Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι γίνεται στην περίπτωση που ο επιβλέπων ΔΕΝ κάλεσε ελεγκτή δόμησης;


Recommended Posts

Ο επιβλέπων μηχανικός καλεί ελεγκτή δόμησης για τελικό έλεγχο.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, με την διαπίστωση της μη κλήσης αρχικού ΕΔ θα γίνει διακοπή εργασιών και θα επιβληθούν κυρώσεις στον επιβλέποντα μηχανικό από το ΣΥΠΟΘΑ..... Τι κυρώσεις?  δεν βρήκα....

υγ Σκέψεις χωρίς να γνωρίζω δεδομένα του θέματος.

Για να μην επιβληθούν κυρώσεις θα πρέπει να αποδειχθεί πως ο επιβλέπων δεν γνώριζε πως η οικοδομή είχε ξεκινήσει να κατασκευάζεται.... 

Το πρόβλημα στο συγκεκριμένο έργο είναι πως ο ιδιοκτήτης δεν ζει οπότε δεν μπορεί κανένας να γνωρίζει τι είχε συμφωνηθεί μεταξύ του και το επιβλέποντα.... εκτός αν υπάρχουν ντοκουμέντα....

 

υγ2 Τι σημαίνει "δεν ξέρει η Υδομ" ? Να ρωτήσει να μάθει..... Αυτή θα εκδώσει το ΠΕΚ....

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 7/9/2024 at 10:13 ΠΜ, kierion said:

 

Τώρα μας έχετε δώσει πληρέστερη εικόνα.

Επομένως δικαίως είπαμε όσα είπαμε οι λοιποί συνάδελφοι και, επίσης, αδίκως μας την είπατε εσείς. 

Πρόταση: αφού η Ο.Α. είναι εν ισχύ, να ζητηθεί Τελικός Έλεγχος Δόμησης.  Εκτιμω ότι ο Επιβλέπων θα κληθεί από το ΣΥΠΟΘΑ, για την μη διενέργεια του Αρχικού Ελέγχου.

Εννοείται ότι έχει εξοφληθεί ο Επιβλέπων και όλες οι λοιπές υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη (π.χ. ΕΦΚΑ).

 

 

5 ώρες πριν, Faethon11 said:

Ο επιβλέπων μηχανικός καλεί ελεγκτή δόμησης για τελικό έλεγχο.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, με την διαπίστωση της μη κλήσης αρχικού ΕΔ θα γίνει διακοπή εργασιών και θα επιβληθούν κυρώσεις στον επιβλέποντα μηχανικό από το ΣΥΠΟΘΑ..... Τι κυρώσεις?  δεν βρήκα....

υγ Σκέψεις χωρίς να γνωρίζω δεδομένα του θέματος.

Για να μην επιβληθούν κυρώσεις θα πρέπει να αποδειχθεί πως ο επιβλέπων δεν γνώριζε πως η οικοδομή είχε ξεκινήσει να κατασκευάζεται.... 

Το πρόβλημα στο συγκεκριμένο έργο είναι πως ο ιδιοκτήτης δεν ζει οπότε δεν μπορεί κανένας να γνωρίζει τι είχε συμφωνηθεί μεταξύ του και το επιβλέποντα.... εκτός αν υπάρχουν ντοκουμέντα....

 

υγ2 Τι σημαίνει "δεν ξέρει η Υδομ" ? Να ρωτήσει να μάθει..... Αυτή θα εκδώσει το ΠΕΚ....

 

καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όντως μπορεί ο επιβλέπων να καλέσει για τελικό έλεγχο. Όταν όμως η υδομ θα πάει να εκδώσει ΠΕΚ θα ζητήσει πρώτο έλεγχο. Δεν τον έχει και λογικά δεν μπορεί να ασκήσει κυρώσεις και στον επιβλέποντα γιατί με το θάνατο του ιδιοκτήτη, ποιος θα αποδείξει ότι τον ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης πριν τη θεμελίωση;

Δεν είναι κακή λύση, όμως ποιος μπορεί να απαντήσει αν βγαίνει ΠΕΚ χωρίς πρώτη επιθεώρηση; Αν οντως γίνεται, γιατί να καλούμε πρώτο ελεγκτή; Τελειώνουμε την οικοδομή, ο ιδιοκτήτης λέει εγώ το έκανα χωρίς να ενημερώσω και όλα καλά. Είναι έτσι όντως;

