Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην μου λες τέτοια τώρα. Δες τι λεέι στο ενημερωτικό. Η διάρκεια της επιχορήγησης για κάθε νέο ελεύθερο επαγγελματία που εντάσσεται στο πρόγραμμα ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες από την απόφαση υπαγωγής στο πρόγραμμα.

Οι ΝΕΕ που θα διατηρήσουν την επιχείρηση τους για δώδεκα (12) επιπλέον μήνες μετά το δωδεκάμηνο διάστημα της επιχορήγησης, θα επιχορηγούνται με το επιπλέον ποσό των 5.000,00 €, το οποίο θα καταβάλλεται ύστερα από την υποβολή της σχετικής αίτησης εντός 60 ημερών από την λήξη του δεύτερου δωδεκαμήνου.

 

Εσένα σου είπαν 3 χρόνια υποχρεωτικά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβ ποτε θες να σταμτησεις το προγραμμα..

 

Αν το σταματησεις σε ενα χρονο εισαι οκ..

 

Γτ σε κοφτει τοσο πολυ το ΜΕΚ...?? Θα βγαλλεις παραπανω απο τα λεφτα του ΟΑΕΔ??

Link to comment
Share on other sites

¨Οταν λέω να το σταματήσω εννοώ μετά απο ένα χρόνο απο την ενταξη.

Όσο για το ΜΕΚ χρειαζόμαστε ένα μικρό πτυχίο. Αλλα δεν είναι μόνο το ΜΕΚ μπορεί να ερθει ένας πελάτης και να σου πει κάνε μου ανακαίνιση το σπίτι ή το μαγαζί. Δεν μπορείς να κόψεις τιμολόγια.

Link to comment
Share on other sites

- Δεν το είχα σκεφτεί έτσι, θα μας απαγορεύουν δηλαδή να πάρουμε ιδιωτικές εργολαβίες;

- Για μελετητικό υπάρχει κάποια δέσμευση;

Link to comment
Share on other sites

Το μελετητικό είναι μελέτη δηλαδή παροχή υπηρεσιών. Αλλα το πρόβλημα είναι με τις εργολαβίες. Ειναι πολύ μεγάλη δεσμευση. Και καλα ενα χρόνο το βολευεις. Κόβουν οι εργάτες και τα συνεργεία τιμολόγια στο όνομα του ιδιοκτήτη κλπ. Αλλα αυτό δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια. Για ενα χρόνο αξίζει. Για τον δευτερο δεν αξίζει η δεσμευση. Πόσο μάλλον για τον τρίτο για 1000Ε.

Link to comment
Share on other sites

Και γτ να κοψεις τιμολογιο σε ιδιωτη???

 

Σε μια κατασκευη που εκανα, εκοψα ολα τα υλικα στο ονομα μου και μια συνολικη αποδειξη στον ιδιωτη...Ο λογιστης κατι μου ειπε οτι εκανε βεβαια με αυτην την αποδειξη..Την εβαλε με μικροτερο φορολογικο συντελεστη νομιζω...Αλλα μια απλη ΑΠΥ ηταν προς ιδιωτη...

 

Και για να κοψεις ΤΠΥ για ιδιωτικο εργο θες ΜΕΚ..????

 

 

Ας μην συνεχισουμε τα οφ-τοπικ...

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο το ΜΕΚ με τον ιδιώτη. Το ΜΕΚ το χρειάζομαι για δικούς μου λόγους που δεν μπορώ να εξηγήσω.

Εγώ ρωτάω αν μετά την συμπλήρωσω ενός έτους θέλω να βγώ απο το πρόγραμμα για να ενεργοποιήσω το ΜΕΚ αν μπορώ να το κάνω χωρίς να χρειαστεί να δώσω πίσω αυτά που πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα τον πρώτο μου έλενχο.Προσοχή παιδιά! απο τα ενόικια μετράνε μόνο oi δυο μήνες.Κάτι που εγώ τουλάχιστων δεν γνώριζα.Επίσεις μου μίλησαν για μια εγγύκλιο που βγήκε εχτές;!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.