Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

Ήταν τέλη Ιουλίου και καταμεσήμερο (2.30-3.00 η ώρα)! Ίσως έπαιξε ρόλο, χαχα!

Δεν έχω παράπονο πάντως γιατί και στον δικό μου ΟΑΕΔ όσες φορές πήγα για ερωτήσεις κλπ ήταν απόλυτα εξυπηρετικοί και συνεργάσιμοι. Απλώς οι ελεγκτές δεν το κατείχαν!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα μου έλεγξαν μία-μία όλες τις αποδείξεις...

 

Κι εμένα... και μάλιστα κοιτούσαν και τριγύρω για να δουν τα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι έχω καταλάβει πάντως, παίζει ανάλογα τον ελεγκτή.Σε γνωστό μου έλεγχαν μέχρι και τους κωδικούς των προιόντων,αν ήταν ίδιοι με αυτούς που ανέφεραν τα τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Έχω μπει στο πρόγραμμα ΝΕΕ αρχές του χρόνου. Όλα καλά ως εδώ.

 

Μία εταιρεία με την οποία συνεργαζόμουν ως εξωτερικός συνεργάτης επιθυμεί να με προσλάβει ως μισθωτό για κάποιους μήνες. Τι γίνεται με το πρόγραμμα; Υπάρχει πρόβλημα;

 

Έχω πάρει την προκαταβολή και οσονούπω θα πάρω και την πρώτη δόση. Τι γίνεται με τα χρήματα αυτά; Πρέπει να τα δώσω πίσω ή απλά σταματάει η επιχορήγηση;

 

Ξέρετε καμιά αντίστοιχη περίπτωση; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να ασκείς το επάγγελμα δίχως εξαρτημένη σχέση όπως ένας μισθωτός υπάλληλος.Εάν γίνεις μισθωτός και το δηλώσεις στον ΟΑΕΔ τότε κανονικά και λογικά επιστρέφεις ότι ποσό έχεις λάβει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

 

Η κατάσταση έχει ως εξής:

 

Έχω μπει στο πρόγραμμα ΝΕΕ αρχές του χρόνου. Όλα καλά ως εδώ.

 

Μία εταιρεία με την οποία συνεργαζόμουν ως εξωτερικός συνεργάτης επιθυμεί να με προσλάβει ως μισθωτό για κάποιους μήνες. Τι γίνεται με το πρόγραμμα; Υπάρχει πρόβλημα;

 

Έχω πάρει την προκαταβολή και οσονούπω θα πάρω και την πρώτη δόση. Τι γίνεται με τα χρήματα αυτά; Πρέπει να τα δώσω πίσω ή απλά σταματάει η επιχορήγηση;

 

Ξέρετε καμιά αντίστοιχη περίπτωση; Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

τι εννοείς ως μισθωτό? θα σε έχουν με ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ και με ΙΚΑ εκτός από ΤΣΜΕΔΕ

 

αν σε έχουνε και με ΙΚΑ και για λίγο καιρό όπως είπες, δε σε συμφέρει, γιατί πρέπει να επιστρέψεις όσα λεφτά πήρες. αν θέλουν μόνο με ΤΣΜΕΔΕ, δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να μην τους κόβεις κάθε μήνα απόδειξη για όσα παίρνεις, αλλά πιο αραιά, για να φαίνεται σαν συνεργασία και όχι σαν εξαρτημένη εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.