Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικίνδυνή μάντρα λόγω διαβρωσης


Kikikiki

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Ανήμερα του Πάσχα και κατόπιν ενός έντονου καιρικου φαινομένου. " Μάιστρος" σε συνδυασμό με την διάβρωση της ακτής σε παραλιακό οίκημα αποκολλήθηκε και εγυρε ελαφρώς ένας μαντρότοιχος πλάτους 3 μέτρων και ύψους 1.5 μέτρα η οποία και εβρισκετε στην γραμμή παραλιας. Εκείνη την ημέρα έπαθαν και άλλες οικίες κάτι παρόμοιο . Κατόπιν ενημέρωσης του δημάρχου αιτηθηκαμε ο καθένας χωριστά ζητώντας να βγουν οι μηχανικοί του δήμου ώστε να γίνει  αυτοψία και να ακολουθηθούν όλες οι νόμιμες ενέργειες.  Μέχρι σήμερα δεν έχει περάσει κανένας. Το χωριό κυρηχθηκε επίσημα σε έκτακτη ανάγκη η οποία λήγει στις 28 Οκτωβρίου.  Την προηγούμενη εβδομάδα μου έκαναν καταγγελία στην πολεοδομία.  Δεν ξέρω τι να κάνω. Γνωρίζω ότι δεν μπορώ να κάνω καμιά εργασία. Η πολεοδομία είπε πως πρέπει να είναι ίσια η μάντρα. Δεν είναι αυθαίρετη κατασκευή. Ο τοίχος είναι από το 1930. Η θάλασσα πλέον είναι 1 μέτρο μακριά. Έστω και έτσι κάτι προστατεύει. Επανέρχεται και αυτό σκεφτόμαστε να κάνουμε με μια υποστηλωση από μέσα. Μπορεί η πολεοδομία να επέμβει? Μου ακούστηκε παράξενο. Γιατί την μάντρα δεν την έριξα εγώ αλλά ούτε και ήταν κακοτεχνία αλλά ούτε και αυθαίρετη. Γνωρίζετε τι γίνετε σε αυτήν την περίπτωση? Και  τι μπορώ να κάνω?  Και κάτι ακόμα βρίσκεται σε εξ αδιαιρέτου οικοπεδο. Την καταγγελία την έκανε ο συνιδιοκτήτης. Δεν έχει γίνει αποδοχή διαθήκης και δεν φαίνομαι ιδιοκτήτης. Στο κτηματολόγιο το δηλώνει εξ ολοκλήρου ο καταγγελον. 

Ευχαριστω

Edited by Kikikiki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.