Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεξαμενές σε ταράτσα


Recommended Posts

2 ώρες πριν, Arche said:

Πραγματικά απορώ με ανθρώπους πολιτκός μηχανικός δηλώνει που λένε ότι τα συγκεκριμένα, 2 είναι, με περίπου 1000λτ νερό το καθένα, μισογεμάτα, δεν ξέρουμε, σε ζώνη σεισμικής επικινδυνότητας- δεν γνωρίζουμε- στην ταράτσα κτιρίου πόσων ορόφων, δεν γνωρίζουμε. Απορώ όταν λένε, "δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτά τα τεπόζιτα με βάρος ως 1000λτρ το καθένα στην ταράτσα". Απορώ αν είναι ο καθένας ότι λέει και εγώ που πιστεύω συνάδελφε ότι κάνει πλάκα, πιστεύω ότι κάνει ένα πολύ κακό κακόγουστο και επικίνδυνο αστείο.
Πολιτικός μηχανικός δεν είμαι, ξέρω ότι σε πολύ πιο νέα κτίρια και με καλύτερα μπετά (ΕΑΚ μετά το 2000) αν θυμάμαι καλά τα φορτία που μελετούσε ο Συνάδελφος μου να αντέχει η πλάκα ήταν περίπου 250κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο. Ο κύριος Πρύτανης ολόκληρος εδώ, μας είπε δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. 

250 κιλά; Δηλαδή αν σταθούν δίπλα- δίπλα τρεις άνδρες των 100 κιλών θα πέσει η πλάκα. Μάλλον θυμάσαι λάθος. Κατοικούσα για χρόνια σε πολυκατοικία με τις δεξαμενές πετρελαίου στην ταράτσα, εκεί που ήταν η δική μας, ήταν τρεις των 500 λίτρων δίπλα-δίπλα.

Link to comment
Share on other sites

Οι προσωπικές εμπειρίες και απόψεις είναι, ενδεχομένως, καλοδεχούμενες σε πηγαδάκια αλλά, σε φόρουμ μηχανικών, θα πρέπει να τεκμηριώνονται. Συνεπώς, η εξ αποστάσεως γνωμοδότηση, δίχως γνώση των επί τόπου συνθηκών, είναι άνευ σημασίας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pegiavass said:

250 κιλά; Δηλαδή αν σταθούν δίπλα- δίπλα τρεις άνδρες των 100 κιλών θα πέσει η πλάκα. Μάλλον θυμάσαι λάθος. Κατοικούσα για χρόνια σε πολυκατοικία με τις δεξαμενές πετρελαίου στην ταράτσα, εκεί που ήταν η δική μας, ήταν τρεις των 500 λίτρων δίπλα-δίπλα.

Και εμένα γιατί με ρωτάτε? Γιατί δεν παίρνετε τηλέφωνο τον Πολιτικό σας Μηχανικό,  δώστε του και τα σχέδια της άδειας και ας σας πει αυτός αν μπορούν να στέκουνε. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, pegiavass said:

...Μάλλον θυμάσαι λάθος. ..

 

47 λεπτά πριν, Arche said:

Και εμένα γιατί με ρωτάτε? ...

αν προσέχατε λίγο τι γράφει ο καθένας θα γινόταν λιγότερο "κουκουρούκου" διάλογος...

  • ο ιδιώτης δεν μπορεί να γνωρίζει τι και πως επηρεάζουν τα κινητά φορτία (πέραν των σταθερών) σε κτίρια σε σεισμούς κλπ.... αλλά θέλει να έχει άποψη 
  • και ο arche ούτε καν πήρε είδηση ότι το ερώτημα δεν ήταν αυτού του ιδιώτη και δεν αφορούσε δικό του κτίριο και απλά είπε μια άποψη...

Θα έλεγα να μη συνεχίσει το "κουκουρούκου" για να μη πρέπει να κουβαλάμε την σφουγγαρίστρα για καθαρισμό.

 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και το ξέρεις σε εκτιμώ και το έχω δείξει κατά το παρελθόν όταν μιλούσαμε και συχνότερα, το ξέρω ναι ότι την τελευταία φορά δεν έγραφα αυτού που έκανε το αρχικό ερώτημα, η άποψη μου και σε αυτήν στηρίζομαι εγώ χωρίς να θέλω να πω ότι είναι ότι πιο παράξενο υπάρχει σήμερα σε κατασκευή, είναι ότι οι 2 δεξαμενές που είδαμε αρχικά, μια πλαστική χωρητικότητας 1000lt' Και μια με λίγο πιο μικρή χωρητικότητα, απορώ πρώτα τι κάνουν στην ταράτσα μιας πιο παλιάς οικοδομής και β) Εγώ αντιρήσεις έκφρασα προς τον Πρύτανη ο οποίος έγραψε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που βρίσκονται αυτά τα μεγάλα δοχεία εκεί 

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάω όμως τώρα... εμένα μπορεί ένας που ξέρει να μου εξηγήσει 2 δεξαμενές νερού με 1000λτ περίπου η καθεμία μέσα, τι κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Arche said:

Σοβαρά μιλάω όμως τώρα... εμένα μπορεί ένας που ξέρει να μου εξηγήσει 2 δεξαμενές νερού με 1000λτ περίπου η καθεμία μέσα, τι κάνουν?

Έχω γράψει ότι είναι ντεπόζιτα νερού που τοποθετήθηκαν  επειδή στην αρχή η  περιοχή είχε συχνο πρόβλημα υδροδότησης 

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2024 at 2:39 ΜΜ, pegiavass said:

Δηλαδή αν σταθούν δίπλα- δίπλα τρεις άνδρες των 100 κιλών θα πέσει η πλάκα.

Δεν έχω να προσθέσω κάτι στην προ ημερών απάντηση του αρχικού ερωτήματος.
Αξίζει, όμως, να σχολιάσω τη ρητορική ερώτηση «θα πέσει η πλάκα;» της τοποθέτησης του pegiavass.
Δεν είναι αναγκαστικά σωστή μία ενέργεια επειδή δεν οδηγεί στην κατάρρευση της οικοδομής.
Η διαπίστωσή σου είναι σωστή, όχι όμως και η αιτιολόγησή της.
Ασυζητητί, στην ταράτσα κάθε πολυκατοικίας μπορούν να σταθούν ή να περπατήσουν ή να τρέξουν «τρεις άνδρες των 100 κιλών» με οποιαδήποτε απόσταση μεταξύ τους, χωρίς να απαιτείται αυτοψία και έγκριση μηχανικού.

Edited by Πρύτανης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.