Η υδομ η συγκεκριμένη μου έδωσε το τηλέφωνο των ελεγκτών δόμησης να πάρω εγώ να ρωτήσω και αποδείχτηκε ότι ήταν το τηλέφωνο των κληρώσεων όπου οι άνθρωποι δήλωσαν άγνοια.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, bleo8onhs said:

 

καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όντως μπορεί ο επιβλέπων να καλέσει για τελικό έλεγχο. Όταν όμως η υδομ θα πάει να εκδώσει ΠΕΚ θα ζητήσει πρώτο έλεγχο. Δεν τον έχει και λογικά δεν μπορεί να ασκήσει κυρώσεις και στον επιβλέποντα γιατί με το θάνατο του ιδιοκτήτη, ποιος θα αποδείξει ότι τον ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης πριν τη θεμελίωση;

Δεν είναι κακή λύση, όμως ποιος μπορεί να απαντήσει αν βγαίνει ΠΕΚ χωρίς πρώτη επιθεώρηση; Αν οντως γίνεται, γιατί να καλούμε πρώτο ελεγκτή; Τελειώνουμε την οικοδομή, ο ιδιοκτήτης λέει εγώ το έκανα χωρίς να ενημερώσω και όλα καλά. Είναι έτσι όντως;

Η υδομ η συγκεκριμένη μου έδωσε το τηλέφωνο των ελεγκτών δόμησης να πάρω εγώ να ρωτήσω και αποδείχτηκε ότι ήταν το τηλέφωνο των κληρώσεων όπου οι άνθρωποι δήλωσαν άγνοια.

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω ποια τηλέφωνα σας έδωσε η ΥΔΟΜ, αλλά αυτά που υπάρχουν στην πλατφόρμα Ελέγχων Δόμησης του ΤΕΕ, δηλαδή για ΤΕΔΚ Βορείου Ελλάδος είναι τα σωστά  - για Νοτίου δεν γνωρίζω  -.

Τουλάχιστον το ΤΕΔΚ Β. Ελλάδος απαντά σε κάθε ερώτημα σχετικό, μπορείτε, επομένως, ακόμη κι αν είστε στην Ν. Ελλάδα, να καλέσετε εκεί.

Επίσης, ο Επιβλέπων, όπως ήδη είπαμε, θα κληθεί από το ΣΥΠΟΘΑ.  ΔΕΝ βρήκα ούτε εγώ τι προβλέπει η Νομοθεσία.

Ενδεχομένως ο θάνατος του ιδιοκτήτη να αποβεί θετικό στοιχείο για την εξέλιξη.

Σε περίπτωση που έχετε κάποιο νεώτερο, αν δεν σας κάνει κόπο, ενημερώστε μας.

ΥΓ. Καλή εκβαση!

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, kierion said:

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω ποια τηλέφωνα σας έδωσε η ΥΔΟΜ, αλλά αυτά που υπάρχουν στην πλατφόρμα Ελέγχων Δόμησης του ΤΕΕ, δηλαδή για ΤΕΔΚ Βορείου Ελλάδος είναι τα σωστά  - για Νοτίου δεν γνωρίζω  -.

Τουλάχιστον το ΤΕΔΚ Β. Ελλάδος απαντά σε κάθε ερώτημα σχετικό, μπορείτε, επομένως, ακόμη κι αν είστε στην Ν. Ελλάδα, να καλέσετε εκεί.

Επίσης, ο Επιβλέπων, όπως ήδη είπαμε, θα κληθεί από το ΣΥΠΟΘΑ.  ΔΕΝ βρήκα ούτε εγώ τι προβλέπει η Νομοθεσία.

Ενδεχομένως ο θάνατος του ιδιοκτήτη να αποβεί θετικό στοιχείο για την εξέλιξη.

Σε περίπτωση που έχετε κάποιο νεώτερο, αν δεν σας κάνει κόπο, ενημερώστε μας.

ΥΓ. Καλή εκβαση!

 

Σας ευχαριστώ, θα ελέγξω τα τηλέφωνα και θα δοκιμάσω την τύχη μου. Είναι ενδιαφέρον πάντως πως δεν βρίσκουμε νομοθεσία που να καλύπτει την παράλειψη ελέγχων. Μόλις έμαθα ότι δεν έχει μπει και κανένα ένσημο στο ΙΚΑ. Δράμα η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι ψάχνοντας διαπίστωσα ότι η δυνατότητα νομιμοποίησης αυθαίρετης κατασκευής που έγινε μετά το 2011 από τον Απρίλιο του 2024 με τον 5106/2024 καταργήθηκε, οπότε δεν υπάρχει σαν επιλογή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.f9f6a61ffd8de1f81001cf7e7650ae6a.png

Μπορεί να πει κάποιος με σιγουριά τι ισχύει??

