Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική ενίσχυση παλαιού ακινήτου με μεταλικό σκελετό.


 

Recommended Posts

Καλησπέρα στους αξιότιμους πολιτικούς μηχανικούς ,είναι το πρώτο μου ποστ σε αυτή την κατηγορία και μπαίνω κατευθειαν στο θέμα:

Διαθέτω μια παλαιά εξοχική κατοικία με έτος κατασκευής πριν το 1959 (που νομίζω οτι μπήκε κι ο πρώτος αντισεισμικός κανονισμός),το σπίτι έχει φέροντα οργανισμό τοιχοποιίας και πλάκες από οπλισμένο σκυρόδεμα ,οι τοίχοι εσωτερικοί κι εξωτερικοί είναι δίτουβλοι χωρίς διάκενο αέρα με πλακοειδείς συμπαγείς πλήθους με λάσπη χτισίματος,είναι ισόγειο κι εδράζεται σε σκυροδετημένη πλάκα (δε γνωρίζω αν είναι οπλισμένη κι αυτή) ενώ ένα τμήμα του είναι πιο καινούργιο με κλασσικούς διάτρητους πλήθους εξωτερικά δίτουβλο εσωτερικά μονότουβλο αλλά και πάλι με πλάκα οπλισμένου σκυροδέματος (τα γνωρίζω αυτά ολα από διάφορα μερεμέτια που βγαίνουν κι επισκευάζω κατά καιρούς.Γενικά έχει αποδειχτεί γερή κατασκευή από άποψη σεισμών και γήρανσης υλικών παρά το κολάζ που έχει γίνει σε χώρους και τα διάφορα μερεμετάκια που βγάζει.Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να χτίσω απο πάνω άλλον όροφο και με τι προϋποθέσεις.Διαβάζω κατά καιρούς για την ξηρά δόμηση και πόσο ελαφρυά και στατική είναι κι αναρωτιέμαι αν αυτό μπορεί να εφαρμοστεί στη δική μου περίπτωση,αν μπορώ να κάνω δομικά ελαφρύ τον πάνω όροφο κι αν μπορώ να ενισχύσω στατικά το υπάρχον κτήριο με ξηρά δόμηση.Επίσης με ενδιαφέρει να δω αν μπορώ να κάνω αλλαγές στην εσωτερική διαρύθμιση ανοίγοντας πόρτες και κλείνοντας άλλες άρα γκρεμίσματα και χτισίματα τοίχων κλπ,θα ηθελα να μου πείτε γνώμες για τις σκέψεις μου αυτές.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by Τάσος Κυριακόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορούν να γίνουν τα πάντα. Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία έχει ως εξής:

1. Αποτίμηση υφιστάμενης κατάστασης: όλα όσα μας περιγράφεις πρέπει να τα δει κάποιος μηχανικός και με συγκριτική θεώρηση αρχικής μελέτης και πραγματικής κατάστασης να προσδιορίσει τις αντοχές των επιμέρους υλικών αλλά και του κτιρίου σαν σύνολο. Αν όλα βγουν καλά, σε πρώτη φάση θα έχεις μια επίσημα βεβαίωση στατικής επάρκειας με τυπική και ουσιαστική σημασία.

2. Πρόταση ενισχύσεων: τα παραπάνω μπορεί να αποδειχθούν ανεπαρκή ακόμα και για την τρέχουσα λειτουργία του κτιρίου (πχ λόγω επικαιροποιημένων κανονισμών) και να χρειαστούν κατευθείαν ενισχύσεις. Το ποιες θα είναι αυτές θα στο πει ο μηχανικός. Δεν υπάρχουν εκ των προτέρων τυποποιημένες λύσεις γιατί κάθε κτίριο είναι μοναδικό, ιδίως αν είναι και παλαιό, όλα όμως προκύπτουν με στατικές αναλύσεις, αντικειμενικά και τεκμηριωμένα.

3. Πρόταση προσθηκών: παράλληλα μπορεί να εισαχθεί το ζήτημα του β' ορόφου και αναλόγως να προκύψουν οι απαιτούμενες ενισχύσεις.

4. Απόφαση: όλα τα παραπάνω θα συγκριθούν με την επιλογή να κατεδαφιστούν τα πάντα (ή επιλέγοντας τα πιο προβληματικά) και να ξαναχτιστεί κάτι ή όλο από την αρχή. Εδώ θα παίξει ρόλο και ο συναισθηματικός παράγοντας, η διαθεσιμότητα κατάλληλων συνεργείων κλπ.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georgios_m said:

Θεωρητικά μπορούν να γίνουν τα πάντα. Σε κάθε περίπτωση η διαδικασία έχει ως εξής:

1. Αποτίμηση υφιστάμενης κατάστασης: όλα όσα μας περιγράφεις πρέπει να τα δει κάποιος μηχανικός και με συγκριτική θεώρηση αρχικής μελέτης και πραγματικής κατάστασης να προσδιορίσει τις αντοχές των επιμέρους υλικών αλλά και του κτιρίου σαν σύνολο. Αν όλα βγουν καλά, σε πρώτη φάση θα έχεις μια επίσημα βεβαίωση στατικής επάρκειας με τυπική και ουσιαστική σημασία.

2. Πρόταση ενισχύσεων: τα παραπάνω μπορεί να αποδειχθούν ανεπαρκή ακόμα και για την τρέχουσα λειτουργία του κτιρίου (πχ λόγω επικαιροποιημένων κανονισμών) και να χρειαστούν κατευθείαν ενισχύσεις. Το ποιες θα είναι αυτές θα στο πει ο μηχανικός. Δεν υπάρχουν εκ των προτέρων τυποποιημένες λύσεις γιατί κάθε κτίριο είναι μοναδικό, ιδίως αν είναι και παλαιό, όλα όμως προκύπτουν με στατικές αναλύσεις, αντικειμενικά και τεκμηριωμένα.

3. Πρόταση προσθηκών: παράλληλα μπορεί να εισαχθεί το ζήτημα του β' ορόφου και αναλόγως να προκύψουν οι απαιτούμενες ενισχύσεις.

4. Απόφαση: όλα τα παραπάνω θα συγκριθούν με την επιλογή να κατεδαφιστούν τα πάντα (ή επιλέγοντας τα πιο προβληματικά) και να ξαναχτιστεί κάτι ή όλο από την αρχή. Εδώ θα παίξει ρόλο και ο συναισθηματικός παράγοντας, η διαθεσιμότητα κατάλληλων συνεργείων κλπ.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω θεωρώντας 110% βέβαιο ότι το υφιστάμενο ισόγειο δεν θα επαρκει κατα τον έλεγχο του με τους σημερινους κανονισμους όπως επιβάλει η νομοθεσία. Επομένως χρειάζονται ενισχύσεις......

Όμως....

Απο την προσωπική μου εργασία έχω βγάλει το συμπέρασμα πως αν δεν συντρέχουν πολεοδομικοι λόγοι (κάλυψης δόμησης κλπ)ΔΕΝ αξιζει η διαδικασια ενισχύσεων. Ειδικά σε ενα τόσο παλίο κτίριο απο φέρουσα τοιχοποιία με οπτοπλινθοδομή.

Οι αβεβαιότητηες τόσο στο στάδιο της αποτίμησης όσο και της όποιας ενισχυσης ειναι τεράστιες...

Η αποψη μου ειναι : Είτε αποκλειστικά νέος φορέας για τον β όροφο (δεν ειναι ευκολο ειδικά στην θεμελίωση) Είτε κατεδάφιση και ανέγερση νέας οικοδομής 

Edited by cvlengnr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.