Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικη με υαλοτουβρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας , 

Στέλνω για μια ερώτηση που εχω.

Ενδιαφερομαι για ενα σπιτι για αγορα .
Μερικα απο τα παράθυρα ειναι απο υαλοτουβλα , η ερωτηση μου για να γινουν κανονικα παράθυρα θα χρειαστει αδεια μικρής κλίμακας (ειναι περιπου 1,5μ τα παράθυρα ) ; Και εαν ναι ποσο περιπου κοστολογηται για να γίνουν 4 παράθυρα (στο περιπου ) εχω ακουσει ποικίλες αποψεις απο διάφορους τομείς  !

Θα ηθελα και την αποψη απο ειδικούς σαν εσας, πριν καταλήξω . 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας. 
Με εκτιμηση ,

Αννα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αρχικά τοποθετείσαι σε λανθασμένη βάση.

Ξεκινάς να αγοράσεις κατοικία και δεν έχεις αναθέσει σε μηχανικό τον τεχνικό της έλεγχο; Αν όχι θα πρέπει να το κάνεις.

Δεν μπορείς να φανταστείς τι θέματα μπορεί να προκύψουν. Συνεπώς, και μόνο ότι παράθυρα όπως λες είναι κατασκευασμένα με υαλότουβλα, είναι ήδη ύποπτο. 

θα πρέπει να γίνει έλεγχος από μηχανικό για τη νομιμότητα της κατοικίας και μια και μιλάς για ανοίγματα, να ελεγχθούν και αυτά αν όντως είναι εγκεκριμένα και δεν διανοίχθησαν αυθαίρετα.

Για το κόστος τοποθέτησης παραθύρων θα πάς να πάρεις προσφορές αναλόγως του τι θα τοποθετηθεί. Πχ αν θες να βάλεις αλουμίνια θα πάρεις προσφορές από αλουμινάδες κλπ.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός χθες για έλεγχο του ακινήτου.

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Η αμοιβή του ειναι πραγματικα αμελητέα μπροστα στο κόστος του ακινητου και στα προβλήματα που μπορει να σε προστατεψει. Το φόρουμ έχει άπειρο υλικό για ιδιώτες που δεν έβαλαν μηχανικό κατα την αγορά και μετά ετρεχαν.....

Οπότε άσε τα forum και τον κάθε cvlengnr που μπορει να κανει πλάκα για να περνάει την ώρα του, και ανάθεσε σε μηχανικό τον έλεγχο του ακινήτου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.