Καταργήθηκε ή όχι και ποιες είναι οι περιπτώσεις που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις??  

(ήδη έθεσα πριν από λίγες μέρες το ερώτημα στο φόρουμ και κανένα δεν τον απασχόλησε! - φαίνεται ότι μόνο όταν έρθει το αυγό στο κ.... μας τότε ασχολούμαστε) 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση και είναι πολύ σημαντική η πληροφορία για αυθαίρετα μετά την πρωτομαγιά του 2024!!!

Βέβαια το αυγό πάει σε αυτόν που έκανε το αυθαίρετο μετά το 2011 (πόσο μάλλον μετά το 2024) και σε αυτόν θα μείνει, όσο δεν μπλεκόμαστε με τα πίτουρα 😂 !!!

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Faethon11 said:

Τίποτα δεν καταργήθηκε....

Ν. 5106/2024

Άρθρο 83 Καταργούμενες διατάξεις

1. Από την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται:

α) το άρθρο 85 του ν. 4495/2017 (Α’ 167), περί δημιουργίας δορυφορικών χαρτών και ενιαίας βάσης αναφοράς,

β) το άρθρο 91 του ν. 4495/2017, περί εντοπισμού αυθαιρέτων,

γ) το άρθρο 92 του ν. 4495/2017, περί διαπίστωσης και χαρακτηρισμού αυθαιρέτων,

δ) το άρθρο 93 του ν. 4495/2017, περί δικαιώματος προσφυγής κατά της έκθεσης αυτοψίας αυθαιρέτων,

ε) το άρθρο 94 του ν. 4495/2017, περί κυρώσεων επί των αυθαιρέτων,

στ) το άρθρο 95 του ν. 4495/2017, περί τρόπου καταβολής και απόδοσης προστίμων.

ζ) κάθε άλλη διάταξη που αντίκειται στις διατάξεις του παρόντος.

2. Για τους σκοπούς του παρόντος δεν εφαρμόζονται οι παρ. 4 έως 10 του άρθρου 27 του ν. 2971/2001 (Α’ 285) και η παρ. 5 του άρθρου 18 του ν. 5092/2024 (Α’ 33).

 

Δεν καταργήθηκε το άρθρο 94 του ν. 4495/2017;  

 

 

10 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

image.thumb.png.f9f6a61ffd8de1f81001cf7e7650ae6a.png

Μπορεί να πει κάποιος με σιγουριά τι ισχύει??

Καταργήθηκε ή όχι και ποιες είναι οι περιπτώσεις που προβλέπονται από ειδικές διατάξεις??  

(ήδη έθεσα πριν από λίγες μέρες το ερώτημα στο φόρουμ και κανένα δεν τον απασχόλησε! - φαίνεται ότι μόνο όταν έρθει το αυγό στο κ.... μας τότε ασχολούμαστε) 

Δεν βρίσκω τι είναι οι ειδικές διατάξεις. Ισως είναι placeholder για μελλοντικές εξαιρέσεις. Εγώ πάντως καταλαβαίνω πως αυθαιρεσίες μετά το 2011 νομιμοποιούνται σύμφωνα με το άρθρο 94 του 4495/2017. Εφόσον αυτό καταργήθηκε με το Ν. 5106/2024 άρθρο 83, υπάρχει κάποια άλλη διάταξη που να τις περιλαμβάνει; Οι μεταβατικές διατάξεις που παραθέτεις ισως αντικαθιστούν το άρθρο 94 για τα αυθαίρετα από το 11 έως το 24, αλλά αυτό θα σήμαινε ότι πλέον νομιμοποιούνται και αυτά χωρίς πληρωμή του 20%;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bleo8onhs said:

Δεν καταργήθηκε το άρθρο 94 του ν. 4495/2017;  

Ναι αλλά αντικαταστάθηκε με το 125Θ και επόμενα..

Αυτό που δείχνει* να καταργήθηκε είναι η νομιμοποίηση των αυθαιρέτων μετά την 01.05.2024 (όπως ανέφερε και παραπάνω ο φίλος @ΚΑΝΑ)

υ.γ. Δείχνει γιατί ακόμα προσπαθώ να το διευκρινίσω.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.