Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κόστος κοινοχρήστων σε μεζονέτα (ερώτηση ιδιώτη)


Polaxgr

Recommended Posts

Καλημέρα σας παιδιά,

Συγχωρέστε με αν το έχω βάλει σε λάθος θέμα..πρώτη φορά χρησιμοποιώ το forum σας.

Έχω διάφορες ερωτήσεις και δε ξέρω που άλλου να απευθυνθώ. (Αν ξέρετε που να κοιτάξω online ή να πάρω κάποιον τηλέφωνο ώστε να μου ξεκαθαρίσει τα παρακάτω, παρακαλω πείτε μου)

Μένω σε μεζονέτα και καλούμαι να πληρώσω τα ίδια ή/και περισσότερα από οροφοδιαμέρισμα. Απ όσο ξέρω (οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες πάνω στο θέμα - ότι έχω ακουσει από αυτούς που βγάζουν τα κοινόχρηστα και από μηχανικούς) τα κοινόχρηστα υπολογίζονται με βάση τα χιλιοστά επι του οικοπέδου και συνήθως οι μεζονέτες έχουν λιγότερα  χιλιοστά επι του οικοπέδου σε σχέση με ένα οροφοδιαμέρισμα ίδιων τετραγωνικών. Ισχύει κάτι τέτοιο; Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η μεζονέτα αυτή έχει πολύ μικρό ποσοστό επι του οικοπέδου σε σχέση με ένα οροφοδιαμέρισμα(μπορεί και τα μισά χιλιοστά επι του οικοπέδου σε σχέση με ένα οροφοδιαμέρισμα ίδιων τετραγωνικών). 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Γενικά ισχύει κάτι τέτοιο με μεζονέτες και οροφοδιαμερίσματα ή τυχαίνει σε αυτήν την οικοδομή; 

2) Τα κοινόχρηστα βγαίνουν με βάση των χιλιοστών επι του οικοπέδου ή με βάση των τετραγωνικών κάθε σπιτου; Δλδ έχει νόημα στη κουβέντα να μου πετάνε για τα τετραγωνικά ή το βασικό(και μόνο) ρόλο παίζουν τα χιλιοστά;

3) Αν δε συμφωνούμε με τα χιλιοστά/κοινοχρηστα των σπιτιών (αλλά το ποια είναι νόμιμα χιλιοστά και κατ επέκταση ποια θα είναι και τα κοινόχρηστα κάθε σπιτιού υπάρχουν ήδη - και έχουμε ρωτήσει ήδη αλλά δε συμφωνούν) τι γίνεται; 

4) Ότι άλλη πληροφορία (ή ερώτηση που δε μου έρχεται τώρα) ευπρόσδεκτη.

Υγ δε μπορώ να κοιμηθώ από τα νεύρα μου..ζήτω συγγνώμη αν οι ερωτήσεις/αποριες μου είναι άστοχες με βάση τις ελάχιστες γνώσεις μου πάνω στο θέμα

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά:

α. Τα ποσοστά συμμετοχής (γενικά) υπάρχουν στον πίνακα οριζοντίων ιδιοκτησιών που είναι κατατεθιμένος (μαζί με τα σχέδια) στο συμβ/φο. Πριν από κάθε αγορά, ο ενδιαφερόμενος μπορεί (και οφείλει) να τον ελέγξει. Μετά την αγορά, δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι "δεν γνώριζε"

β. Τα ποσοστά συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου υπολογίζονται με βάση την αξία (συνήθως, αντικειμενική) της κάθε ο.ι.. Ομοίως και οι ψήφοι

γ.  Τα ποσοστά κοινοχρήστων, βάσει της επιφάνειας (ή όγκου) των ο.ι.

δ. Τα ποσοστά θέρμανσης, βάσει των σχετικών απαιτήσεων κάθε ο.ι.

ε. Τα ποσοστά ανελκυστήρα, βάσει της επιφάνειας και του ορόφου

Εάν οι ιδιοκτήτες δεν συμφωνούν με τον ανωτέρω πίνακα, μπορούν (εάν αυτό επιτρέπεται από τον κανονισμό και τη σύσταση) να προβούν σε τροποποίηση. Για περισσότερες πληροφορίες, απευθύνονται σε συμβ/φο. Πριν από αυτό, θα πρέπει να απευθυνθούν σε έμπειρο μηχανικό προκειμένου να ελεχθούν τα στοιχεία του πίνακα και να γίνει (αν απαιτείται) η σχετική μελέτη. Εννοείται ότι, για να γίνει οποιαδήποτε τροποποίηση της σ.ο.ι., θα πρέπει να υπάρχει η νόμιμη πλειοψηφία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Polaxgr said:

Αν δε συμφωνούμε με τα χιλιοστά/κοινοχρηστα των σπιτιών (αλλά το ποια είναι νόμιμα χιλιοστά και κατ επέκταση ποια θα είναι και τα κοινόχρηστα κάθε σπιτιού υπάρχουν ήδη - και έχουμε ρωτήσει ήδη αλλά δε συμφωνούν) τι γίνεται; 

 

Με απλά λόγια... τίποτα.

Παιξατε και χάσατε όταν αγοράσατε το διαμέρισμα και δεν ελέγξατε τον πίνακα κατανομής χιλιοστών και δαπανών

Με το που αγοράσατε, φυσικά τον αποδεχτήκατε (εν αγνοια σας βεβαια).

Δυστυχως  ανήκετε και εσεις στο 90% των ανθρώπων που αγοράζουν ακίνητο και δεν πληρώνουν τεχνικο σύμβουλο (μηχανικό) εορτής

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, cvlengnr said:

Με απλά λόγια... τίποτα.

Παιξατε και χάσατε όταν αγοράσατε το διαμέρισμα και δεν ελέγξατε τον πίνακα κατανομής χιλιοστών και δαπανών

Με το που αγοράσατε, φυσικά τον αποδεχτήκατε (εν αγνοια σας βεβαια).

Δυστυχως  ανήκετε και εσεις στο 90% των ανθρώπων που αγοράζουν ακίνητο και δεν πληρώνουν τεχνικο σύμβουλο (μηχανικό) εορτής

 

Εγώ προσωπικά δεν έχασα τπτ. Είμαι οκ με το πως είναι ο πίνακας των χιλιοστών και τα κοινοχρηστα όπως βγαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ έγραψες παραπάνω ότι δεν μπορεις να κοιμηθεις απο τα νευρα σου.....

Αφου εισαι ΟΚ με το πως ειναι ο πινακας ποιος ο λογος να ασχολεισαι ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.