Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστασιολόγηση πλαστικών σωλήνων για μόνωση και προστασία καλωδίων


kliotsios

Recommended Posts

Καλά επειδή έχω την απορία, πως θα γίνει η διακλάδωση στη πλαστική σωλήνα χωρίς κυτίο διακλάδωσης; Εγώ μπορώ να σκεφτώ τα εξής:

1. Χύμα 3 σωλήνες σε σχήμα Τ. Μόνο που στη διακλάδωση θα πέσει σοβάς πάνω στα καλώδια οπότε ας μην έβαζες και καθόλου σωλήνες.

2. 3 σωλήνες σε σχήμα Τ με τον αντίστοιχο σύνδεσμο ανάμεσα. Και πως θα περάσει η ατσαλίνα στο κάτω άκρο του Τ;

 

Και φυσικά δεν λέμε να πρέπει να γίνει και καμία διακλάδωση και στα καλώδια ε; Εκεί κάνεις τζόκερ χώρις κυτίο διακλάδωσης...

Link to comment
Share on other sites

Χα Χα Χα, αυτό δεν ξέρεις; Να, έτσι γίνεται:

 

attachment.php?attachmentid=2587&stc=1&d=1275912470

 

Εννοείται ότι οι αγωγοί είναι ήδη περασμένοι, ατσαλίνα εκ των υστέρων δεν περνάει.

 

Τώρα η δύσκολη ερώτηση: Που λέει ότι τα καλά παιδιά δεν κάνουν τέτοια πράγματα;

 

Και για μπόνους πόντους: Παραδοσιακά θυμάμαι ότι στις ενώσεις των αγωγών, αφού τους στρίψουμε σφιχτά, βάζουμε "καπελάκια" με εσωτερικό ελατήριο. Επιτρέπεται αντί για ελατήριο να βάζουμε ταινία;

post-33925-131887242402_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά θεός ο τύπος! Πάντως στο πρότυπο αναφέρει πως θα πρέπει να πληρούνται κάποιες προδιαγραφές για τον εντοιχισμό καλωδίων. Δεν απαιτείται για όλα τα καλώδια η πλαστική σωλήνα (κακώς) διέλευσης. ΟΜΩΣ οι προδιαγραφές αυτές δεν μπορούν να τηρηθούν όταν έχεις τέτοιου είδους συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο σε έχουν ξεπεράσει οι εξελίξεις:razz:!!

 

Δυστυχώς κι εγώ το έχω δει σε κατασκευή αυτό..Όπως και χρήση 2 καλωδίων πλακέ 3x2,5 παράλληλα, για γραμμή θερμοσίφωνα..:shock:

Link to comment
Share on other sites

"Έλα μωρέ τώρα νταξ, το χω κάνει και άλλες φορές και δεν έχει γίνει τπτ. Εσείς οι μηχανικοί όλο θεωρίες είστε, στην πράξη είναι αλλιώς.."

 

 

Εν τω μεταξύ, τώρα έχει πλάκα να βάζω και ιδέες σε κάποιους

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο σε έχουν ξεπεράσει οι εξελίξεις:razz:!!

 

και χρήση 2 καλωδίων πλακέ 3x2,5 παράλληλα, για γραμμή θερμοσίφωνα..:shock:

:razz:Τρελος για δεσιμο θα ηταν ο παικτης που εκανε κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.