Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα OΑΕΔ για νέους ελεύθερους επαγγελματίες - επιστήμονες (2009 & 2010)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως να μας το πληρώνουν άλλοι τελικά και να έχουμε και προνόμοια;; Ως πότε θα συντηρούμε οι Μηχανικοί

Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης αυτή τη χώρα και το σύστημα; Επειδή υπογράφουμε έναν αντισεισμικό θα μας έρχεται και μπούμερανγκ δηλαδή; Όταν δεν έχει κάποιος δουλειά δεν έχει, δεν είναι ντροπή. Το δηλώνει υπεύθυνα και έχει την ευθύνη ο ίδιος.Δεν είναι ντροπή και δε συμβαίνει πάντα να έχει κάποιος δουλειά και ειδικά στις μέρες μας. Συγνώμη για το εκτός θέματος, αλλά δε μπορώ άλλο την υποκρισία.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ πιστεύω ότι είναι απίστευτη υποκρισία!!!!

έχω φίλους που βγήκαν από την σχολή πριν 1 χρόνο, πληρωνουν ΤΣΜΕΔΕ αναγκαστικά/κανονικά, και δεν έχουν καμμία δουλειά. Γιατι να μην έχουν το δικαιώμα να συμμετάσχουν βγάζοντας κάρτα ανεργίας ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως άφησαν το 2009 να πάει ανεκμετάλλευτο εφόσον υπήρχε το πρόγραμμα σε εξέλιξη; Το άσχημο θα είναι για αυτούς που κάνουν έναρξη στο 2010 και δε βγεί ποτέ άλλο πρόγραμμα μέσα στο 2010. Όπως το είχαν κάνει σε εμάς του 2008 κι έπειτα μπήκε ρύθμιση που και πάλι αδικούσε τους πραγματικά διακιούχους, αυτούς δηλαδή που είχαν κάνει κατευθείαν έναρξη εκτός σπιτιού. Οι μηχανικοί που θα κάνουν έναρξη στο 2010 θα πρέπει σίγουρα να μπορούν να γραφτούν στον οαεδ για κάρτα ανεργίας για να μπορέσουν να συμμετάσχουν.

Διαφορετικά η απάντηση μου στην περίπτωση αυτή, στο παρακάτω ερώτημα είναι :

Γιατι να μην έχουν το δικαιώμα να συμμετάσχουν βγάζοντας κάρτα ανεργίας ?

Γιατί επέλεξαν να είναι Μηχανικοί ΠΕ. Ζούμε στην εποχή της ήσσονος προσπάθειας. Όσοι καταβάλουν περισσότερη, αντί να επιβραβεύονται αποκλείονται. Εκτός και αν βγεί πρόγραμμα για το 2010

Link to comment
Share on other sites

Καμιά εξέλιξη για το πρόγραμμα για Νέους Επιστήμονες 2010 ή 2011 πλέον;;;

 

Σκέφτομαι να κάνω έναρξη επιτηδεύματος ή να περιμένω το 2011;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως άφησαν το 2009 να πάει ανεκμετάλλευτο εφόσον υπήρχε το πρόγραμμα σε εξέλιξη; Το άσχημο θα είναι για αυτούς που κάνουν έναρξη στο 2010 και δε βγεί ποτέ άλλο πρόγραμμα μέσα στο 2010. Όπως το είχαν κάνει σε εμάς του 2008 κι έπειτα μπήκε ρύθμιση που και πάλι αδικούσε τους πραγματικά διακιούχους, αυτούς δηλαδή που είχαν κάνει κατευθείαν έναρξη εκτός σπιτιού. Οι μηχανικοί που θα κάνουν έναρξη στο 2010 θα πρέπει σίγουρα να μπορούν να γραφτούν στον οαεδ για κάρτα ανεργίας για να μπορέσουν να συμμετάσχουν.

Διαφορετικά η απάντηση μου στην περίπτωση αυτή, στο παρακάτω ερώτημα είναι :

 

Γιατί επέλεξαν να είναι Μηχανικοί ΠΕ. Ζούμε στην εποχή της ήσσονος προσπάθειας. Όσοι καταβάλουν περισσότερη, αντί να επιβραβεύονται αποκλείονται. Εκτός και αν βγεί πρόγραμμα για το 2010

 

Αφου το νεοι επιστημονες του 2009 τρεχει ακομα γιατι εχουν προβλημα οσοι εκαναν εναρξη το 2010;

Link to comment
Share on other sites

το Νέοι Επιστήμονες δεν τρέχει πλέον σε όλες τις περιφέρειες. Στην δική μου για παράδειγμα έχει τελειώσει από τον Φεβρουάριο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου το νεοι επιστημονες του 2009 τρεχει ακομα γιατι εχουν προβλημα οσοι εκαναν εναρξη το 2010;

Συμφωνώ με την τοποθέτηση του παραπάνω συναδέλφου, ότι εκεί κρύβεται η απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Από πού μπορούμε να ενημερωθούμε εαν η περιφέρεια μας έχει ακόμα θέσεις για το πρόγραμμα και δεν έχει κλείσει; από τον ΟΑΕΔ;

 

ο ΟΑΕΔ μου έδωσε κανονικά βεβαίωση συμμετοχής, αυτό σημαίνει ότι υπαρχουν ακόμα θέσεις στην περιφέρεια μου ή μπορεί να τις δίνουν χωρίς να γνωρίζουν εαν υπάρχουν θέσεις ή οχι;

 

απο την στιγμή που υπέβαλλα την αίτηση, υπάρχει περίπτωση να καλυφθούν οι θέσεις πριν εξεταστεί η δικιά μου αίτηση και να μείνω εκτός προγράμματος;

 

οποιαδήποτε πληροφόρηση θα ήταν ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.