκδοθεί Άδεια, ή όποια μάλιστα είναι εν ισχύ;;;

2. ΜΗΝ ρίχνετε τόσο εύκολα ευθύνες για θέμα για το οποίο ΔΕΝ έχετε ΑΜΕΣΗ ιδία γνώση. 

3. Βήμα 1ο, ως ΟΡΘΩΣ ΗΔΗ ειπώθηκε: η επικοινωνία με τον Επιβλέποντα, τον οποίο, όπως και πάλι ΟΡΘΩΣ ΗΔΗ ειπώθηκε, θυμήθηκαν μετά από ΕΠΤΑ ΕΤΗ.

4. Βήμα 2ο: ερώτηση στην οικεία ΥΔΟΜ.

Προφανώς κάτι δε λέω εγώ σωστά. Η οικοδομή είναι τελειωμένη από το 2018. Δεν ξέρω πως δουλεύετε εκεί που είστε αλλά εδώ δουλεύουμε με τον πελάτη οι μηχανικοί και οι πελάτες με τον μηχανικό. Δεν δουλεύει ο καθένας μόνος του. Δεν το διευκρινίζω γιατί για μένα είναι δεδομένο. Τον γνωριζω λοιπόν τον επιβλέποντα και την επέβλεπε την οικοδομή, σκοπίμως ή από άγνοια δεν κάλεσε ελεγκτή με όλη την αφέλεια που τον διακατέχει, πιστεύοντας μαλλον  πως δεν θα είναι αναγκαίο ( σε προσθήκη κατ επέκταση το ακίνητο εχει ήδη ρεύμα). Δεν είναι ΟΡΘΟ το ότι τον θυμήθηκαν μετά από επτά χρόνια. Ανέθεσαν σε έναν άνθρωπο να κάνει μια δουλειά και τον πλήρωσαν. Να μην βιαζόμαστε να αποποιηθούμε τις ευθύνες μας. Πληρωνόμαστε για μελέτη και επίβλεψη. Έχουμε στην ευθύνη μας εργοτάξιο με μέτρα ασφαλείας. Ακόμη κι αν ο πελάτης κατασκευάζει χωρίς να μας ενημερώσει αν δεν παραιτηθούμε με ενημέρωση της υδομ έχουμε την ευθύνη της οικοδομής. Προσέξτε.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιμένετε στην ιστορία και δεν απαντά κανείς στο ερώτημα.

Τι γίνεται αν αποπερατώσω μια οικοδομή και δεν καλέσω ελεγκτή για αρχικό έλεγχο;

Δεν καταλάβατε λοιπόν καλά γιατί μάλλον εγώ δεν το έκανα σαφές. Και για να γινόμαστε και πιο σαφείς, εκεί πάνω μπορεί να λέει μηχ μηχ αλλά δουλεύω στο τεχνικό γραφείο του πατέρα μου για 20 χρόνια, πλέον δικό μου και έχω συμμετάσχει σε πάνω από 1000 οικ. άδειες ανέγερσης. Συνήθως λύνω προβλήματα, δε ρωτάω.

Το ότι ρωτάω εδώ είναι γιατί η κατάσταση μου φαίνεται αδιανόητη και δεν έχω βρει απάντηση ούτε από συναδέρφους ούτε από την πολεοδομία.

 

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, bleo8onhs said:

 

Προφανώς κάτι δε λέω εγώ σωστά. Η οικοδομή είναι τελειωμένη από το 2018. Δεν ξέρω πως δουλεύετε εκεί που είστε αλλά εδώ δουλεύουμε με τον πελάτη οι μηχανικοί και οι πελάτες με τον μηχανικό. Δεν δουλεύει ο καθένας μόνος του. Δεν το διευκρινίζω γιατί για μένα είναι δεδομένο. Τον γνωριζω λοιπόν τον επιβλέποντα και την επέβλεπε την οικοδομή, σκοπίμως ή από άγνοια δεν κάλεσε ελεγκτή με όλη την αφέλεια που τον διακατέχει, πιστεύοντας μαλλον  πως δεν θα είναι αναγκαίο ( σε προσθήκη κατ επέκταση το ακίνητο εχει ήδη ρεύμα). Δεν είναι ΟΡΘΟ το ότι τον θυμήθηκαν μετά από επτά χρόνια. Ανέθεσαν σε έναν άνθρωπο να κάνει μια δουλειά και τον πλήρωσαν. Να μην βιαζόμαστε να αποποιηθούμε τις ευθύνες μας. Πληρωνόμαστε για μελέτη και επίβλεψη. Έχουμε στην ευθύνη μας εργοτάξιο με μέτρα ασφαλείας. Ακόμη κι αν ο πελάτης κατασκευάζει χωρίς να μας ενημερώσει αν δεν παραιτηθούμε με ενημέρωση της υδομ έχουμε την ευθύνη της οικοδομής. Προσέξτε.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιμένετε στην ιστορία και δεν απαντά κανείς στο ερώτημα.

Τι γίνεται αν αποπερατώσω μια οικοδομή και δεν καλέσω ελεγκτή για αρχικό έλεγχο;

Δεν καταλάβατε λοιπόν καλά γιατί μάλλον εγώ δεν το έκανα σαφές. Και για να γινόμαστε και πιο σαφείς, εκεί πάνω μπορεί να λέει μηχ μηχ αλλά δουλεύω στο τεχνικό γραφείο του πατέρα μου για 20 χρόνια, πλέον δικό μου και έχω συμμετάσχει σε πάνω από 1000 οικ. άδειες ανέγερσης. Συνήθως λύνω προβλήματα, δε ρωτάω.

Το ότι ρωτάω εδώ είναι γιατί η κατάσταση μου φαίνεται αδιανόητη και δεν έχω βρει απάντηση ούτε από συναδέρφους ούτε από την πολεοδομία.

 

Τώρα μας έχετε δώσει πληρέστερη εικόνα.

Επομένως δικαίως είπαμε όσα είπαμε οι λοιποί συνάδελφοι και, επίσης, αδίκως μας την είπατε εσείς. 

Πρόταση: αφού η Ο.Α. είναι εν ισχύ, να ζητηθεί Τελικός Έλεγχος Δόμησης.  Εκτιμω ότι ο Επιβλέπων θα κληθεί από το ΣΥΠΟΘΑ, για την μη διενέργεια του Αρχικού Ελέγχου.

Εννοείται ότι έχει εξοφληθεί ο Επιβλέπων και όλες οι λοιπές υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη (π.χ. ΕΦΚΑ).

9 ώρες πριν, bleo8onhs said:

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.