Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Έχω ένα κτίσμα άσκεπο περίπου χρονολογίας 1900 στον Άγιο Γεώργιο Νηλείας στο Πηλίο σε οικόπεδο κάθετης ιδιοκτησίας και θα ήθελα να το επισκευάσω. Μπορεί κάποιος να μου πει τι χρειάζεται να κάνω; 

Σε αυτό το χωριό όπως και σε άλλα στο Πήλιο τα όρια του οικισμού βρίσκονται ακόμη υπο διαμόρφωση οπότε σε πρώτη φάση ενημερώθηκα πως πρέπει να αποδείξω οτι το κτίσμα μου ήταν εντός οικισμού πριν το 1923. Έτσι μόνο θα μπορέσει να θεωρηθεί οικοδομήσιμο. Γνωρίζετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο; 

Link to comment
Share on other sites

Αν οι οικισμός δεν έχει οριοθετηθεί τότε μόνο η Πολεοδομία, κατόπιν σχετικής αίτησης και με αυτοψία της, θα προσδιορίσει αν το οικόπεδο είναι εντός του οικισμού του 1923.

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2024 at 1:24 AM, ION123 said:

 

Σε αυτό το χωριό όπως και σε άλλα στο Πήλιο τα όρια του οικισμού βρίσκονται ακόμη υπο διαμόρφωση οπότε σε πρώτη φάση ενημερώθηκα πως πρέπει να αποδείξω οτι το κτίσμα μου ήταν εντός οικισμού πριν το 1923. Έτσι μόνο θα μπορέσει να θεωρηθεί οικοδομήσιμο. Γνωρίζετε εάν ισχύει κάτι τέτοιο; 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/72596-πήλιο-οικοδομική-άδεια-κάθετη-συνιδιοκτησία/#comment-1204767

Σου έχω επισυνάψει στο προηγούμενο thread απόφαση που ισχύουν αυτά που αναφέρεσαι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.